THE CURE - A FOREST

Nowa odsłona Pawilonu

KATEGORIA: Kultura

A może do Pawilonu?
Spektakle,filmy, koncerty i spotkania – już 9 marca otwiera się Pawilon. W Poznaniu powstaje miejsce, w którym będzie można odetchnąć powietrzem nasyconym  nietuzinkową sztuką.

Budynek przy ulicy Ewangelickiej 1, ożyje po raz kolejny. Chodzi o Pawilon, bo taką nazwę nosi obiekt, jeszcze niedawno funkcjonujący w świadomości poznaniaków jako Nowa Gazownia. Ta zmiana oznacza jednocześnie, że operatorzy gmachu stworzą miejsce zupełnie odmienne od dotychczasowego. Według ich założeń Pawilon będzie przestrzenią wymiany myśli, pobudzania idei i aktywności. Kuratorzy budynku, Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła, skupili się przede wszystkim na otwartości oraz partycypacji:
- Z jednej strony jest to otwartość w przestrzeni programu, czyli dobieranie takich propozycji kulturalnych, które budują społeczeństwo otwarte – podkreśla Andrzej Pakuła. – Z drugiej natomiast chcemy zapraszać artystów, kolektywy, by była to przestrzeń również dla ich wydarzeń. Tym, z czym się mierzyliśmy w ostatnich latach w Poznaniu, był brak miejsca i ucieczka młodych artystów, dlatego Pawilon będzie tak istotny. Musimy kumulować ich energię, nie pozwalać jej zaniknąć. W ramach Pawilonu powstały ciekawe autorskie cykle, jak „Krótkie spięcia” czy „Nowe drogi teatru”. Pierwszy z nich skupia się na przedstawieniu współczesnych filmów alternatywnych, znajdujących swoje miejsce poza kinem głównego nurtu oraz prezentacji najciekawszych odkryć międzynarodowych festiwali filmowych. Pierwszym seansem, 20 marca o godzinie 19:00, będzie „Burżuazyjny pies”.

„Nowe drogi teatru” zaś to kuratorski cykl Andrzeja Pakuły, prezentujący najciekawsze spektakle i działania performatywne polskich twórców młodego pokolenia z pogranicza teatru, tańca, performance’u i sztuk wizualnych. Mają to być wydarzenia, które nie były dotąd prezentowane w Poznaniu. Zapoczątkuje go 14 marca o godzinie 19:00 spektakl „So Emotional”. - Przede wszystkim chcemy poszerzyć ofertę teatralną o te propozycje, które nie znalazły odzwierciedlenia w teatrach repertuarowych, czy też odswieżyć tradycje poznańskich teatrów niezależnych – dodaje Andrzej Pakuła. – To przede wszystkim relacje między performancem, sztuką mediów, teatrem i ruchem czy cielesnością. Takie zjawiska są coraz bardziej eksponowane przez artystów teatralnych, ale także coraz więcej artystów wizualnych wchodzi w pole teatru i właśnie to pogranicze jest dla nas najbardziej interesujące.

Kuratorzy podkreślają, że wiele zależy od słuchaczy i uczestników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty i potrzeby wykorzystania wspólnej przestrzeni miejskiej. Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 marca o godz. 19:00. Wypracowane podczas dyskusji pomysły mają pomóc w przygotowaniu metod wzajemnej organizacji i budowania miejskiej wspólnoty.

Otwarcie Pawilonu uświetnią bezpłatne koncerty BNNT, Wojciecha Bąkowskiego i queerowy performance Belli Ćwir o godzinie 20.00. Wydarzenia towarzyszące otwarciu potrwają do 15 marca. Szczegółowy program dostępny jest na stronie pawilon.org

Tekst: Konstancja Śliżewska

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK