Muzyka

PŁYTA TYGODNIA ALGIERS - THERE IS NO YEAR

‘There Is No Year’ został nagrany w 2019 roku w Nowym Jorku, przez przyjaciół z dzieciństwa i mieszkańców Atlanty Franklina Jamesa Fishera, Ryana Mahana i Lee Tesche, a także perkusistę Matta Tonga (ex-Bloc Party) i przy udziale producentów Randalla Dunna (Sunn O))), Earth, Oren Ambarchi) i Bena Greenberga (Zs, Uniform, The Men). Album swój tytuł zaczerpnął od identycznie zatytułowanej powieści pisarza i kolegi z Atlanty Blake’a Butlera, będącej główną inspiracją dla zespołu podczas tworzenia albumu. ‘There Is No Year’ obejmuje przyszłościowe myślenie o post-punkowym R&B uwięzione w sercu ATL; do industrialnych pejzaży dźwiękowych Scotta Walkera z czasów 4AD lub okresu berlińskiego Iggy'ego Popa i Davida Bowiego; czegoś w rodzaju syntetycznego syna Marvina Gaye’a i Fever Ray. Mocno uderzająca sekcja rytmiczna multiinstrumentalisty Ryana Mahana i Matta Tonga (ex-Bloc Party) porusza się od zaraźliwego zagrożenia ścieżki dźwiękowej science fiction do bigbandowego majaczenia w gorączce.

MURA MASA - DEAL WIV IT

Kolejna kolaboracja Slowthaia i Mura Masy - teraz już jako część drugiego albumu producenta, na którym
Mura Masa czerpie z new wave, emo, folku i rave'ów rodem z lat 90, dając im nowe życie. Jednym z głównych tematów albumu jest nostalgia jako mechanizm radzenia sobie z trudami teraźniejszości. Alex, zainspirowany wszechobecną duchologią, podejmuje temat ironicznego zjawiska, gdzie w czasach wzmożonej urbanizacji i cyfryzacji czujemy się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Czemu wracamy do przeszłości? W jaki sposób możemy z tego skorzystać, by było nam lepiej tu i teraz? Na "R. Y. C" Mura Masa przedstawia własną – i jakże atrakcyjną – wizję współczesnego popu. Idealnie chwyta ducha naszych czasów, a wszystko dzięki zrozumieniu drogi, która doprowadziła nas do tego punktu. Nawet gdy artysta eksploruje przeszłość, jego muzyka brzmi jak przyszłość.

ELLIOT MOSS - UNTROUBLED MIND

Change in Diet podsumowuje ostatnie trzy lata Elliota Mossa - zdecydowanie za mało docenianego producenta i multiinstrumentalisty z Nowego Jorku. Materiał przepełniony ciężkimi basami, przesterowanymi gitarami i melodyjnym, ale niemalże bezwysiłkowym wokalem przełożonym przez pętlę efektów. Dla fanów Bon Iver, James'a Blake'a i muzyki tworzonej po nocy w pokoju.

TURNSTILE, MALL GRAB - I WANNA BE BLIND

Hardcorepunkowy zespół Turnstile i australijski producent Mall Grab połączyli siły. Wspólnie stworzyli trzyutworową EP'kę zatytułowaną "Share a View". Jordon Alexander wziął na warsztat 3 utwory Turnstile z płyty Time & Space — “Real Thing,” “I Don’t Wanna Be Blind,” and “Generator”  i przerobił je na pełne ciepłych syntezatorów techno. Całość brzmi lepiej niż można się było spodziewać po miksie tak (pozornie) odległych gatunków.

MAGDA RUTA - NIE WIEM CZY BĘDĘ

Magda Ruta kontynuuje dobrą passę i po ciepło przyjętym utworze "Wybujałe" zaprezentowała światu nowy singiel pt. "Nie wiem czy będę". Piosenka jest już kolejną zapowiedzią debiutanckiej płyty artystki, która ukaże się 27 marca 2020 roku nakładem wytwórni FONOBO Label. Magda to młoda, bardzo wyrazista osobowość na warszawskiej scenie muzycznej. Muzyczna wizja bezpretensjonalnie łączy się z jej pasją do obrazu i fotografowania. Odważny wizerunek i subtelna charyzma zjednu ją jej grono sympatyków nie tylko wśród słuchaczy, ale też w gronie czołowych postaci środowiska muzycznego. Piosenki Magdy powstają w niewymuszony sposób. Są wynikiem jej aktualnych przeżyć i przepuszczeniem związanych z tym emocji przez jej delikatną wrażliwość. Dźwięki zrodziły się ze spotkania z Tomaszem "Serkiem" Krawczykiem, z którym od pierwszej chwili połączyło ją muzyczne porozumienie. W twórczości artystki retro gitary przeplatają się z syntezatorami, a wszystko na podstawie organicznej sekcji rytmicznej. Barwa głosu Magdy zwraca uwagę - ciepła, a niekiedy ludzko surowa.

WILD NOTHING - FOYER

Jack Tatum, twórca projektu Wild Nothing ponownie wziął na warsztat kompozycje ze swojego ostatniego albumu, aby wypuścić je w formie osobnego wydawnictwa. Tak powstała EP-ka, którą promuje kraut-funkowy singiel „Foyer”. Jej premiera zaplanowana jest na koniec stycznia.

ARTUR ROJEK - SPORTOWE ŻYCIE

Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, dyrektor artystyczny OFF Festivalu, ogłasza zakończenie prac nad swoim drugim albumem, który ukaże się wiosną 2020 roku nakładem wytwórni Kayax. W piosence „Sportowe życie" nie ma charakterystycznego podziału na zwrotkę i refren, ale dzięki temu jej popowość jest mniej standardowa. W pewnym sensie historia, o której tutaj śpiewam, spina tematy poruszane na całej płycie. Doceń to co masz, i przyznaj, że tak naprawdę jesteś prostszy, niż Ci się wydaje. To w niczym Ci nie ujmuje."

MAC MILLER - GOOD NEWS

Dziewiątego stycznia na instagramowym profilu Mac Millera pojawił się długi post, w którym bliscy rapera zapowiedzieli wydanie pośmiertnego albumu "Circles", nad którym muzyk pracował przed tragiczną śmiercią. Premiera albumu została zaplanowana na 17 stycznia 2020 roku, a już dziś do sieci trafił premierowy singiel z materiału zatytułowany "Good News".

MICK JENKINS - THE LIGHT (FEAT. EARTH GANG)

"The Circus" jest follow-up'em do wypuszczonej w 2018 płyty "Pieces of a Man". Producenci, którzy brali udział przy tworzeniu nowego krążka to Black Milk, Hit-Boy, IAMNOBODI, DJ FU oraz Beat Butcha. Jedynym gościem na płycie jest duet z Atlanty EarthGang na numerze "The Light". Premiera albumu miała miejsce w zeszły piątek.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK