Muzyka

PŁYTA TYGODNIA CUKIER - CK ANDERSON

„CK Anderson” jest na w pół realnym, na w pół fikcyjnym uosobieniem jednostki, ustami której zespół CUKIER chce opowiedzieć kilka ważnych, a przy tym uniwersalnych prawd. Często tym opowieściom towarzyszy dystopijne postrzeganie świata – tego, co można nazwać naszą teraźniejszością, oraz tego, co z dużym prawdopodobieństwem wydarzy się w niedalekiej przyszłości. Wszystkiemu wtóruje obawa przed tym, w którą stronę jako ludzkość zmierzamy i jak radzimy sobie z emocjami w stale zmieniającej się rzeczywistości.
Premiera płyty odbyła się 7 lipca '21.
Single: 'Spaliłem dla niej Rzym', 'Lubię gdy cię nie ma', '12 małp'.

Cukier tworzą Amadeusz Krebs (produkcja) i Bartek Caboń (wokal).

RÓŻA - CZŁOWIEK-PIES

Warszawski zespół Róża zaprezentował singiel „Człowiek-pies" zwiastujący debiutancki album „Bu!", który ukaże się jesienią. W psychodelicznym teledysku członkowie zespołu wcielają się w licealistów-wilkołaków, którzy mszczą się na opresyjnej nauczycielce.

Róża zadebiutowała w kwietniu post-punkową piosenką „Oczy". Utwór zyskał rozgłos dzięki zdobyciu głównej nagrody w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy" im. Roberta Brylewskiego. Tym razem w singlu „Człowiek-pies" zespół pokazuje syntezatorowe oblicze. W piosence słychać inspirację bogatymi aranżami Talking Heads i psychodelią Blur. Tekst miesza psią i ludzką perspektywą, opowiadając o niesymetrycznej relacji.

Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Twórcy znani są z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja i Wilga. W kwietniu 2021 r. zadebiutowali singlem „Oczy". W październiku ukaże się pierwszy długogrający album Róży o tytule „Bu!". Za dystrybucję płyty odpowiada Asfalt. Równolegle z premierą singla „Człowiek-pies" ruszył preorder albumu.

LONELADY - FEAR COLOURS

LoneLady to Julie Campbell, pochodząca z Manchesteru.
Na swoim koncie ma trzy długogrające albumy: 'Nerve Up' (2010), 'Hinterland' (2015), a także 'Former Things', wydany 25 czerwca 2021.

'Fear Colours' jest jednym z singli promujących 'Former Things'.

BRODACZE LIVE ACT - SZIKAGO

'Szikago' to najnowszy singiel poznańskiego tria Brodacze Live Act.
Jak sami piszą:
'Szikago to numer o współczesnych kowbojach.
Czy nimi jesteśmy?
Być może.'

MAPA - MÓW

'Mów' to najnowszy singiel Mapy z gościnnym udziałem Swiernalisa. Utwór zapowiada nadchodzący album artystki. Współpraca Mapy i Swiernalisa brzmi jak zderzenie dwóch światów. Tak też brzmi nagranie. Najpierw jest spokojne, zmysłowe, na skraju ciszy i tańca z wrażliwością, by rozwinąć się do indie elektronicznego, połamanego bangera. Gdyby fka twigs spotkała się z Floating Pointsem i boyem pablo, wyszłaby z tego... współpraca Mapy ze Swiernalisem.

To jest piosenka o niespełnionej miłości.
W tej piosence - historii, kobieta nie dostaje od swojego ukochanego odwzajemnionego uczucia. Jest odrzucona, dlatego próbuje zaczarować go, żeby ją pokochał. Chce poruszyć wszelką energię, żeby on ją pokochał. On jest silny. Opiera się temu. Ich moce są olbrzymie, są jak dwóch magów walczących o swoje terytorium. Jej miłość. Jego autonomia. Jest to walka na śmierć, lecz nie na ich śmierć. Umiera świat. Świat wybucha z niespełnionej miłości.

Mapa to koncept muzyczny Magdy Pasierskiej znanej z zespołu Me Myself And I. Jest on eklektyczną fuzją syntetycznej elektroniki rodem z berlińskich scen muzycznych, naturalnych brzmień sekcji instrumentów oraz niecodziennego głosu Magdy, która śpiewa, czasem melorecytuje i rapuje osobiste teksty, ale także improwizuje wokalnie.

HARD FEELINGS - DANGEROUS

Hard Feelings - wspólny projekt nowojorskiej wokalistki i autorki tekstów, Amy Douglas i Joe Goddarda z Hot Chip, 12 lipca zaprezentował drugi singiel (po "Holding On Too Long") zatytułowany 'Dangerous', który zapowiada album 'Hard Feelings' (premiera 5 listopada 2021).

Amy o 'Dangerous': "Ze wszystkich utworów na tym albumie, to jest jeden, przy którym Joe i ja pracowaliśmy od tyłu, zazwyczaj nasz tryb pracy polega na tym, że ja piszę melodię i teksty do jego niesamowitych produkcji.  Tym razem to moja stara piosenka, którą ja wprowadziłem do miksu, a niesamowita, ciężka od basu produkcja Joe'go sprawiła, że cała piosenka nabrała nowego charakteru!  Pokazało to również Joe i mnie, że naprawdę nie ma absolutnie żadnej metody, dzięki której nie moglibyśmy szybko wymyślić tych bangerów. Piszemy przez telepatię!"

NIEMOC - LEKKIE GÓRY

"Lekkie Góry" to singiel, który chyba najbardziej może kojarzyć się ze "starą Niemocą" - instrumentalny, z melodią prowadzoną przez gitarę i podskórnym klimatem lat osiemdziesiątych. Może jest trochę jak starsza siostra "Miss Żużla", ale opakowany w nasze nowe inspiracje i muzyczne oraz wizualne doświadczenia. Póki co zapowiada się, że w wydaniu koncertowym na pewno dorówna, a może przewyższy singiel z "Baśni", więc warto posłuchać chociażby po to, żeby być gotowym na tańce pod sceną.

Skład: Michał Drozda, Filip Awłas, Radosław Reguła

DURAND JONES & THE INDICATIONS - THE WAY THAT I DO

„The Way That I Do" to kolejny utwór zwiastujący  nadchodzący album zespołu zatytułowany „Private Space", który ukaże się 30 lipca nakładem Dead Oceans.
Nowy krążek skłania się ku nadziei, skupiając się wokół idei, że radość może nas wyzwolić.
"Chcę, żeby słuchacze wiedzieli, iż w naprawdę trudnych czasach może narodzić się coś pięknego" - mówi Jones. Po „American Love Call" z 2019 r., „Private Space" otwiera drzwi do szerszej gamy dźwięków, odważnie wprowadzając zespół w świat syntezatorowego, nowoczesnego soulu i dyskotekowych bitów usianych smyczkami. Dziesięć utworów zawartych na albumie zapewnia zarówno eskapistyczną fantazję jak i bardzo potrzebne odświeżenie po burzliwym 2020 roku.

STACH BUKOWSKI - COŚ MIŁEGO

Nowy singiel grupy Stach Bukowski pt. "Coś miłego" to letnia piosenka o tęsknocie za prawdziwą miłością i drobnymi rzeczami, które są jej codziennością.
Utwór, podobnie jak wydany w kwietniu br. kawałek "Chłodno" z gościnnym udziałem KIWI, znajdzie się na drugiej płycie Stacha Bukowskiego.
Data premiery tego wydawnictwa nie jest jeszcze znana, ale album na pewno ukaże się nakładem wytwórni FONOBO Label.

LOR - NIKT

Dziewczęcy kwartet z Jagodą Kudlińską na wokalu powraca z nowym utworem. „Nikt” może zaskoczyć tych, którzy kojarzą Lor z angielskich tekstów – to pierwsza kompozycja grupy zaśpiewana po polsku.

Zaczęłyśmy pisać w naszym języku, bo chciałyśmy spróbować czegoś nowego. Dużo osób oczekiwało też od nas tego. Jesteśmy bardzo zestresowane tym, jak piosenka zostanie przyjęta przez słuchaczy, ale czujemy jednocześnie duże podekscytowanie – przyznają jednym głosem artystki.

„Nikt” to opowieść o konfrontacji dziecięcych wspomnień z rzeczywistością bliższą dorosłości, która okazała się nie być aż tak kolorowa. Do jej stworzenia trzy grosze dołożył duet Michała i Mateusza Sarapatów, którzy od dłuższego czasu występują na żywo z Lor, a niedawno jako SARAPATA zaprezentowali swój pierwszy, elektroniczny singiel „3AM” zawierający sample wokalu Kudlińskiej.  Efekt ich współpracy nie zawiedzie słuchaczy – to zestawienie przemyślanej warstwy lirycznej z charakterystycznym, art-popowym instrumentarium. Delikatna wrażliwość kwartetu zderza się z bardziej melodyjnymi refrenami i skocznymi chórkami.
– W „Nikt” kryje się coś iście cyrkowego. Takie były nasze pierwsze skojarzenia i inspiracja, którymi sugerowaliśmy się przy produkcji – dodaje zespół.

PAVEMENT PIZZA - CANDY FLIP

Warszawski kwintet Pavement Pizza niedawno dołączył do wytwórni Peleton Records, a 'Candy Flip' jest pierwszym singlem wydanym pod banderą tego labelu.

Utwór pojawi się na EPce 'Snack Bag', która zostanie opublikowana 6 sierpnia.

Skład:
Yogi - wokal
Majki - gitara
Domino - gitara
Jurek - perkusja, chórki
Janusz - bas

Grupa wydała własnym sumptem EP 'SKUXX' w 2019 roku.

COURTNEY BARNETT - RAE STREET

7 lipca Courtney Barnett podzieliła się nowym singlem 'Rae Street', który zapowiada trzeci album artystki, 'Things Take Time, Take Time'.
Premiera płyty 12 listopada '21.

FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES - STICKY

4 lipca, Frank Carter & The Rattlesnakes podzielili się nowym singlem „Sticky". Utwór jest zwiastunem nowego albumu, również zatytułowanego „Sticky". Płyta ukaże się 15 października.
Wybijając się z głośników z bezpośredniością, „Sticky" zapewnia przedsmak tego, czego można się spodziewać po albumie. To punkowa furia z głosem Franka, który przenosi nas do miasta po zmroku. Carter skomentował: „Sticky" opowiada o momencie, w którym siedzisz pijany o 3 nad ranem na przystanku autobusowym. Wiesz, że nie ma już autobusów, ale i tak tam siedzisz. Twój kebab leży na podłodze, a mały brudny lis zjada twoje buty.

W ramach trasy promującej album „Sticky" zespół zagra dwa koncerty w Brixton w O2 Academy oraz w  trzynastu krajach w Europie. Grupa wystąpi także 3 lutego w warszawskim klubie Niebo.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK