Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna

KATEGORIA: Festiwal

Data 10-26.05.2017
Miejsce
Informacja
W 2007 roku przy konsulacie honorowym Ukrainy w Poznaniu, Łukasz Horowski – ówczesny konsul honorowy, założył Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska – Ukraina. Potem narodziła się ona – Ukraińska Wiosna. W tym roku świętuje swój mały jubileusz. Na początku była wyłącznie przeglądem kultury wschodniego sąsiada, z czasem jednak stała się stabilną platformą do spotkań lokalnego środowiska artystycznego z ukraińskimi partnerami.

W tym roku odbędzie się szereg wydarzeń, które są efektem tego typu kooperacji, ale również przegląd aktualnych trendów w kulturalnej ofercie Ukrainy. W myśl idei Poznaj Sąsiada! zorganizowany zostanie m.in. na spektakl Sen o lepszym kraju na podstawie twórczości Serhija Żadana w reżyserii Julii Bilińskiej, laureatki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. Spektakl powstał we współpracy z poznańskim Teatrem Animacji, swoją premierę miał 22 kwietnia. 

Ponadto w programie 10. edycji Ukraińskiej Wiosny znalazły się również: wykład znanego ukraińskiego historyka i publicysty Andrija Portnowa, który pomoże nam zrozumieć mieszkańców wschodniej Ukrainy, wystawa współczesnych ikon z Nowicy oraz trzy dni z nowym kinem ukraińskim. Pokazane zostaną takie filmy jak: Kiedy ten wiatr ustanie, który jest rezultatem współpracy Anieli Astrid Gabryel oraz Tarasa Dronia, Lot złotej muszki Iwana Krawczyszyna oraz Gniazdo Turkawki Tarasa Tkaczenki. Po ich pokazach w Kinie Pałacowym CK Zamek odbędą się również spotkania z twórcami.

Ważnym punktem programu jest także cykl spotkań UKRAINKA W POZNANIU, który jest odpowiedzią na znaczny wzrost w Polsce liczby migrantów ze Wschodu. Chcemy dać kobietom – migrantkom możliwość spotkania z ekspertkami i ekspertami z zakresu prawa polskiego w różnorodnej tematyce. Planujemy seminaria poświęcone legalnej pracy w Polsce, ubezpieczeniom zdrowotnych oraz świadczeniom socjalnym, spotkanie dotyczące praw pacjentki w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Trenerki przeprowadzą również warsztaty Wen Do, podczas których kobiety będą uczyły się jak zadbać o swoją bezpieczną przestrzeń, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Pełen program: www.poznajsasiada.org

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK