Muzyka

PŁYTA TYGODNIA YUNG LEAN - STARZ

15 maja Yung Lean wydał swój nowy album „Starz” za pośrednictwem labelu YEAR0001. Materiał w formatach CD i LP ukaże się w dalszej części tego roku. „Starz” jest siódmą płytą Leana. Następca wydanego w 2018 roku „Poison Ivy” zawiera wydane wcześniej single „Boylife in EU” i „Violence”. W najnowszym singlu, „Pikachu”, Yung Lean odchodzi od mrocznych dźwięków. Yung Lean spędził swoje dzieciństwo w Azji i Europie Wschodniej. Później jego rodzina - matka jest obrończynią praw człowieka, a ojciec pisarzem - osiedliła się w Sztokholmie. Niespokojny dzieciak, Lean stał się znany na całym świecie za sprawą swoich teledysków. Był „najdziwniejszym 16-letnim białym szwedzkim raperem", jak pisano o nim w mediach. Teraz ma 23 lata i jest coraz bardziej kreatywny.

IDLES - MR. MOTIVATOR

"Skupmy się na tym, co dostajemy w numerze “Mr. Motivator“. A tu w zasadzie klasyczni Idles – partie instrumentalne zrobione przez ludzi, którzy w młodości nasłuchali się sporo Sleaford Mods, to raz. Talbot podpierający się prowokacyjnymi skojarzeniami? Też jest. Swoją drogą ten chłop odwalił tu coś naprawdę niesamowitego. Umieścić w tekście do jednego numeru, uwaga: Kathleen Hannę, Conora McGregora, Fridę Kahlo, Trumpa i Flavor Flave’a? Jak widać się da. W sumie jest też całkiem przebojowo, kawałek chwyta, nawet do radia spoko. Osobną kwestię stanowi klip, i tutaj celowo nie rzucam żadnych spoilerów, sprawdźcie sami. Liczba smaczków do wyłapania jest naprawdę spora, pewnie samemu niejeden zdarzyło mi się pominąć. Także no, dajemy okejkę i czekamy na nowy album." - Wojtek Skoczylas, Kinkyowl

ARCA - TIME

"Czwarta studyjna płyta wenezuelskiej artystki ujrzy światło dzienne w czerwcu. Arca znowu zabierze nas do swojego surrealistycznego świata. Alejandro Ghersi, znana lepiej jako Arca, w komunikacie prasowym przesłanym do mediów poinformowała, że jej najnowszy album Kick I jest efektem wytężonej pracy, przy której pomagały jej takie artystki jak:  Björk, Rosalía, Sophie i Shygirl.  Płyta trafi do sprzedaży 26 czerwca dzięki XL Recordings. Krążek będzie dostępny w formie cyfrowej, na CD i winylu. Arca podzieliła się również pierwszym singlem z płyty Time, któremu towarzyszy teledysk wyreżyserowany przez Marilyna Mansona. Widzimy na nim Arcę na randce z demoniczną postacią w różowym garniturze. Jeżdżą oni po mieście limuzyną i wdają się w surrealistyczne sytuacje." - Kamil Downarowicz, Muno.pl

VITO BAMBINO - RAMPAGE

Vito Bambino, po „Bunkrów nie ma", prezentuje „Rampage" – kolejny utwór zapowiadający solowy album muzyka Bitaminy. Berlin. Miasto słynne z nocnego życia, z licznych klubów, imprez techno, a także z tego, że granice zachowania są w nim zakreślone szeroko. Stolica Niemiec stała się na kilka lat azylem i twórczym natchnieniem dla Davida Bowie. Jest też scenerią filmu wymownie zatytułowanego „Fucking Berlin", w którym jedną z głównych ról gra Vito Bambino, czyli naprawdę Mateusz Dopieralski. Alkohol, narkotyki i balanga do utraty tchu w klubie. Potem wariacka jazda we dwoje rower em przez Kreuzberg, pełen naładowanych energią innych imprezowiczów oraz tych, którzy swoje siły na melanż już wykorzystali. Kłótnie, seksualne wariactwa, bójki. Tak w skrócie można opisać wykrojony z „Fucking Berlin" teledysk Vito Bambino.

YELLOW DAYS - LOVE IS EVERYWHERE

George van den Broek i kolejny utwór zapowiadający "A Day In A Yellow Beat". Popularność muzyka zaczęła rosnąć po występie w cyklu COLORS, gdzie wykonał utwór "So Terrified Of Your Own Mind". Swój pierwszy koncert w Polsce miał zagrać na OFF Festival 2018, niestety artysta odwołał występ przed rozpoczęciem festiwalu. "Treat You Right" to pierwsza premiera od Yellow Days w tym roku.

COALS - PLUM

“plum” stanowi dodatek do fizycznej wersji albumu “docusoap”. Jest to także jedyny polskojęzyczny utwór na tym krążku. Kawałek powstał na samym końcu pracy nad płytą i był bardzo spontaniczny. Kacha rozważała go na EPkę “Klan”, jednak nie umiała go dopiąć do końca. Bit i melodie wokalne leżały na kompie przez rok. Piosenka ma charakter magiczny, jest inspirowana sennikami i tajemniczymi zdjęciami. To o tkwieniu w smutnym stanie i marzeniu o wyjeździe do ciepłych krajów, gdzie się o wszystkim zapomni. Charakterystyczny sampel plusku wody wypełniający cały utwór ma przywołać ducha wakacji nad morzem i egzotycznych ballad. To także efekt fascynacji zespołu marzycielskim r&b.

LITTLE SIMZ - MIGHT BANG, MIGHT NOT

Autorka jednego z najlepszych albumów zeszłego roku "GREY Area" wraca z niezapowiadaną EP-ką. Wydawnictwo składa się z 5 utworów, które mają mniej klasyczny wydźwięk niż te z poprzedniej płyty - jest to kontynuacja seriii "Drop" rozpoczętych w 2014 roku. Jedynym gościem na albumie jest Alewya, wokalistka z Etiopii, która wcześniej skupiała swoją karierę na modelingu. W otwierającym numerze „Might Bang, Might Not” Simbi (zdrobnienie od Simbiatu Ajikawo) rapuje szorstkim bicie Kala Banxa i dosadnie przypomina o sobie rapując “You ain’t seen no one like me since Lauryn Hill back in the ’90s”.

SLOWTHAI, KENNY BEATS - MAGIC

Slowthai to dziś jeden z najważniejszych młodych artystów brytyjskiej sceny muzycznej, a jego debiutancki album "Nothing Great About Britain" to jeden z najlepszych albumów minionego roku. Kilka dni temu artysta opublikował nowe nagranie pt. "ENEMY", nawiązujące do jego kontrowersyjnego zachowania podczas tegorocznej gali "NME Awards". Teraz otrzymaliśmy kolejny premierowy utwór zatytułowany "MAGIC" wyprodukowany przez Kenny'ego Beatsa. W Anglii utwór wydała oficyna Method Records, dla której tworzą także Sam Smith czy Disclosure, natomiast w Stanach nagraniem zaopiekowała się firma AWGE, której szefem i założycielem jest raper A$AP Rocky.

KAZIK - TWÓJ BÓL JEST LEPSZY NIŻ MÓJ

Kazik powraca! Po raz pierwszy od kilkunastu lat Kazik pracuje, wraz z Wojtkiem Jabłońskim, nad solowym albumem. "Zaraza" ukaże się już w czerwcu, a pierwsza muzyczna zapowiedź - utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" - właśnie ujrzała światło dzienne na kanale YouTube wytwórni SP Records. "Twój ból jest lepszy niż mój" to trafny, nieco sarkastyczny komentarz do bieżących wydarzeń politycznych. Kazik w wybitnej formie powraca do komentowania aktualnych spraw - utwór odnosi się do zajścia, które wstrząsnęło Polakami. Wyrazista aluzja polityczna, czytelna właściwie dla każdego - Kazik powraca do swojego charakterystycznego stylu, a aranżacja muzyczna Wojtka Jabłońskiego buduje odrobinę groteskowy nastrój. Kawałkowi towarzyszy teledysk w reżyserii Sławka Pietrzaka.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK