Filmsteria

KATEGORIA: Festiwal

Data 28-29 maja 2020 r.
Miejsce
Informacja
Festiwal Filmów Grozy „Filmsteria” to wydarzenie skierowane do młodzieży szkół średnich, która po nagraniu krótkometrażowych produkcji będzie rywalizować ze sobą w 12 kategoriach, m.in. najlepszy scenariusz, aktor/ka i montaż. Oceniać ich będzie jury ze środowiska filmowego.  Organizatorem jest XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej–Curie we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Kinem Pałacowym oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.

To jedno z nielicznych tego typu wydarzeń w kraju – inicjowane przez młodzież licealną i realizowane w partnerstwie z instytucjami, które od lat zajmują się rozbudzaniem i wspieraniem młodych talentów filmowych.  Celem festiwalu jest wzbudzenie zainteresowania sztuką filmową, spotkanie jej pasjonatów, a także łamanie stereotypu dotyczącego filmów grozy – organizatorzy pokazują ten gatunek jako pełnowartościowy tekst kultury. Dla wielu uczestników to pierwsza okazja do pokazania swojego filmu na dużym ekranie.

Skąd pomysł na takie wydarzenie?
Młodzież z XII LO z klas o profilu artystycznym często uczestniczyła w różnych wydarzeniach filmowych, warsztatach, konkursach, jednak brakowało im czegoś, co będzie skupione na jednym gatunku i umożliwi ujawnianie talentów nie tylko aktorom czy reżyserom, ale także montażystom, charakteryzatorom, scenografom i wielu innym osobom. Postanowili odpowiedzieć na zauważoną potrzebę i zrobić wydarzenie, w którym sami chcieliby uczestniczyć. Pierwsza edycja zmotywowała do dalszego działania i rozbudowania programu.

Dlaczego kino grozy?
Horror jest częścią historii kina, co istotne – młodzi ludzie bardzo chętnie sięgają po ten gatunek, dlaczego więc nie mieliby się z nim zmierzyć? Młodzież chce stawiać sobie wyzwania, a kino grozy niewątpliwie jest wyzwaniem – trzeba mieć naprawdę dobry pomysł i warsztat.

Na nakręcenie filmów twórcy mają czas do 5 maja 2020 r., natomiast sam festiwal odbędzie się pod koniec maja: 28-29 maja 2020. Podsumowaniem działań młodych filmowców będzie uroczysta gala w XII LO, podczas której zostaną wręczone statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe, a poprzedzać ją będą projekcje w Kinie Pałacowym oraz warsztaty i wykłady filmowe w CK ZAMEK, Instytucie UAM.  
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie: https://festiwalfilmsteria.wixsite.com/groza

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK