Koncert zespołu Owsiki

KATEGORIA: Koncert

Data 26 lipca 2025
Miejsce Plac Marii Skłodowskiej-Curie
Informacja
Koncert zespołu Owsiki 
26.07.2025, godz.18:30

Zespół o sobie
" „Nie wierć się, jakbyś miał owsiki!" - to zdanie-widmo z okresu dzieciństwa i dorastania padało z ust licznych agentów systemu opresyjnej, usadzającej w miejscu dorosłości najwyraźniej dlatego, że skostniała, zamierzchła dorosłość owa, strasząca w krainach pamięci nadpobudliwego ciała nie znała jeszcze formacji Owsiki, składającej się z dzikusów muzycznej „fryty", dziwności, abstrakcji i eksperymentu (Piotr Dąbrowski, Michał Giżycki, Michał Joniec), którzy jednakowoż, jak każdy mentalny owsik, uwielbiają czasem zrzucić gorset awangardy i zwyczajnie pobujać się, potuptać i potransować na rejwie albo w blasku ognisk. Jaką muzykę gramy? - gramy „muzykę ruchową": nadpobudliwą, wiertliwą i rytmiczną. To nasza wizja angażującej muzyki psycho-tanecznej, przywodzącej nam w owsiczym duchu plemienność międzygwiezdnych wypraw, egzotykę kultur zamkniętych na tysiące lat i pokoleń w potężnych kosmicznych arkach przemierzających niezmierzone interstelarne pustkowia... Dla dziennikarzy mamy gotową szufladkę: free-afro-experimental-psycho-tribal."

Muzycy:
Michał Giżycki – klarnecista, saksofonista, improwizator i kompozytor. Współpracował z muzykami sceny muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, jazzowej, rockowej, folkowej oraz tradycyjnej, a także artystkami i artystami sztuk wizualnych, performatywnych, tancerkami i tancerzami. Wieloletnia praktyka pozwala mu na stosowanie rozbudowanych technik, takich jak oddech cyrkulacyjny czy multiphonics, dzięki którym podczas gry solowej tworzy wielowarstwowe struktury na pozornie jednogłosowych instrumentach. Założyciel TORF records – wydawnictwa z muzyką improwizowaną, free jazzową i kreatywną, mającą na celu łączenie muzyków z różnych środowisk. Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie koncertował z czołowymi improwizatorami z całego świata m.in. na Spontaneous Music Festival oraz Spontaneous Live Series w Poznaniu. Obecnie jest członkiem: En quartet, Satori duo, Drogi Krajowe, Czarnoziem, MikrobioM, JEST,  i Efflux collective. W 2022 roku stworzył muzykę na klarnet basowy solo do filmu krótkometrażowego „Pogrzebanie" w reżyserii Jerzego Czachowskiego.

Michał Joniec - śmieciarz-idiofonista i perkusjonalista - ale głównie śmieciarz: psychonautyczny archeolog dźwięku. Rozbudowuje autorskie, zindywidualizowane zestawy ze znalezionych obiektów dźwiękowych, stanowiące swoiste mapy intuitywnych muzycznych światów. Zdobywca Złotych Gęśli na festiwalu Nowa Tradycja: w TVP i Polskim Radiu grywał za złotych czasów PiSu. Współtworzy(ł) projekty muzyczne m.in.: kakofoNIKT, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, kakofoNIKT i Towarzystwo Katastroficzne, Poznańska Orkiestra Improwizowana, MikrobioM, Meduza i Polip, Gaudi, Owsiki i Huje - oraz inicjatywy artystyczno-kulturalne takie jak: Statek Kultury, ImproPlener, Antypody. Ponadto pisuje teksty dla Chóru Pogłosy oraz Towarzystwa Katastroficznego. Tworzy również muzykę do spektakli teatralnych (m.in. "Coco, czyli bałkańska operetka" w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Polskim w Poznaniu).

Piotr Dąbrowski - perkusista, muzyk grający na kilku instrumentach, który podąża drogą własnego wyczucia i zdobytego doświadczenia, nie wyrzekając się tego, że inspiracje i nauka pochodzą zewsząd a zwłaszcza z deszczu, strumieni i szumu ciała. Praktyka muzyczna jest dla niego praktyką życia - Drogą Dźwięku, 'bezzasadą' funkcjonowania.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1239977770952878 

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK