MALARZE NORMANDII

KATEGORIA: Poznań

MALARZE NORMANDII to przede wszystkim zapis jednego z najważniejszych momentów w dziejach sztuki. Każdy z prezentowanych obrazów to dokument ilustrujący rewolucję w podejściu do dzieła sztuki i do jej roli. Abstrakcyjne z dzisiejszego punktu widzenia tematy historyczne, mitologiczne, rodzajowe i religijne musiały ustąpić rzeczywistości otaczającej artystę, zwykłym ludziom, zwykłym krajobrazom. Wykończone do najdrobniejszego szczegółu obrazy zostały  wyparte przez niemal szkice.  Warsztatowa doskonałość zaczęła przejawiać się nie w gładkim wykończeniu obrazu lecz w odważnym geście malarskim wyrażającym emocje. Praca a atelier była coraz częściej porzucana na rzecz pracy w plenerze.

Wystawa stanowi wybór 80 prac, z liczącej ponad 120 obrazów kolekcji stworzonej w 1992 r. przez Radę Regionu Dolnej Normandii (Conseil Régional de Basse-Normandie). Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Caen, firm NXP, Frial oraz La Poste, wystawa pokazana była w wielu miejscach w Europie. Dzieła należące do kolekcji wystawiano między innymi we Francji, Austrii i Stanach Zjednoczonych. W latach 2009-2010 zbiór pokazywano w galeriach narodowych Estonii, Łotwy i Białorusi. W 2011 r. wystawa towarzyszyła szczytowi G8 w Deauville, a następnie trafiła do Muzeum Narodowego Ukrainy w Kijowie, odwiedzając również Lwów i Dniepropietrowsk. Po pokazach w krajach skandynawskich, zbiór był prezentowany w Zagrzebiu, Ljubljanie i Trieście.

Pośród obrazów, które będą prezentowane w CK ZAMEK, oprócz wymienionych w tytule nazwisk, pojawią się także dzieła m.in. Eugène Boudina (to właśnie fragment jego obrazu: „Pêcheurs en bord de mer” został użyty, jako główny motyw graficzny wystawy), Raoula Dufy’ego, Alberta Marqueta, Alberta Lebourga.

Zbiór podzielono na cztery grupy. Każda z nich odpowiada tematowi podjętemu przez artystę. Ujrzymy tu zatem obrazy powstałe na farmie
Saint-Siméon, gdzie w cieniu sadów przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Kolejną grupą są obrazy ukazujące normandzkie wybrzeże z jego zmienną aurą i niezwykłymi klifami. Trzeci wątek stanowią prace powstałe w normandzkich miastach i pośród rozległych pól poprzecinanych żywopłotami. Ostatnia grupa obrazów to pejzaże znad Sekwany.

Wystawie towarzyszy różnorodny program edukacyjny, przeznaczony zarówno dla indywidualnych odbiorców, jak również zorganizowanych grup szkolnych. Program przygotowany dla uczniów składa się z czterech typów lekcji muzealnych, a każda z nich skierowana jest do innej grupy wiekowej.(Wszystkie są zgodne z podstawą programową nauczania wybranych przedmiotów na poszczególnych etapach edukacji).

Wystawa dostępna jest od wtorku do niedzieli w Sali Wystaw CK Zamek.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK