DJ SHADOW - STEM/LONG STEM

Muzyka

PŁYTA TYGODNIA AMYL AND THE SNIFFERS - COMFORT TO ME

Amyl and the Sniffers z Melbourne w Australii, 10 września nakładem Rough Trade Records wydał drugi album pt. 'Comfort To Me'.

Pod koniec 2020 roku, Amyl And The Sniffers weszli do studia z producentem Danem Luscombe, by nagrać swój drugi album będący następcą doskonałego debiutu ‘Amyl And The Sniffers’ wydanego w 2019 roku. Napisany w ciągu długiego roku izolacji, album był pod wpływem i rozszerzony o większą pulę odniesień i inspiracji: old-schoolowy rock'n'roll (AC/DC, Rose Tattoo, Motörhead i Wendy O Williams), nowoczesny hardcore (Warthog i Power Trip) i stałych bohaterów z ojczyzny Amyl i The Sniffers (Coloured Balls i Cosmic Psychos).

Tekstowo album jest inspirowany rapowymi idolami wokalistki Amy Taylor i niezliczonymi zespołami garażowymi. Siedemnaście piosenek zostało nagranych podczas sesji 'Comfort to Me', a 13 najlepszych z nich znalazło się na płycie. Miksował je Nick Launay (Nick Cave, IDLES, Yeah Yeah Yeahs), a masteringiem zajął się Bernie Grundman (Michael Jackson, Prince, Dr Dre).

Amy Taylor o albumie "Jeśli miałbyś wyjaśnić, jaka jest ta płyta, to myślę, że to jak oglądanie odcinka "Niani", ale scenerią jest australijski pokaz samochodów, a niania zajmuje się sprawami społecznymi i przeczytała kilka książek, a pan Sheffield pije piwo w słońcu. To Mitsubishi Lancer przekraczający nieznacznie dozwoloną prędkość w strefie szkolnej. To uświadomienie sobie, jak dobrze jest nosić spodnie dresowe w łóżku. To posiadanie kogoś, kto chce ugotować ci obiad, kiedy jesteś naprawdę zdruzgotany. To ja uprawiająca shadow-boxing na scenie, oblana potem, zamiast siedzieć cicho w kącie".

Amyl and the Sniffers tworzą: Amy Taylor (vocals), Dec Martens (guitar), Gus Romer (bass) and Bryce Wilson (drums).

LENDA / KOZUB - GŁUPIA

„Głupia” to kolejny singiel duetu LENDA/KOZUB, za którego produkcję odpowiada Marcin Bors. Jest to pierwsza kompozycja, zwiastująca kolejną po „Zabawie w Dom” EP-kę duetu. Utwór w oryginalny i nowoczesny sposób przenosi nas do lat 80, a to oczywiście za sprawą brzmienia syntezatorowego, ale przede wszystkim - inspiracji twórczością Eurythmics, w której lubuje się młode i debiutujące małżeństwo muzyków.

W warstwie lirycznej postać „Głupiej” wzorowana była na kobiecie, którą w latach 80. przedstawił światu Andrzej Mogielnicki. Tej samej, która pod koniec minionego wieku, bawiła się jako młode dziewczę w słynnym „Maximie w Gdyni” (jednym z najbardziej ekskluzywnych lokali w czasach PRL). Tekst piosenki duetu LENDA/KOZUB nawiązuje oczywiście do słynnego przeboju zespołu Lady Pank „Tańcz, głupia tańcz”, przedstawiając alternatywną historię dalszych losów bohaterki.

THE LATHUMS - OH MY LOVE

The Lathums to zespół z Wigan, który 24 września wydał debiutancki album 'How Beautiful Life Can Be'.
Inspirują się m. in. Arctic Monkeys i The Smiths, a wśród fanów znajdują się Elton John, czy Paul Weller.
'Oh My Love' to jeden z singli promujących to wydawnictwo.

Skład:
Alex Moore - wokal, gitara
Scott Concepcion - gitara
Johnny Cunliffe - bas
Ryan Durrans - perkusja

DOROŚLI - DROGA

Grupa powstała w 2019 roku z inicjatywy Igora Spolskiego (Płyny), Karola Strzemiecznego (Paula i Karol), Izabeli Lamik (Baasch, Leonoff) oraz Krzysztofa Miki (Dollars Brothers, Serencza, Blues Junkers).
Dorośli to semi-akustyczny, piosenkowy projekt wpisujący się w nurt songwriting, alternative rock, slow-life, alt-country, new folk.
Dorośli to także blisko zaprzyjaźniona społeczność muzyków, którzy dzielą wspólne spojrzenie na świat.
Ten lepszy, z drzewami, naturą, przyjaznymi miastami i ludźmi, którzy się wspierają.
1 października 2021 roku, nakładem wydawnictwa Luna Music ukazał się debiutancki album zespołu “Dorośli”, nagrany na żywo w starej opuszczonej chacie w Beskidzie Niskim, a z niego pochodzi utwór 'Droga'.

O składzie grupy:
Trzon stanowi trio Iza Lamik (voc, bass, cello), Karol Strzemieczny (voc, gtr) i Igor Spolski (voc, gtr, harmonica). Grupa jednakowoż realizuje pomysł otwartej społeczności muzyków, którą między innymi współtworzy perkusista Krzysztof Mika oraz goście, a w tym gitarzyści Paweł Bek i Janek Winiarski oraz kontrabasista Maciej Adamczyk.

WHITE LIES - AS I TRY NOT TO FALL APART

White Lies udostępnili 27 września „As I Try Not To Fall Apart", tytułowy utwór z nadchodzącego, szóstego albumu, który ukaże się 18 lutego 2022 r.

„Napisaliśmy ją szybko, późno nocą, a często piosenki, które przychodzą najszybciej są pisane z serca, a nie z głowy. Chcieliśmy, żeby melodia była jak hymn, żeby nadała konfesyjnym tekstom wagę, mimo że brzmienie jest popowe. Utwór traktuje o akceptacji przez mężczyzn swojego poczucia bezradności, wrażliwości. Nigdy nie było lepszego momentu na szerzenie przesłania, że okazywanie słabości jest w porządku" - tak o utworze mówi zespół.

White Lies to: Harry McVeigh (wokal / gitara), Charles Cave (bas) & Jack Lawrence-Brown (perkusja).

NASTROJE - HIPNOTYZUJESZ MNIE

Drapieżnie, tanecznie, aczkolwiek surowo. Kto nie miałby ochoty wyznać miłości w takim anturażu? Kiedy od spojrzeń nie można uciec, a ciała drżą, nie ma na co czekać.
W świecie, w którym na wszystko mamy tylko chwilę, szukajmy sobie ludzi, którzy potrafią zmienić nas w sekundę. Nie warto tracić czasu, warto go spędzać z tymi, którzy odczarowują naszą szarą rzeczywistość jednym spojrzeniem. O takiej relacji jest utwór „hipnotyzujesz mnie”.

'Hipnotyzujesz mnie' to kolejny utwór z nadchodzącej płyty, utrzymany w stylistyce lat 80.
W warstwie muzycznej przebija z niego słabość do tanecznych, ale i drapieżnych, surowych brzmień. Z jednej strony serwujemy słuchaczom syntezatorowe, przetworzone dźwięki, z drugiej – post-punkowe, cure'owskie motywy gitarowe, a z trzeciej – elektronikę, do której nie wypada nie ruszyć biodrem.

IDLES - THE BEACHLAND BALLROOM

IDLES ogłosili datę premiery nowego krążka. „Crawler", czwartego wydawnictwa w dyskografii zespołu, ukaże się 12 listopada nakładem Partisan Records.
Będzie to następca „Ultra Mono" z 2020 r., który trafił na sam szczyt najlepiej sprzedających się płyt.
Na nowym krążku znajdzie się 14 utworów, które zostały zarejestrowane w słynnym Real World Studios w Bath podczas pandemii COVID-19, a współproducentami są Kenny Beats (Vince Staples, Slowthai, Freddie Gibbs) i gitarzysta IDLES Mark Bowen.

Pierwszy singiel "The Beachland Ballroom", zatytułowany na cześć kultowego miejsca w Ohio, to prawdziwie soulowa piosenka z porywającym wokalem frontmana Joe'go Talbota.

"To naprawdę najważniejsza piosenka na albumie. Jest tak wiele zespołów, które występują na małych scenach i marzą o tych wielkich. Możliwość napisania takiego soulowego kawałka sprawiła, że pomyślałem - jesteśmy w miejscu, w którym możemy wejść do tych wielkich sal koncertowych i być kreatywni i naprawdę docenić to, co mamy. Piosenka jest alegorią poczucia zagubienia i radzenia sobie z nim. Naprawdę uwielbiam ją śpiewać"- tak o utworze mówi Joe.

NIEMOC - DWA TYGODNIE

"Dwa Tygodnie" to czwarty singiel promujący nową płytę Niemocy "Kilka Najlepszych Dni W Życiu", która ukaże się 22.10.21 w dystrybucji Asfalt Records. Piosenka została nagrana w gościnnym udziałem Michała Wiraszki, znanego między innymi jako frontman zespołu Muchy.

Michał o utworze i zespole:
"Muzyka chłopaków z Niemocy jest dla polskiej sceny głębokim oddechem, spuszczeniem powietrza i dostawą szczerego uśmiechu bez zadęcia. Trochę sprawia wrażenie, jakby cała Polska leżała nad morzem, nad którym lato trwa 10 miesięcy. To granie jest nienachalne i naznaczone energią chłopaków, działa na wyobraźnię i opowiada swoją własną historię.

Poszerzenie formuły o śpiewaków na nowej płycie, to ich naturalny rozwój, choć te piosenki mogłyby się bronić nadal jako instrumentale.

Zaproszenie przyjąłem jako wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że Michała Drozdę pamiętam z koncertów Much sprzed dekady, jako dzieciaka z podstawówki, stojącego tuż pod sceną i wpatrzonego w nasze gitary, efekty i wzmacniacze z hipnotycznym wręcz zaciekawieniem. To wielka sprawa móc oglądać rozwój tych chłopaków i czuć się jego częścią.

Wyszła nam piosenka pandemiczna, bo jaka miała wyjść. Gdzieś przez te kilkanaście miesięcy co najmniej kilkukrotnie nasze nadzieje na powrót do grania muzyki i tzw. normalności mocno przymierały. Tęskniliśmy, wspominaliśmy, czekaliśmy. Dwa tygodnie, które trwały pół roku sprawiły, że bardziej doceniamy życie. To o tym jest ta piosenka."

WCZASY - POLSKA (SERCE ROŚNIE)

Duet Wczasy przedstawia swoją nową piosenkę - o Polsce.
O trudnej miłości do ojczyzny próbują mówić z lekkością i ironią, bez uderzania w patetyczne tony.

Mocny post-punkowy bas oraz intensywny beat zaczerpnięty z muzyki techno niosą utwór w stronę stadionowego hymnu. Autorom utworu (Jakub Żwirełło, Bartłomiej Maczaluk) nie chodzi jednak o Stadion Narodowy, a raczej o stare zaniedbane obiekty sportowe, na których dawno już nie odbyły się żadne zawody.

Utwór “Polska (serce rośnie)” to drugi singiel z nadchodzącej płyty zespołu, która będzie się nazywać “To wszystko kiedyś minie”.
Premiera krążka zaplanowana jest na 5 listopada 2021 roku.

SWIERNALIS - VULGAR

„Pospolity" nie znaczy „ładny", „wulgarny" nie znaczy „zły" – mówi Swiernalis przy okazji premiery nowej wersji jego utworu „Vulgar". Tym razem do współpracy zaprosił innego artystę, który w ostatnim czasie podbija polską scenę muzyczną - WaluśKraksaKryzys.
Utwór „Vulgar", wydany na albumie „Psychiczny fitness" Swiernalisa, doczekał się nowej wersji.

- Obecność WaluśKraksaKryzys to nie tyle zaszczyt, co przypieczętowanie braterstwa zepsutą krwią, która krąży w naszych organizmach. Jednocześnie będąc ludźmi chcącymi nieść dobro, nie kryjemy się z tym, jacy możemy być, a niekoniecznie chcemy - wiecznie głodni, ostrzegający każdym oddechem, jakby miał być ostatni – mówi o tej współpracy Swiernalis.
Artysta wyjaśnia też genezę powstania utworu, którego tytuł może kojarzyć się z wulgarnością, chociaż tak naprawdę słowo „vulgar" ma inne znaczenie. - "Vulgaris" oznacza "pospolity", a w tym wypadku ma wymownie odnosić się do normalności. To manifest normalności. Chciałbym, aby każdy czuł się wolnym i szczęśliwym człowiekiem. W ramach jedynej słusznej zasady, w której liczy się tylko dobro i zło. Takie, w którym o ile nie robisz krzywdy drugiemu człowiekowi, to wszystko jest w porządku. Mam nadzieję, że widok mnie w sukience nie wyrządził nikomu rysy na szkle wrażliwości. Żyjmy i dajmy żyć innym - mówi.
WaluśKraksaKryzys, który godzinami przyglądał się przygotowaniom kreacji Swiernalisa, zapytany co o tym sądzi, wzruszył ramionami. Czy nie właśnie tak powinno być?

- „Vulgar" to hymn będący przeciwieństwem autopromocji, przedstawieniem się z tych najgorszych stron, bez pozostawienia złudzeń. Pisałem tę piosenkę, chcąc ukazać swoją osobę widzianą z mojej perspektywy. A kogo mogłem zaprosić do anty-autoportretu, w którym ostrzegam przed samym sobą, jeśli nie towarzysza doli i niedoli, znającego ciemne strony życia aż zanadto? – dodaje Swiernalis.

AGATA RADZISZEWSKA - CICHO

Agata Radziszewska - artystka odkryta w ramach akcji FONOBO Pitcher, zaprezentowała 29 września swój kolejny singiel "Cicho", który zapowiada nadchodzącą EP-kę "Młodzi" (premiera 5 listopada).

"Cicho" to utwór pełen emocji, którego tekst każdy może interpretować na własny sposób. Agata Radziszewska pisze o historiach, które przytrafiają się jej rodzinie, przyjaciołom oraz jej samej. Sytuacje, które opisuje mogą zdarzyć się każdemu z nas, dlatego wszyscy słuchacze z łatwością odnajdą w nich cząstkę siebie.

Agata Radziszewska odpowiada za warstwę tekstową i melodię do utworu "Cicho". Z kolei za produkcję, mastering oraz miks odpowiedzialny jest Jeremiasz Hendzel (Noże).

COALS - GANC EGAL

Duet Coals (Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski) 7 października podzielił się nowym singlem 'Ganc Egal'.
Póki co, nie wiadomo, czy jest to zapowiedź większego wydawnictwa.

Dorobek singli grupy, wydanych w 2021 roku, dopełnia utwór 'Miraż' stworzony z Żabsonem.

TĘSKNO - YOYO

Po utworach 'Woda' i 'Ucieczka' tęskno zaostrza apetyt na krążek piosenką 'Yoyo'.
– Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc radiową audycję, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada o swoim premierowym materiale artystka.

Punktem wyjścia dla jej inspiracji tym razem okazała się twórczość wybitnej autorki dwudziestolecia międzywojennego, Zuzanny Ginczanki. Wokalistka dostrzega w jej spuściźnie wątki, które wcześniej podejmowała już w swojej twórczości, a teraz odmienia przez kolejne przypadki. To nadzieja, wiara, walka o codzienne przyjemności czy afirmacja świata.
– Yoyo (oryginalny tytuł - 'myśli zayoyane') jest wierszem dla ludzi o wybujałej wyobraźni i niewyobrażalnie wielkiej odwadze. Kiedy pisałam do niego muzykę, starałam się odnaleźć w sobie prostotę i niepohamowaną radość, wręcz chciałam znowu stać się dzieckiem – opowiada Longić.

Premierę albumu 'tęskno gra poezję' zaplanowano na 19 listopada i materiał trafi wtedy do serwisów streamingowych. Dzień wcześniej Tęskno zagra koncert przedpremierowy w legendarnym warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. To jedyne takie wydarzenie, na którym zespół wystąpi w pełnym, dziewięcioosobowym składzie.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK