SONBIRD - GŁODNY

„Moje ręce to są moje oczy”

KATEGORIA: Kultura

30. listopada o godz. 18:00 w CK Zamek odbył się finał projektu 5 Zmysłów. Imaginarium zatytułowany „Piękne spojrzenie”. Imaginarium to trzecia odsłona wydarzenia, które skupia się na osobach niepełnosprawnych i ich funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej. Aby zbadać te relacje, jakie wytwarzają się pomiędzy osobami z niepełnosprawnością, a tymi sprawnymi, umieszczonymi w przestrzeni publicznej, organizatorzy przygotowali szereg warsztatów. Poprowadzili je przede wszystkim ludzie związani ze środowiskiem artystycznym – muzycy, malarze, tancerze. Warsztaty dotyczyły ruchu scenicznego, piosenki, beatboxu, malarstwa, fotografii,  muzyki improwizowanej, białego śpiewu, animacji, pieśni ludowej, ruch, a także dźwięku. Odbywały się zarówno w Poznaniu, jak i w mniejszych miejscowościach na terenie Wielkopolski.

Ideą 5 zmysłów jest wyrównanie szans w dostępie do kultury, ale także życia społecznego. Stąd nazwy dwóch poprzednich odsłon: Dystans (2015) i Tabu (2016). Na zakończenie każdej z odsłon, organizatorzy stworzyli wyjątkowe wydarzenia, które miały nie tylko zaprezentować to, co udało się wytworzyć w trakcie warsztatów, ale również pozwolić osobom niepełnosprawnym na pokazanie się i czynne uczestniczenie – w końcu taka jest główna idea samego projektu.
Finał 5 zmysłów. Imaginarium odbył się w czwartek, 30 listopada. Miał on formę spektaklu teatralno-muzycznego, w którym, poza artystami, wystąpili chyba najważniejsi goście – dzieci niewidome ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Owińskach: Zuza, Basia, Wiktoria, Michał, Karol i Alan.

Spektakl został stworzony za zasadzie opowieści – widzimy po kolei każde dziecko, w tle słyszymy jego wypowiedź z wywiadu, który posłużył za inspirację, obserwujemy, co ono robi, a następnie oglądamy je razem z artystami na scenie, wykonujące utwór. Dużą zaletą i siłą tego wydarzenia była muzyka – piosenki nie tylko w wyjątkowo trafny sposób odnosiły się do wypowiedzi dzieci, ale były pewnego rodzaju opowieścią o nich. Momentami bardzo wzruszające, wnosiły coś niesamowitego w atmosferę spektaklu. Nie sposób nie wspomnieć też o najważniejszych osobach - dzieciach. Ich wypowiedzi – tak szczere, spontaniczne, bezpośrednie – pozwalały na chwilę zadumy i zastanowienia. Przepełnione radością i taką dziecięcą niewinnością wyzwalały w odbiorca szereg pozytywnych emocji, które jeszcze na długo pozostaną w pamięci.

Całe wydarzenie wyreżyserowała Katarzyna Stoparczyk, a wśród występujących artystów wymienić można: Novikę, Malwinę Paszek, Piotra „Bajzla” Piaseckiego, Patryka „TikTaka” Matele, Jacka „Budynia” Szymkiewicza, Wojciecha Waglewskiego, Michała Wiraszkę oraz zespół „Smutne piosenki”. Za współpracę dramaturgiczną odpowiadała Paulina Skorupska, ruch sceniczny Michał Mroczkowski, kolaż dźwiękowy Andrzej Konieczny, a producentką była Zuzanna Głowacka.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK