Odlotowa Polibuda

KATEGORIA: Studia

W dniach 6 - 8 kwietnia 2018 r. w Los Angeles w Kalifornii w  USA odbyły się zawody Society of Automotive Engineers SAE Aero Design West 2018, w których wzięła udział reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Drużyna Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w najbardziej prestiżowej klasie Regular zdobywając trzy złote medale:
·       w klasyfikacji prezentacji technicznych, 
·       w klasyfikacji  konkurencji lotnych,
·      
w klasyfikacji generalnej.

W tej klasie konkurowało 37 teamów z całego świata. Wśród zespołów należy wymienić m.in. reprezentacje USA, Kanady, Indii, Meksyku, Egiptu, Chin i Polski. Polska reprezentowana była przez ekipy z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Skład zwycięskiej ekipy tworzyli studenci Politechniki Poznańskiej: Anna Kettner, Mateusz Podziński, Kamil Dombek, Michał Mendyk, Michał Próchnicki, Patryk Szkudlarek, Oskar Gierszewski, Krzysztof Ćwian, Krzysztof Graczyk. Opiekunem naukowym ekipy SAE był dr inż. Radosław Górzeński.             

SAE Aero Design to międzynarodowe, akademickie zawody organizowane od ponad 30 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami SolidWorks, Lockheed Martin czy ANSYS. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami i wymogami regulaminu narzuconymi przez organizatora zawodów. W tym roku zadaniem studentów było zaprojektowanie oraz zbudowanie samolotu, który przy jak najmniejszej masie własnej podniesie jak największą liczbę zestawów: piłeczka tenisowa + metalowa sztabka o masie 230 g. Piłeczki tenisowe symbolizują pasażerów natomiast sztabki ich bagaże. Regulamin zawodów definiuje materiał z jakiego wykonany ma być samolot oraz rodzaj i moc napędu. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą przedstawić prezentację techniczną, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć.

Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej - Konkursy typu SAE Aero Design przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing). 

Reprezentację wsparły finansowo i organizacyjnie władze Politechniki Poznańskiej w osobach Rektora i Prorektorów, Kanclerza, dziekanów wydziałów, a także Aeroklub Poznański.              

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK