Inny festiwal

KATEGORIA: Koncert

Data 16-20 października 2018 r.
Miejsce
Informacja
Poznańska Fundacja Barak Kultury już po raz szósty organizuje w Wielkopolsce Inny festiwal, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych. Festiwal ma także zwiększać świadomość realiów w jakich żyją osoby z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Poszczególne wydarzenia tłumaczone są na język migowy i prezentowane z audiodeskrypcją.
Wielbicieli dobrego kina z pewnością zainteresuje projekcja filmu „Dogman” w reż. Matteo Garrone. Do czego może doprowadzić brak asertywności i nieumiejętność odmawiania? Perypetie życiowe psiego fryzjera Marcello (Fonte), ze sceny na scenę coraz wyraźniej wskazują, że temat przewodni filmu jest naprawdę poważny. Grający w „Dogmanie” Marcello Fonte zdobył Złotą Palmę dla najlepszego aktora na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film ten po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentowany zostanie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Fanów polskiej muzyki rockowej z pewnością zainteresuje audycja radiowa poprowadzona przez niepełnosprawnego dziennikarza muzycznego Tobiasza Carewicza, który założył własne radio internetowe Tobi FM. W ramach „Innego festiwalu” Tobiasz przeprowadzi wywiad z Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim, charyzmatycznym muzykiem rockowym liderem takich zespołów jak Pidżama Porno i Strachy na Lachy. Wywiad, zatytułowany „Muzyczne fascynacje Tobiasza”, zostanie wyemitowany na antenie  Radia Afera.

Na uwagę zasługuje wyjątkowy monodram „Całe życie w dresach” Ba-ku teatr, w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko i reżyserii Przemka Prasnowskiego. Ten spektakl to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka w polskiej rzeczywistości. Funkcjonowanie między szpitalem a domem jest dla Justyny sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne, aby wytrwać. Być może dlatego czasem słyszy „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”.
Po proteście rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie coraz więcej Polaków zaczęło zwracać uwagę na problemy osób z różnymi dysfunkcjami. Jednak nadal ich życie codzienne, bolączki i trudności, z którymi się zmagają to temat rzadko poruszany, a niekiedy celowo przemilczany. Tym bardziej docenić trzeba wydaną niedawno, szczerą i wstrząsającą książkę Jacka Hołuba „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”. Z jej autorem, wieloletnim dziennikarzem m.in. „Gazety Wyborczej”, spotkać się będzie można w ramach „Innego festiwalu”.

Akcja „Widzę ciemność” wykorzystuje popularną formułę jaką jest escape room. Widzowie zostaną wprowadzeni do wyciemnionego pokoju zaaranżowanego tak, by osoby widzące mogły poczuć, jak oswajają ciemność niewidomi. Można będzie zapoznać się m.in. z testerem kolorów, wskaźnikami poziomu płynu, czujnikami światła pomagającymi w ubieraniu się i mówiącymi kalkulatorami. Przewodnikiem po ciemnych labiryntach będzie niewidząca od urodzenia Agnieszka Sawińska.

„Inny festiwal” odwiedzi też kilka miejscowości w Wielkopolsce: Kalisz, Wrześnię, Trzciankę, Lubasz i Krzyż Wielkopolski. W tych miejscowościach Ba-Ku teatr pokaże spektakl „Całe życie w dresach” z Justyną Tomczak-Boczko w roli głównej.
W ośrodkach, które opiekują się osobami z niepełnosprawnością współpracująca z Barakiem Kultury Ambientówka przeprowadzi warsztaty. Skierowane do młodzieży „Sploty międzyludzkie” to warsztaty rozwojowe dotyczące tworzenia relacji międzyludzkich. Podstawą spotkania będą proste zabawy integracyjne, gry i zadania teatralne. Całość zakończy działanie plastyczne. Z kolei „Lokomotywa” to warsztaty skierowane do dzieci, które zostaną zaproszone do wysłuchania wiersza Juliana Tuwima i stworzenia własnego pociągu. Warsztaty odbędą się w Kłecku i Ostrowie Wielkopolskim.

Szczegółowy program dostępny jest TU

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK