KIEV OFFICE - ABRAZJA

AK 30

KATEGORIA: Wystawa

Data 26 kwietnia - 25 maja 2019 r.
Miejsce
Informacja
„AK30 – 30 wystaw 30 dni” jest cyklem jednodnio wychwernisaży odbywających się w mieszkaniach bądź pracowniach artystów w ciągu 30
dni.  Jest to wspaniała okazja do poznania inspiracji danych twórców od podszewki poprzez przebywanie w ich intymnej, osobistej i kreatywnej przestrzeni. Wystawy odbywają się wieczorami, codziennie w innym miejscu, pozwalając zgłębić poznańską scenę artystyczną.
Równocześnie jest to niesamowita okazja do obcowania ze sztuką każdego rodzaju. Co roku w cyklu wystaw prezentują swoją twórczość malarze, rzeźbiarze, fotografowie, artyści performance, ceramicy, scenografowie czy graficy. Dodatkowo udział niejednokrotnie biorą osoby spoza środowiska artystycznego, tworzący hobbystycznie.
 
Odejście od galeryjnej przestrzeni tworzy także nowy kontekst wystawienniczy, pozwalający na obejrzenie dzieł w innym świetle niż dotychczas. Przestrzeń galeryjna, często nawiązuje do amerykańskiego modelu galerii z lat 60. XX wieku – laboratoryjnego „white cube'a”, gdzie prym wiedli kuratorzy i krytycy, a osoba artysty została zepchnięta na drugi plan. Było to miejsce, które miało pozwolić widzowi skupić się tylko i wyłącznie na sztuce, eliminując z galeryjnej przestrzeni zbędne elementy, mogące rozproszyć uwagę. W modelu AK30 widz stawia
się w pozycji artysty właśnie poprzez przestrzeń, w której wernisaż ma miejsce. 

Może obejrzeć szkice, bezpośrednio obcować z artystą i dziełami jednocześnie. W mieszkaniach i pracowniach artysta jest także gospodarzem goszczącym swoich gości, co często czuć podczas wydarzenia. Poznanie twórczości w tak osobistej sytuacji najczęściej skutkuje stworzeniem bardziej dogłębnej relacji między twórcą a odbiorcą. W cyklu AK30 staramy się organizować spotkania, w których sztuka prowokuje do rozmów i bezpośrednich interakcji.  

Inicjatywę zapoczątkowano w Pracowni Zjawisk Teatralnych na ASP (obecnie UAP) w 2009 roku. To wydarzenie miało między innymi połączyć artystów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; doktorantów, studentów, a także profesorów. Co roku taka mieszanka osobistości łączy się w cyklu wystaw, tworząc równocześnie możliwość przeglądu poznańskiej sceny artystycznej.

W tym roku obchodzona jest okrągła – 10. rocznica, jednocześnie obecna edycja jest 9., ponieważ 2 lata temu AK30 się nie odbyło. Każda edycja ma tytuł przewodni, określający specyfikę wydarzenia. W tym roku tytuł brzmi „świętować czy nie świętować?”. Tytuł ma podwójne dno – jednocześnie obecna w tytule celebracja jest nawiązaniem do setnego roku istnienia UAP-u, dekady istnienia AK30 oraz majówki, podczas której, wydarzenie będzie się odbywać, natomiast przewrotność polega na zadaniu sobie pytania – czy 9. edycja AK30 jest już odpowiednim momentem na świętowanie?

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK