XIII FESTIWAL SZTUKI LUDOWEJ

KATEGORIA: Festiwal

Data 22-25 sierpnia 2019 r.
Miejsce
Informacja
Festiwal Sztuki Ludowej - miejsce prezentacji regionów Zjednoczonej Europy, ich dziedzictwa kulturowego, dorobku artystycznego oraz produktów i wyrobów, dzięki którym są rozpoznawalne na bogatej w różnorodności współczesnej mapie świata.

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie.  W ciągu tygodnia mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. 

Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są grupy folklorystyczne z:

Bośni i Hercegowiny
Grupa Tańca Ludowego ,,Janj” została założona w lutym 2015 r. w miejscowości Strojicach w Republice Bośni i Hercegowiny. Zespół liczy około 80 członków rozmieszczonych w dwóch różnych grupach wiekowych.

Kolumbii
Założona w 2001 roku „The Ballet Raices de Colombia” (BRDC) jest artystyczną i kulturalną organizacją non-profit działającą na rzecz wzmocnienia wielokulturowości w Kanadzie poprzez kolumbijski folklor. Ich działalność obejmuje taniec, muzykę i wszelkie inne artystyczne ekspresje, które gwarantują wysoką jakość pokazu i niezapomniane wrażenia. 

Węgier
Zespół Tańca Ludowego „FONÓ Üllés” został założony w 1977 r. przez lokalną szkołę podstawową. Wioska Üllés znajduje się w południowo-wschodniej części Węgier, zwanej Wielką Niziną i liczy sobie 3200 mieszkańców. Region Ten słynie z wina i pieprzu. Członkami zespołu są uczniowie i młodzi pracownicy, którzy zachowują lokalne tradycje taneczne i ludowe swojego kraju.

Holandii
Międzynarodowa grupa taneczna „Hai la joc” została założona w 1979 rokui jest entuzjastyczną grupą ludzi z Groningen w Holandii. Oprócz holenderskich tańców folklorystycznych ich repertuar obejmuje tańce z całego świata; od Meksyku do Rumunii oraz od Afryki Południowej do Polski.

Rumunii
Młodzieżowy zespół folklorystyczny „Doruletul” został założony w 1990roku przez prof. Stefana Comana głównego choreografa. Grupa składa się z ponad 250 dzieci w wieku od 4 do 18 lat. W ciągu 24 lat działalności ponad 1000 dzieci było członkami zespołu. 

Serbii
Zespół SKUD „Branko Radičević”pochodzi z Erdevik (Serbia) i zostałzałożony w 1906 roku, czyli ma ponad 113 lat. Obecnie liczy około 50 członków, w skład zespołu wchodzą sekcje folklorystyczna, wokalna i aktorska. „Branko Radičević” współpracuje z  kobiecym stowarzyszeniem z Erdevik. 

Słowacji
Zespół folklorystyczny „Lelija” został założony w 2007 roku w Trebišovie. Grupa składa się z młodych ludzi, którzy interesują się folklorem.
Lelija prezentuje piosenki i tańce ze Słowacji wschodniej, zwłaszcza z regionów Zemplín i Szarysz. 



Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń dostępne będą pod adresem:
www.festival.poligrodzianie.pl



Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK