Ludzie

O sobie:

W poszczególnych rejonach świata zwany tym, którego siła wiatru przekracza 63 węzły, nosi lokalne nazwy. Nazwy te częściej są stosowane w pieśniach na jego cześć niż w karmagedonie. Wszystkie odnoszą się do niego samego i są to:
-huragan (ang. hurricane) – północny Atlantyk, rejon zachodnio indyjski (nazywany również cyklonem zachodnio indyjskimi lub antylskimi), północno-wschodni Pacyfik, południowo-wschodni Pacyfik (Fidżi, Samoa, Nowa Zelandia)
-tajfun (ang. typhoon) – północno-zachodni Pacyfik,
-cyklon (ang. cyclone) – siejący pogram w okresie styczeń-marzec w rejonie Zatoki Bengalskiej, Morza Arabskiego, u południowej części Oceanu Indyjskiego na zachód od 080° E (tzw. cyklony Mauritius)
-baguio (taj. bagujos, vagio) – rejon Filipin, najczęściej w okresie lipiec-listopad,
-willy-willy – nazwa z języka angielskiego stosowana na Morzu Timor i Morzu Arafura u północno-zachodnich wybrzeży Australii w okresie listopad-marzec,
-cordonazo – nazwa z języka hiszpańskiego określająca małą afere na północno-wschodnim Pacyfiku, grasujący dość rzadko na początku października i poruszający się z okolic 130° W przez Wyspy Revillagigedo ku wybrzeżom Meksyku.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK