MASŁO - OGON

Z perspektywy żaby

KATEGORIA: Spotkanie

Data 8 kwietnia 2015 r. godz. 16:45
Miejsce CK Zamek: Sala Wielka
Informacja
Po spektaklu "KARMI GO" odbędzie się panel dyskusyjny: „JAK WYGLĄDA SPÓR O ZWIERZĘTA W TAŃCU?”

Uczestnicy: Anna Duda, Julia Hoczyk, Mateusz Szymanówka, Rafał Urbacki
Modertorka/kuratorka projektu: Anna Królica


„Popołudnie Fauna” Wacława Niżyńskiego otwierające historię tańca współczesnego opowiada o hybrydycznej istocie, łączącej element ludzki i zwierzęcy.  Faun niejako patronujący nowemu tańcowi wprowadza do niego tematykę zwierzęcości. Pytanie, jak zostaje ona stematyzowana i kontynuowana? Porozmawiajmy przez chwilę o zwierzętach w przestrzeni tańca współczesnego, zastanówmy się jakie zajmują w nim miejsce? Czy są inspiracją dla choreografów w warstwie motoryki i uważności na pracę zmysłów. A może stanowią centrum opowieści choreograficznych. Czy jak w teatrze funkcjonują czasem jak rekwizyty? Jaka jest historia obecności zwierząt w tańcu? Czy istnieje spór o zwierzęta w dyskursie tanecznym? Jeśli tak, to jak określić strony w nim uczestniczące i jak stematyzować jego główne idee?  


Anna Duda – zajmuje się szeroko pojętą krytyką taneczną i teatralną. Doktorantka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Związana ze Stowarzyszeniem Górnośląski Klaster Kreatywny i magazynem Reflektor, w którym publikuje teksty na temat tańca i teatru. Interesuje ją badanie ruchu, zarówno w kontekście krytyki tanecznej, jak również opisu różnych praktyk ruchowych.

Julia Hoczyk – teatrolożka, krytyczka i teoretyczka tańca, redaktorka. Doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Współpracuje z Akademią Teatralną, gdzie m.in. prowadzi zajęcia poświęcone analizie teatru tańca i tańca współczesnego. Pracuje w Instytucie Muzyki i Tańca.

Anna Królica – krytyczka i teoretyczka tańca oraz kuratorka projektów tanecznych. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce „Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu” (Tarnów, 2011) oraz cyklu wywiadów z młodymi polskimi choreografami – „Pokolenie Solo’ (Cricoteka, Kraków 2013). Obecnie pracuje nad  programami kuratorskimi: „Z perspektywy żaby” Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu oraz nad „Maszyną choreograficzną” w Cricotece.

Rafał Urbacki – reżyser, choreograf. Studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych. Od czterech lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu.

Mateusz Szymanówka – studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz wiedzę o tańcu na Freie Universität w Berlinie. Współpracuje z młodym pokoleniem choreografów jako dramaturg i badacz oraz pisze o choreografii i tańcu współczesnym. Jest kuratorem programu "Choreografia myśli", który wiosną 2015 r. odbędzie się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK