Muzyka

PŁYTA TYGODNIA SAMBOR - UMBRA

Pierwsza polska płyta tego roku Sambor "Umbra" to nostalgiczna podróż przez historie wprost z rozmagnetyzowanych kaset VHS. Siedem utworów inspirowanych estetyką retrofuture łączy w sobie klasyczny songwriting z elektronicznymi brzmieniami złotej ery syntezatorów.

"Umbra" to najciemniejsza część cienia... i taka właśnie jest ta płyta. Bohaterowie fatalistycznych historii stale podążają śladem upragnionego - szczęścia, czasu, prawdy i spełnienia - jednak nigdy nie udaje im się dosięgnąć tego, o czym marzą. W piosenkach bez happy endu pozostają na zawsze zawieszeni między obdartą ze złudzeń rzeczywistością i tęsknotą za tym, co nieosiągalne.

To napięcie jest wyczuwalne również w warstwie muzycznej. Elektroniczna perkusja, analogowe syntezatory, przestrzenne pogłosy i zapętlenia tworzą doskonałe tło dla podróży w głąb szarości. "Umbra", podobnie jak wcześniejszy album "Bruksizm", nie jest propozycją łatwą, ale potrafi wciągnąć jak najciemniejsza część cienia.

FISZ EMADE TWORZYWO - FANATYCY

Płyta Drony to już piąte wydawnictwo w karierze duetu braci Waglewskich, czyli Tworzywa Sztucznego. Następca świetnie przyjętego "Mamuta" jest komentarzem do poszerzającej się w naszym życiu roli technologii. Trzeci singiel z płyty w choć w warstwie tekstowej jest dość oszczędny, zawiera dobitny refren „To fanatycy chcą lać benzynę na ogień (...)”

CAGE THE ELEPHANT - COLD COLD COLD

Grupa Cage the Elephant ponownie przypomina o swojej ostatniej płycie! Za sprawą teledysku do utworu "Cold Cold Cold" zespół powraca do wydanej pod koniec 2015 roku płyty "Tell Me I'm Pretty". Czwarte wydawnictwo amerykańskiej grupy promowane wcześniej przez utwory "Mess Around" oraz "Trouble" zostało wyprodukowane m.in. przez Dana Auerbacha (wokalistę grupy The Black Keys).

THE XX - SAY SOMETHING LOVING

13 stycznia 2017 miała miejsce premiera trzeciego już albumu brytyjskiego tria, które na swoim koncie ma m.in. najważniejszą brytyjską nagrodę czyli Mercury Prize. Na "I See You" muzycy udowadniają, że potrafią pisać weselsze utwory bez utraty charakterystycznego uczucia nostalgii. Taki jest też właśnie singiel "Say Something Loving".

BRODKA - MY NAME IS YOUTH

"Clashes" to wypadkowa inspiracji, które Monika Brodka zbierała podróżując do Meksyku, Ameryki i Tokio. Artystka sama skomponowała i napisała teksty do utworów na płycie, odsuwając się od stylu znanego chociażby z Grandy. Utwór "My Name Is Youth" wraz z czarno-białym teledyskiem to istny hołd dla muzyki postpunkowej.

KROKI - WHO YOU ARE

Kroki to zespół tworzony przez basistę Pawła Stachowiaka, producenta Szatta oraz wokalistę Jaqa Mernera. Panowie mają już doświadczenie w innych projektach, Szatt oraz Merner mieli okazję współpracować przy okazji albumu Szatta „Bloom”. Artyści pracują obecnie nad materiałem na debiutancki album. Do tej pory w ich dyskografii znajduje się EPka "Stairs" z 2016 roku. Jednym z utworów na tym wydawnictwie jest piosenka "Who You Are".

BASTILLE - BLAME

Ostatnie wydawnictwo grupy Bastille – płyta „Wild World” trafiła na półki sklepowe 9 września 2016 r. nakładem wytwórni Virgin i Capitol Records. Krążek zadebiutował na samym szczycie notowania UK Charts, a jednym z kawałków promujących album jest piosenka „Blame”, do której powstał teledysk, którego tematem jest ludzkie szaleństwo. Tekst utworu, napisany przez frontmana zespołu Dana Smitha, tradycyjnie już dla kapeli, zawiera filmowe odniesienia – tym razem do „Ojca Chrzestnego” i „American History X”.

DROPKICK MURPHYS - PAYING MY WAY

Po 4 latach przerwy celtycko-punkowa formacja Dropkick Murphys powraca z krążkiem „11 Short Stories of Pain & Glory”. Płyta nagrywana była w okolicach El Paso w Teksasie i została wyprodukowana przez Teda Hutta. Krążek ma w sobie coś z celtyckiego punka, ale także delikatność i kruchość zwierzeń w tekstach poruszających zarówno problemy społeczne jak i trudne dla członków zespołu tematy. Album promuje singiel Paying My Way do którego został zrealizowany teledysk.

ŁONA I WEBBER - GDZIE TAK PIĘKNIE?

Album „Nawiasem mówiąc” Łony i Webbera bez wątpienia był jedną z najlepszych i najbardziej wyczekiwanych płyt roku 2016 w polskim hip-hopie. Inteligentne, zabawne i zawsze mówiące o czymś teksty Łony oraz kreatywne, ale oszczędne bity Webbera tylko pokazują, że kolaboracja dwóch Szczecinian to wzorowy przykład tego jak wyglądać powinna chemia na linii raper – producent. Jednym z kawałków na płycie jest utwór „Gdzie tak pięknie?” w którym artysta opowiada o nadużywaniu przez Polaków słowa „gdyby”.