KULT - POZNAJ SWÓJ RAJ

Muzyka

PŁYTA TYGODNIA PAPRIKA KORPS - HOMEMADE BABYLON

Płyta „Homemade Babylon” to siódmy album Paprika Korps. Poprzednią płytę zespół wydał aż sześć lat temu. Premiera najnowszego wydawnictwa miała miejsce w Wilnie 20. marca. Na polskie koncerty grupy będzie trzeba poczekać jeszcze do 7 kwietnia.

“Tak wyszło. Od początku naszego istnienia kładliśmy mocny akcent na koncerty zagraniczne. Właściwie jaki tam akcent. Po prostu odkryliśmy mając lat 19, że to świetny sposób na zobaczenie kawałka świata. Udało nam się wypracować trochę kontaktów w kilku krajach, które działają do dzisiaj i umożliwiają nam wracanie do naszych ulubionych rejonów Europy” opowiada o nietypowej premierze na liście, wokalista Piotr Maślanka.

“Jak piszemy w notce, album jest generalnie o życiu. Religia, w takiej czy innej formie, jest jego częścią. Jest to też dobry bank skojarzeń i metafor do których się można odwoływać – wyjaśnia Tomasz Krawczyk.”

BLACK RADIO - ONE-21

Zwycięzca VII edycji Akademickiego Przeglądu Muzycznego prezentuje utwór One-21, dzięki któremu wystąpi w tym roku na poznańskich Juwenaliach oraz na festiwalu Polibuda Open Air. Piosenka pochodzi z jedynego albumu grupy, płyty "Gasoline Planet", wydanej w 2014 roku. Muzyka Black Radio to koktajl gitarowego rocka i muzyki indie. Jako ulubionych wykonawców muzycy wymieniają takich artystów jak: Queens Of The Stone Age, Them Crooked Vultures czy Foo Fighters.

ŁONA I WEBBER - BŁĄD

Łona i Webber, duet dobrze znany polskim fanom hiphopowego podziemia właśnie opublikował teledysk do utworu “Błąd”, który znajduje się na świeżo wydanej płycie z 15. kwietnia tego roku. Prócz najnowszego krążka o tytule “Nawiasem mówiąc”, Łona i Webber nagrali wspólnie cztery studyjne płyty, zaczynając od albumu "Absurd i nonsens" w 2007 roku . Ich wydawnictwo "Cztery i pół" z września 2011 roku uzyskało status złotej płyty w Polsce.

GIN GA - 1ON1

Gin Ga to zespół pochodzący z Austrii, który tworzą Alex Konrad, Emanuel Donner, Klemens Wihlidal, Matias Meno, James Stelfox. Ich muzyka komponuje się w klimat indie, z chórami, gitarowymi riffami i skrzypcami w tle. Zespół często przyrównywany jest do Arcade Fire czy Broken Social Scene, jednak wyróżnia ich na pewno duże poczucie humoru. Z pewnością warto zobaczyć także teledysk do najnowszego utworu grupy, "1ON1".

LESKI - AUTOFOBIA

Leski opublikował teledysk do utworu "Autofobia" który jest kontynuacją klipu "Bliżej". Piosenka pochodzi z albumu "Splot”, który ukazał się w czerwcu 2015 roku. Jak mówi artysta: “Od dawna myślałem o stworzeniu obrazu do nich. Postanowiliśmy wrzucić do plecaków konserwy i kilka obiektywów. Nie chodziło o wyjazd na plan filmowy a namiastkę offroadu z możliwością nagrywania. Chłopcy włączyli record. Oto efekt.”

SHUTTUP - EVERY TIME

Dokładnie rok temu w kwietniu zespół Shuttup wydał utwór o tytule “Every Time”. Jak sami o sobie mówią, Shuttup to “zespół grający szeroko pojętego rocka, stylistycznie poruszający się między grungem, a funkiem. Jednak najważniejsza dla nich jest zawsze melodia. Sami o sobie mówią, że są jedynym zespołem na świecie grającym Funkpunka. Piosenki zespołu są nasycone tęsknotą, dojrzałym buntem, ale także odrobiną optymizmu, który czasem przebija się przez delikatną ironię i melancholię. “

X AMBASSADORS - UNSTEADY

Wokalista X Ambassadors Sam Harris mówi, że pierwszy długogrający album zespołu o tytule “VHS” traktuje o “drodze do dorosłości”. Utwór “Unsteady” ma szczególny wydźwięk: Harris napisał o rozwodzie swoich rodziców. W klipie promującym piosenkę zobaczyć można Harrisa razem z bratem, klawiszowcem Casey’em Harrisem.

HOSZPITAL - CIEPŁO

Zespół Hoszpital zapowiedział premierę swego najnowszego albumu 9 maja. Póki co, usłyszeć z niej możemy utwór “Ciepło”. Hoszpital tak opisują się na fanpage’u: "tworzący muzykę ze spektrum magicznego realizmu. Na całość składają się trzy moduły: rytmiczny bardzo zorganizowany, melodyczny bardzo melodyjny oraz oszczędny w słowa moduł wokalny. Albo to pokochasz albo to polubisz.”

KONGOS - TAKE IT FROM ME

15. kwietnia premierę miał pierwszy singiel z nadchodzącego albumu zespołu Kongos, “Take it From Me”. Utwór może jednak być znany zagorzałym fanom kapeli. Perkusista tak wypowiada się na temat singla: “Kawałek został napisany dawno temu. Kiedy album "Lunatic" był promowany w Stanach, my już tworzyliśmy materiał na płytę "Egomaniac". Odbyliśmy trasę dołączając tę piosenkę do setlisty i widzieliśmy jak publiczność reaguje na nią. Wiedzieliśmy że ma potencjał.”