PHANTOM PLANET - DO THE PANIC

Muzyka

PŁYTA TYGODNIA KRZYSZTOF ZALEWSKI - ZŁOTO

Od pierwszego przesłuchania ta płyta wciąga, porywa i pochłania. Z każdym kawałkiem chce się więcej, a szczerość i prostota przekazu trafia prosto w punkt. Dwanaście lat temu Krzysztof Zalewski wydał swój debiutancki album „Pistolet”. Po dziewięciu latach pojawił się „Zelig” – płyta bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy, a teraz powraca ze „Złotem”.

„Złoto” to płyta w klimatach indie-popowych ale niepozbawiona też pewnej dozy psychodelii. Zalewski przeszedł długą drogę – od metalowca w długich włosach (finalisty jednego z programów typu talent-show), poprzez granie z takimi osobistościami jak Kasia Nosowska czy Brodka. Jest też jednym z członków zespołu Muchy oraz Japoto. Szukał swojej drogi, eksperymentował i zdobywał doświadczenie zawodowe i życiowe. Dlatego najnowszy album to prawdziwe złoto w dorobku artysty.

Przekaz bliski codzienności sprawia, że płyta jest łatwa w odbiorze i bezpośrednio trafia do słuchacza. Proste riffy, klawisze oraz świetne, życiowe, mądre teksty – o miłości, jej braku, o ojczyźnie, a nawet o światowym problemie uchodźców. O uczuciach i o emocjach. Album jest naprawdę świetnie zagrany, dobrze wyprodukowany i słucha się go z dużą przyjemnością.

DAWID PODSIADŁO - WHERE DID YOUR LOVE GO?

Dawid Podsiadło to jeden z najbardziej cenionych artystów dzisiejszej polskiej sceny muzycznej. W 2013 roku wydał swój pierwszy album zatytułowany „Comfort and Happiness”. W kilka dni płyta została wyprzedana oraz doczekała się najwyższego wyróżnienia na polskim rynku muzycznym – płyty diamentowej. „Where Did Your Love Go?” to kawałek z drugiego albumu artysty – „Annoyance and Disappointment”. „Mam miejsce w muzyce w naszym kraju dosyć przyjemne. Mogę mówić o tym, co moim zdaniem jest dobre, a co złe.” – mówi Dawid Podsiadło.

THE STRUMBELLAS - WE DON'T KNOW

Kanadyjski sześcioosobowy zespół nazywany jest mieszanką ciemności i światła. Grupa powstała w 2008 roku i dotychczas nagrała 3 albumy oraz EP-kę. Muzyka Kanadyjczyków opisywana jest jako indie rock lub folk rock.  Kawałek „We Don’t Know” pochodzi z wydanego w 2016 roku albumu „Hope”. Obecnie muzycy są w trasie koncertowej, która potrwa do kwietnia 2017 roku.

DRIVEALONE - NOWA ALEKSANDRIA

Drivealone to solowy projekt Piotra Maciejewskiego. Podczas Jarocin Festiwal 2016 artysta odegrał na nowo kawałki grupy Siekiera z albumu „Nowa Aleksandria”. Razem z Drivealone gościnnie wystąpili tacy muzycy jak Michał Wiraszko, Natalia Fiedorczuk oraz Kuba Wandachowicz. Wszystko zostało zarejestrowane i wydane jako album „Nowsza Aleksandria” na cześć 30-lecia albumu prekursorów zimnej fali polskiej muzyki w latach 80-tych. Premiera albumu miała miejsce 18 listopada.

MICHAEL KIWANUKA - ONE MORE NIGHT

Głos tego artysty brzmi jak skrzyżowanie Otisa Reddinga z Marvinem Gayem z nutką Boba Dylana. Michael Kiwanuka to brytyjski, niezwykle utalentowany muzyk soulowo-folkowy, autor piosenek, gitarzysta i piosenkarz. Kawałek „One More Night” pochodzi z płyty „Love and Hate”. Jest to bardzo szczery i ambitny album, który brzmi jak perełka z lat 70tych. Jednocześnie można powiedzieć, że jest to ponadczasowy klasyk, który nigdy się nie zestarzeje… „Zawsze chciałem nagrać album, który brzmiałby dokładnie tak, jak ten” – mówi artysta.

GREEN DAY - STILL BREATHING

Kawałek „Still breathing” pochodzi z najnowszego wydawnictwa zespołu Green Day – „Revolution Radio”. "Refren "I'm still breathing on my own" odnosi się do faktu, że na pewnym etapie wszyscy będziemy musieli być sztucznie podtrzymywani przy życiu. Z wiekiem myśli stają się coraz mroczniejsze.” – mówi Billie Joe Armstrong. Premiera płyty miała miejsce 7 października i składa się z dwunastu punk-rockowych kawałków i mnóstwa punk-rockowej energii!

ŁĄKI ŁAN - POLA AR

"Pola ar" to bardzo energetyczny, taneczny kawałek o bezkresnej miłości, która wypełnia wszechświat. Utwór promuje nową płytę „Syntonia”, która ukazała się 18 listopada. Muzycy przez lata wypracowali swoje niepowtarzalne, słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie. „Energetyczna, radosna, inspirująca, budująca i tajemnicza” – taka właśnie jest nowa płyta zdaniem członków zespołu.

KULT - WSTYD

Kult szykuje dla swoich fanów niespodziankę – 2 grudnia pojawi się „Suplement – Wstyd”– czyli album, który stanowi kontynuację i uzupełnienie niedawno wydanej płyty. Album będzie składał się z ośmiu kawałków, a oprócz autorskich utworów będą też dwa covery. Utworem, który jednocześnie promuje wydaną w październiku płytę oraz zapowiada nowe wydawnictwo jest piosenka "Wstyd".

JAMIE T - POWER OVER MEN

Jamie Treays to brytyjski muzyk i autor tekstów, występujący jako Jamie T. Kawałek „Power Over Men” pochodzi z albumu „Trick”, wydanego we wrześniu tego roku. Płyta to mieszanka gitarowego rocka, agresywnego rapu i melodyjnego, wpadającego w ucho wokalu. "Power Over Men" to kawałek przyjemny dla ucha, lekki. Warto posłuchać całej płyty.