T. LOVE - POECI UMIERAJĄ

Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna

KATEGORIA: Festiwal

Data 9-12 maja 2019 r.
Miejsce
Informacja
Największy festiwal kultury ukraińskiej w Polsce - wydarzenie z duszą, własnym stylem i 11-letnim stażem. Podczas czterech intensywnych dni, organizatorzy proponują ukraińską podróż: muzyczną i literacką. 

Podczas 4 dni odbędzie się 6 wydarzeń:
9 maja 2019 r. CK Zamek: Sala Nowa, godz. 9:00

W konferencji, zatytułowanej „Ukraińskie ślady w Wielkopolsce – historia, kultura,język”, wezmą udział naukowcy z Polski i Ukrainy, dyplomaci, dziennikarze, tłumacze, działacze społeczni oraz studenci. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na ukraińskie wątki, przejawiające w się w regionalnej historii. Pomimo geograficznego oddalenia Wielopolski od wschodniej granicy ukraińskie ślady odnajdujemy w biografiach wielu lokalnych działaczy, pisarzy, artystów, a nawet sportowców. Spotkanie będzie zatem próbą kolejnego odkrycia Ukrainy, która, jak się okazuje, bywa nam bliższa niż się pozornie wydaje.

9 maja 2019 r. CK Zamek: Kino Pałacowe
Pokazy filmowe:

godz. 17:00
Projekt Ukraїner – trzy filmy krótkometrażowe poruszające tematykę: tradycji kobziarzy i ukraińskiej bandury, przestrzeniach na wschodzie Ukrainy oraz o dawnym rzemiośle tzn. „liżnyków” na Huculszczyźnie.


godz. 17:30
Kino ukraińskie. "Malewicz. Ukraiński kwadrat" - film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia oraz komentarze światowych badaczy, rzucają nowe spojrzenie na osobowość wielkiego artysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.

10 maja 2019 r. CK Zamek: Sala Wielka, godz. 20:00
INSO-Lviv – koncert orkiestry symfonicznej. Niezwykłe wydarzenie, które pozwoli na wyjątkowe muzyczne, ukraińskie doznania. W minionym roku zespół obchodził swoje dwudzieste urodziny. To jednocześnie niezwykle młody, ale również dojrzały zespół, który prezentuje bardzo bogaty repertuar, od muzyki klasycznej po jazz. INSO-Lviv jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, w tym „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Leopolis Jazz Fest”, „LvivMozArt”. W 2017 roku orkiestra z powodzeniem występowała na 24. Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Austrii, na festiwalu „Rethinking Europe: Ukraine” w Szwecji, w Holandii z międzynarodową trasą koncertową „Carmina Burana”, która zjednoczyła Holandię, Rumunię i Ukrainę.
Wstęp wolny!

11 maja 2019 r.
CK Zamek: Scena Nowa


godz. 10:30
WARSZTATY DLA DZIECI "NOWE WIDOKI" – to warsztaty artystyczne dedykowane dzieciom z doświadczeniem migracji w wieku 7-11 lat.

godz. 13:30
Spotkanie informacyjne na temat systemu oświaty w Polsce – jest dedykowane cudzoziemcom, których dzieci są lub w przyszłości będą uczniami w polskiej szkole.

CK Zamek: Sala Wielka godz. 20:00 

Koncert Jamala - Susana Dżamaładinowa to ukraińska piosenkarka krymsko tatarskiego pochodzenia, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Artystka wykonuje utwory z gatunku jazzu, bluesa i soulu. Laureatka 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, który rozsławił ją na cały świat. Jamala wykonała utwór "1944", odnoszący się do sytuacji Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, deportowanych z kraju do Uzbekistanu i Kirgistanu.

12 maja 2019 r. CK Zamek: Kino Pałacowe, godz. 17:00


Człowiek z taboretem” to film biograficzny o życiu ukraińskiego reżysera,podróżnika oraz realizatora znakomitych projektów Leonida Kantera. Tytuł filmu nawiązuje do książki „Z taboretem do oceanu”, którego ideą była podróż do czterech oceanów z kuchennym taboretem. Film powstał na podstawie wideo nakręconego przez Kantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele (ludzie, z którymi podróżował i kręcił filmy) ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Kanter jest reżyserem "The Ukrainians", filmu dokumentalnego o obronie donieckiego lotniska i "Mit" o Wasylu Slipaku – śpiewaku operowym z Francji, poległym w szeregach ukraińskich bojowników na wojnie w Donbasie

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK