PUSTKI - SŁABOŚĆ CHWILOWA

Skacząc w wiarę

KATEGORIA: Kultura

W co wierzymy i czy można wyobrazić sobie pełne życie bez wiary? Czy wiara musi wiązać się z religią? Jak zadawać pytania o sens i odważyć się definiować go niezależnie od gotowych ideologii i doktryn? Gdzie szukają na nie odpowiedzi artyści i filozofowie? Co łączy wiarę z podejmowaniem ryzyka i wolnością? Czy może ona być także świadomym gestem opowiedzenia się wobec rzeczywistości społeczno-politycznej?

Dominikanin Ojciec Tomasz Dostatni będzie rozmawiał z Olgą Tokarczuk.

Punktem wyjścia do spotkania będzie powieść Księgi Jakubowe (2014). Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów – heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Członkowie tego ruchu religijno-społeczno-politycznego chcieli być obywatelami Rzeczpospolitej na równych prawach. Jak dziś rozumiemy religijny synkretyzm i asymilację? Czy w obrębie religii możliwa jest emancypacja, czy też koniecznym i nieprzekraczalnym punktem odniesienia – w islamie, judaizmie czy chrześcijaństwie – jest ortodoksja? Czym może być „skok w wiarę" w tych dwóch perspektywach?

Spotkanie odbędzie się 23 października o g. 18:00 w Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44. Wstęp wolny.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK