Muzyka

PŁYTA TYGODNIA DIESEL HANGOVERS - FIFTEEN HUNDRED AFTERNOONS

Diesel Hangovers to Jarek Szczeciński, Grzesiek Marusza i Filip Postaremczak. Spotkali się w 2013, ale za wspólne działanie, tak na poważnie zabrali się stosunkowo niedawno. Każdy z nich jest z trochę innej muzycznej bajki; każdy z nich z innym temperamentem i inną wrażliwością; każdy z nich słuchał w dzieciństwie czegoś innego. Razem tworzą potężny mix energii gitarowej i melodii, lepszy niż większość tego co udało ci się usłyszeć w radio w ostatnich latach.

Płyta ”Fifteen Hundred Afternoons” to debiutancki album zespołu. Piosenki, które się na niej znajdują to kompozycje Filipa Postaremczaka. Powstawały w różnych okresach na przestrzeni kilku lat, ale prawdziwego zadzioru i uroku nabrały dopiero po ich konfrontacji z energią gitar Grzegorza Maruszy i dynamicznymi bębnami Jarka Szczecińskiego. Zaowocowało to powstaniem faktury emocji, obok której nie sposób przejść obojętnie. Charakterystyczną cechą tej produkcji jest duża ilość melodii i przesterowanych gitar. Płyta, która od razu kojarzy się z rockiem z Wysp… tak po prostu wyszła. Taką muzykę chłopcy mieli wtedy w głowach i sercach.

THE WAR ON DRUGS - HOLDING ON

Muzyka amerykańskiego zespołu The War On Drugs jest mocno zakorzeniona w tradycji rocka lat 80-tych. Słychać w niej echa twórczości Bruca Springsteena, Boba Dylana czy Dire Straits. Ich ostatnia płyta wydana 3 lata temu zyskała bardzo przychylne recenzje krytyków i popularność wśród miłośników dobrych gitarowych melodii. W tym roku muzycy powracają z nowym materiałem. Album "A Deeper Understanding" ukaże się 25 sierpnia a zwiastuje go singiel "Holding On".

URBANATOR - LOVE DON'T GROW ON TREES

Piosenka „Love Don't Grow On Trees" to pierwszy singiel z zapowiadanego na jesień albumu „Beats & Pieces", który będzie energetyczną fuzją stylów - od jazzu i hip-hopu, przez elektronikę, reggae, soul i r&b. W nowym utworze wokalistą i aranżerem jest Marek Pędziwiatr (znany z projektu EABS), a Michał Urbaniak zagrał na saksofonie obok Michaela Patchesa Stewarta na trąbce. Nowy album Urbanatora prezentuje najnowszy kierunek w  muzyce rytmicznej zwanej NuJazz czy UrbJazz.

THE KILLERS - RUN FOR COVER

Amerykańska grupa The Killers szykuje się do premiery nowej, 5. studyjnej płyty. Posłuchać możemy nowego singla formacji. Kompozycja zatytułowana została Run for Cover i po raz pierwszy grupa wykonała ją na żywo już 10 czerwca w Atlantic City. Chociaż utwór znajdzie się na nowym albumie The Killers, tak naprawdę powstał przed 2008 rokiem z myślą o krążku Day & Age. Run for Cover zapowiada płytę Wonderful Wonderful. Krążek ukazać się ma 22 września 2017 roku i będzie to pierwsza płyta grupy od czasów Battle Born z 2012 roku.

MOLK - SPELL

Muzyka MOLK powstała z potrzeby ucieczki do przodu. Po wygraniu konkursu Festiwalu Jarocin, wydaniu longplaya i zagraniu kilkudziesięciu koncertów z zespołem Lola Lynch, Marcin Skrzypczak i Łukasz Krzyszkowiak postanowili opuścić grupę. Do nowo powstającego zespołu dołączyli Olga Zając, skrzypaczka współpracującą z orkiestrami kameralnymi, ale przede wszystkim wokalistka obdarzona ciekawym, delikatnym głosem oraz basista Krzysztof Marciniak. MOLK to taneczny electro-pop zmieszany z chłodnym R'n'B i nastrojowym indie. Ich muzyka kojarzyć się może z nagraniami takich grup jak Vök, Howling, Daughter czy The Knife. „Spell" to pierwszy publikowany przez grupę utwór.

THE NATIONAL - CARIN AT THE LIQUOR STORE

Zespół The National zapowiedział premierę siódmego albumu „Sleep Well Beast” na 8 września. Grupa podzieliła się ostatnio kolejnym utworem z nadchodzącej płyty. „Carin at the Liquor Store” to kolejny utwór promujący najnowszy album The National. Wcześniej zespół opublikował klipy do „The System Only Dreams in Total Darkness” oraz do „Guilty Party„. Album skomponowany w komfortowych warunkach, w starym nowojorskim kościele w Hudson oraz we własnym studiu muzyków, przynosi bardziej nowatorską, otwartą na eksperymenty muzykę, która bez wątpienia przypadnie do gustu bacznym obserwatorom kariery zespołu Matta Berningera i jego kolegów.

PAULA I KAROL - HEART IS A FORCE

Osiem lat temu wzięli szturmem warszawską scenę niezależną. Szybko stali się pionierami rozrastającej się w Polsce sceny indie folkowej. Oryginalni, obco-swojscy, ale nie przaśni. Sprzedają płyty na całym świecie - poza Niemcami, w których grają równie często, co w Polsce - ich muzyka jest popularna w tak różnych miejscach, jak Brazylia i Islandia. 19 maja ukazał się najnowszy album grupy, zatytułowany "Our Town". Muzycy przetrwali najbardziej burzliwy okres w karierze i nagrali album, który ma szansę stać się manifestem trzydziestoparolatków. Z albumu "Our Town" pochodzi utwór Heart is a Force - nowość na playliście Radia Afera!

DAUGHTER - BURN IT DOWN

Na 1 września zespół Daughter zapowiada cyfrowy album z muzyką, którą przygotował na potrzeby gry Life Is Strange: Before the Storm. Album zatytułowany ‘Music From Before The Storm’ to pierwsze wydawnictwo zespołu od płyty ‘Not to Disappear’ z 2016 roku. "To była nasza pierwsza okazja do stworzenia własnej ścieżki dźwiękowej i czuliśmy się wyróżnieni, mogąc pracować z tym zespołem" – mówi Elena Tonra, wokalistka Daughter. "Zakochaliśmy się w tej historii od pierwszego przeczytania. Jej główną bohaterką jest postać kobiety, która jest inteligentna, czuła i jednocześnie silna. Sama postać była bardzo inspirująca do tworzenia dźwiękowych pejzaży. To była czysta przyjemność."

LIAM GALLAGHER - FOR WHAT IT'S WORTH

Coraz bliżej do debiutanckiego, solowego albumu jednego z najważniejszych głosów brytyjskiego rocka lat 90., Liama Gallaghera. "For What It's Worth" to trzeci singiel jakim wokalista angielskich grup Oasis i Beady Eye  zapowiada swój album pt. "As You Were". Płyta trafi do sprzedaży 6 października. Najnowszy singiel Brytyjczyka to szczera chęć odkupienia win. "Chciałem napisać przeprosiny. Nie jest to kierowane do jednej osoby, a do wszystkich. Nie jestem dobry w przepraszaniu, ale ta piosenka oddaje to wszystko."