GABA KULKA - WIELKIE WRAŻENIE

Malta Festival Poznań 2020

KATEGORIA: Festiwal

Data od 24 czerwca 2020 r.
Miejsce
Informacja
Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 „w czasie zarazy” i potrwa aż do
jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.
 
W tym roku festiwal Malta miał obchodzić hucznie swoje 30.urodziny, niestety pandemia pokrzyżowała plany i wymusiła przystosowanie
programu do zupełnie nowej sytuacji. Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia. – Chcemy obrócić na naszą korzyść to, co zazwyczaj ludzi irytuje, a co dominuje w dzisiejszym świecie – chaos, płynność i zmienność. Pozyskać to i wykorzystać dla kultury. – przeczytaj całość tekstu programowego „Malty on tour”.
 
Malta na Twoim fyrtlu
 
Z mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach,Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in.
spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę „Lamę” Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek, które odbędą się na wybranych podwórkach.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w sierpniu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. – Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę,przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się – tłumaczą organizatorzy w tekście programowym. Program sceny na Wilczaku, w odpowiedzi na Apel wielkopolskich artystek i artystów, współtworzyć będą twórcy i twórczynie, wyłonieni w ramach otwartego naboru, który właśnie się rozpoczął. Inicjatywa
skierowana jest do artystek, animatorów kultury, grup twórczych z Wielkopolski. Chcąc wesprzeć lokalne środowisko artystyczne festiwal odda im przestrzeń na Wilczaku i zapewni wsparcie produkcyjne.
 
Generator Malta: Wodajest tobą

Generator Malta, program społeczno-artystyczny, przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków (przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak). Na program złożą się m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki. Projekty realizować będą m.in. Małgorzata Myślińska, Pamela Bożek, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Kolektyw Przepływ, Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba, Poznańska Orkiestra Improwizowana, Kolektyw Bojka, zespół Cukry, Pascal Marquilly i Gustavo Carvalo. Program filmowy odnoszący się do wody z perspektywy katastrofy klimatycznej będzie można śledzić na scenie na Wilczaku.

Forum: debaty w Fundacji Malta
Forum, czyli coroczne debaty na placu Wolności zostaną przeniesione do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Natalia Hatalska, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Debaty, które poprowadzą Michał Nogaś i Karolina Lewicka, będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.


Festiwal na jesień
Część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez Festiwal Malta u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. W koncercie weźmie udział Sinfonia Varsovia
pod dyrekcją Bassema Akikiego. Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

Malta krocząca
Terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami tak, aby najlepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa-zdrowia,
dostosować się do warunków związanych z pandemią.

Jak brać udział w wydarzeniach?
Bezpłatne wejściówki na wydarzeniabędą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98,6 MHz oraz oglądania spotkań Forum i
wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK