MERY SPOLSKY - ALARM

Muzyka

PŁYTA TYGODNIA DAGADANA - TOBIE

„Tobie" to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.

W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae - pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim - jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni - w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów - przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej - i przenoszących ich treści w czasy obecne, "aktualizujących" ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.

Współcześnie pojęcie "kolędy" utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową.
Płyta zespołu DAGADANA przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa.

Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń.

RÓŻA - OCZY

Róża to nowy zespół na polskiej scenie.
Grają chwytliwy alternatywny pop, czerpiący z wielu pozornie sprzecznych gatunków muzyki rozrywkowej, jak post punk, r&b, synth pop, dub i emo.
Polskojęzyczne piosenki zespołu są niepokojące, ale nie pozbawione poczucia humoru.
Muzycy kończą obecnie prace nad debiutancką płytą.

Skład:
Małgorzata Penkalla (Enchanted Hunters)
Kamil Hordyniec (Wilga)
Szymon Lechowicz (Sorja Morja)

'Oczy' są pierwszym singlem grupy.
Utwór miał premierę 9 kwietnia na kanale YouTube Asfalt Records i został wyprodukowany dzięki wygranej w pierwszej edycji Konkursu Songwriterskiego im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!” organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi.
Miksem zajął się Paweł Krawczyk (Hey), a masteringiem Jarosław Płocica (Yaro).

LENDA / KOZUB - BAŁAMUTKA

LENDA / KOZUB to debiutujący synth popowy duet, w skład którego wchodzi młode małżeństwo wiecznych dzieciaków lat 90-tych. Tworzą go: Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub. Dwójka młodych muzyków, których połączyła wspólna pasja i scena, gdzie rozpoczęła się przygoda duetu.

„Bałamutka” ukazała się 1 kwietnia i jest pierwszym singlem duetu, ukazując się po długiej przerwie w karierze muzycznej i prawie trzech latach od ślubu muzyków.

W samej warstwie lirycznej "Bałamutka" nawiązuje do ciężkich początków wielu relacji, tworzonych przez młodych ludzi, którzy w myśl powiedzenia „niósł ślepy kulawego", prowadzą się wzajemnie przez życie, ucząc go po drodze i bawiąc w dorosły dom.
Singiel zapowiada debiutancką EP-kę „Zabawa w Dom”, która ukaże się 1 czerwca 2021 roku.

Za produkcję odpowiada Marcin Bors (znany z produkcji płyt takich artystów, jak Hey, K. Nosowska, K. Zalewski, Mrozu, czy Lao Che).

PLASTIC - DREAM DANCING (I HEAR THE MUSIC)

„W czasie pandemii nasza ekspresja została stłumiona w czterech ścianach. Teraz jeszcze bardziej czujemy potrzebę wyrażania emocji - choćby przez tak swobodną i spontaniczną formę ruchu jaką jest taniec. 'Dream Dancing' jest mostem do naszej przeszłości. Mógłby się znaleźć na poprzednich naszych płytach np. tuż obok 'I Want U'. To nawiązanie do muzyki tanecznej która zainspirowała nas do założenia Plastic, a która obecnie przeżywa prawdziwy renesans." - twierdzi Plastic.

'Dream Dancing (I Hear The Music)' ukazuje się tuż przed premierą czwartego albumu 'SPACE' duetu Plastic (Agnieszka Burcan i Paweł Radziszewski).
Zespół powraca nim do swoich korzeni - muzyki, która podbijała klubowe parkiety.
Tworząc dźwiękowy dystans do szarej pandemicznej rzeczywistości zaprasza do chwilowego zapomnienia w tańcu.

Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter."

Premiera singla - 12 kwietnia.

KIDZ AF - ON THE RADIO

Kidz AF to duet składający się z dwóch muzyków - Artura Wasia i Filipa Pokłosiewicza.
Chłopaki znają się od dziecięcych lat, kiedy wspólnie spędzali czas na Mazurach.
Później ich drogi się rozeszły.

W czasie pandemii zgadali się, że fajnie by było razem coś zrobić.
Artur zamknął się w swoim domku na Mazurach, gdzie spędzał całe dnie na komponowaniu oraz nagrywaniu dźwięków, które idealnie wpasowały się w gust i wrażliwość Filipa.
Postanowili razem dopracować utwory i tak narodziły się Dzieciaki - Kidz As Fuck, czyli Kidz AF.
W swojej muzyce wracają do klimatu lat 80. i 90., które kojarzą im się z wolnością, spontanicznością, ale też z nostalgią.
I wszystkie te emocje wybrzmiewają w ich utworach.

Piosenka została wydana przez Kayax w ramach projektu My Name Is New.

BIBOBIT X ANIA RUSOWICZ - KROPLA

"Kropla" to utwór o wyborach, decyzjach i o tym, że w ich podejmowaniu trzeba być czujnym, bo niekiedy uginając się dla wygody lub z lenistwa, może się okazać, że popłynęliśmy (niekiedy nawet dosłownie) i przekroczyliśmy dawno granice godności i wolności.

"Gdy chłopaki podesłali piosenkę, przeraziłam się. Była kompletnie nie w moim stylu. Nowoczesna harmonia i nowoczesny aranż, a ja przecież jestem artystką vintage'ową, oldscholową... Miałam niezłą zagwostkę, ale w pewnym momencie przyszła do mnie melodia i znalazłam w piosence siebie. Ciężko połączyć dwa style, odrębnych artystów. To dwa kompletnie różne światy, choć miłość do muzyki jedna. Tekst który przyszedł mi do głowy, opowiada o globalnym doświadczeniu, jakiego w tej chwili cała ludzkość doznaje. Żyjemy w pamiętnych czasach, a piosenki takie jak nasza są rodzajem pamiętnika, w którym zostaną uwiecznione wydarzenia, które wpływają na nas wszystkich." - Ania Rusowicz

Utwór powstał w ramach projektu: 'Estrada w Sieci: Duety'.

BUKOWICZ - KOMODA

Bukowicz to trio z Rybnika, które łączy zimną falę, shoegaze i dream pop.
Skład:
Aneta Maciaszczyk (klawisze, wokal, sampler)
Jakub Buczek (wokal, gitara)
Maciej Śmigrodzki (bas)

Członkowie grupy udzielają się w takich grupach jak Zimowa, ARRM i Thaw.

Jesienią 2018 ukazała się długogrająca płyta "Dyskomfort w głowie", a 'Komoda' jest najnowszym (premiera 12 kwietnia) singlem zespołu.
Opisują siebie jako 'R’n’B dla gothów. Drum’n’bass dla wrażliwców.'

DRY CLEANING - UNSMART LADY

30 marca zespół Dry Cleaning udostępnił swój trzeci singiel promujący album 'New Long Leg' - 'Unsmart Lady'.
Płyta miała premierę 2 kwietnia nakładem 4AD i została wyprodukowana przez Johna Parisha (PJ Harvey, Aldous Harding).
Grupa powstała w 2017, pochodzi z południowego Londynu, a jej skład to: Nick Buxton (perkusja), Tom Dowse (gitara), Lewis Maynarda (bas) i Florence Shaw (wokal).

LESKI - SUPERSAM

“Supersam” to drugi singiel Leskiego (Paweł Leszoski) zapowiadający jego nowy album o tym samym tytule (premiera w maju).
Opowiada o rozczarowaniach i bezsilności, a towarzyszy mu abstrakcyjny i przewrotny obrazek, który odwołuje się do problemu zaśmiecania lasów i groteskowego konsumpcjonizmu – powstającego w szaleństwie plądrowania sklepowych półek, a kończącego się w lesie. Jakby oba miejsca były w dziwny sposób ze sobą powiązane.

„Supersam” to wycinek z jednego dnia mojego życia, w którym idę na zakupy bez pieniędzy, ale o tym dowiaduję się dopiero przy kasie. Znajduję się w momencie kiedy mój pełny wózek doprowadza poirytowany tłum do granic wytrzymałości. Ale spokojnie. Wszystko pod kontrolą. Robię dobrą minę do złej gry. Odnoszę „zakupy” na półki i wracam do domu po forsę. Mijam przepełnione śmietniki i miasto obsypane odpadami. Zastanawiam się czemu rzeczy, które jeszcze przed chwilą były obiektem westchnień lądują w najbardziej absurdalnych i niedostępnych miejscach: w lasach, opuszczonych budynkach, studzienkach, rzekach. Jakby za karę. Obdarzone nienawiścią za to czym są. Nie zasługując na przywilej kontenera.” - opowiada Leski.

COLORS. - TONIGHT

colors. to zespół pochodzący z Puław i Otwocka, a ich muzyczne inspiracje są eklektyczne.
Od emo-rockowej odnogi amerykańskiej sceny hardcore z lat 90., przeplataną shoegaze’ową alternatywą z tego samego okresu, do bardziej aktualnego grania spod znaku takich wytwórni jak Run For Cover, czy Topshelf Records.

'Tonight' to trzeci singiel grupy, zapowiadający album 'colors.', który ukaże się 9 kwietnia nakładem Anteny Krzyku.
Warto wspomnieć, że limitowana wersja albumu (30 sztuk) zawiera plakat zaprojektowany przez perkusistę grupy, Dawida Ryskiego.

Skład:
Dawid Ryski - perkusja (The Feral Trees)
Grzegorz Napora - gitara (Dom Zły, Hidden World, The Feral Trees)
Tomasz Szewczyk - bas
Daniel Prasuła - gitara & wokal

MONA POLASKI - KOLEJNY OSTATNI RAZ

Utwór "Kolejny ostatni raz" zapowiada drugi album łódzkiej grupy mona polaski, który ukaże się jesienią.
Piosenka miała swoją premierę 20 marca.

Skład:
Karol Stolarek – wokal, syntezatory
Wit Zarębski – bas, moog
Michał Gibki – gitara, syntezatory (Ted Nemeth)

BLACK MIDI - JOHN L

Black Midi - autorzy jednej z najlepszych płyt z roku 2019 - 'Schlagenheim', zapowiedzieli wydanie swojego drugiego albumu, 'Cavalcade' (premiera 28 maja nakładem Rough Trade).

23 marca grupa opublikowała singiel 'John L', który może się podobać fanom eksperymentalnego / progresywnego rocka spod znaku King Crimson, Franka Zappy, Capitana Beefharta, The Mars Volta, Primusa.
Singiel, jak sam zespół opisuje, to "czarna jak smoła komedia o tym, co dzieje się z przywódcami sekt, kiedy ich wyznawcy zwracają się przeciwko nim".

WORKING MEN'S CLUB - X

Working Men's Club z Yorkshire, jeden z najgłośniejszych debiutów ubiegłego roku, prezentują nowy utwór "X".
To pierwszy nowy materiał od czasu wydania debiutanckiej płyty "Working Men's Club" (październik '20).
„X" został wyprodukowany, podobnie, jak pierwszy album, przez Rossa Ortona.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK