DORRR - THE FUTURE IS NOW

Muzyka

PŁYTA TYGODNIA LENNY VALENTINO - UWAGA! JEDZIE TRAMWAJ

Dwadzieścia lat temu, w listopadzie 2001, supergrupa Lenny Valentino, złożona z członków Myslovitz, Ścianki i Negatywu, nagrała album "Uwaga! Jedzie tramwaj".
Ta płyta uważana jest za jedną z najlepszych w historii polskiej muzyki, nie tylko tej alternatywnej i mimo upływu czasu, nadal brzmi świeżo i zaskakuje nowych słuchaczy.

Aby ułatwić fanom dostęp do tej niezwykłej muzyki, ten kultowy album, 13 listopada ubiegłego roku po raz pierwszy został udostępniony w serwisach streamingowych.
W ostatni piątek, 22 stycznia 2021, na sklepowych półkach pojawiło się, długo oczekiwane, wznowienie albumu na płycie CD i standardowym, 140 gramowym winylu.

Wydanie na CD zawiera pięć dodatkowych utworów - trzy wersje live oraz dwa utwory z singla 'Dom Nauki Wrażeń'.

Zamknijcie oczy i posłuchajcie muzyki, która przeniesie was na brukowane śląskie uliczki wypełnione (co niezwykłe) nadmorską atmosferą swobody oraz bardzo osobistymi tekstami, które stały się mocną stroną tego kultowego wydawnictwa.

Płyta została nagrana w składzie: Artur Rojek (wokal/gitara), Maciej Cieślak (gitara), Mietall Waluś (bas), Jacek Lachowicz (klawisze), Arkady Kowalczyk (perkusja).

YOUTH NOVELS - WHAT IF

'What If' to najnowszy singiel Youth Novels, opublikowany 22 stycznia, który został wyprodukowany w całości przez zespół.
Za miks odpowiada Chris Allen (RY X, Unkle), natomiast za mastering Zino Mikorey (Ólafur Arnalds, Nils Frahm).

Youth Novels to wągrowiecki duet wokalistki Ani Babrakowskiej oraz gitarzysty Emila Nowaka. Debiutowali w 2016 intymnymi, quasi-akustycznymi kompozycjami na EP-ce „I Used to Wreck it All”.
'To uczucie gdy zawiedziesz kogoś bardzo bliskiego i chcesz to naprawić. Pomimo wątpliwości i strachu, zawsze gdzieś jest światełko w tunelu.' - Ania o utworze.

Utwór miał premierę radiową na antenie Radia Afera.

SWIERNALIS - TANGO

20 stycznia pojawiła się nowa wersja "Tanga" Swiernalisa z gościnnym udziałem Sarsy.
Kolaboracja jeszcze bardziej podkreśla intymny charakter utworu, przesiąknięty niepewnością i podskórnym mrokiem charakterystycznym dla całego albumu "Psychiczny Fitness".

Swiernalis o utworze „Tango”:
Tango to mój najbardziej intymny utwór z Psychicznego Fitnessu traktujący o niepewności, braku zaufania i próbie oswojenia poczucia zaniedbania. Przepełniony mroczną elektroniką i przeszywającymi gitarami prowadzi słuchacza do finału, w którym emanuje z niego szaleństwo godne straceńca, który nie boi się już niczego. Pierwiastek wprowadzony przez Sarse doskonale podbija ten przedziwny nastrój, dzięki któremu całość brzmi, jakby została napisana właśnie na te dwa głosy. Wiedziałem, że Sarsa doskonale się w tym utworze odnajdzie, pokazując w nim kolejne rejony emocji. Bo do Tanga trzeba dwojga

Sarsa o utworze „Tango”:
Uwielbiam utwory z mocną, poetycką warstwą tekstową. Lubię historie, gdzie czuć dysonans jednostki z otaczającym światem. Lubię jak jest dużo znamion werterowskiego weltschmerz'u. Gdy Swiernalis zaprosił mnie do "Tanga" od razu poczułam, że chcę wejść z nim w ten mroczny 'taniec' . Mój docelowy wokal, który słychać w piosence nagrałam w studio za pierwszym podejściem - to zawsze dla mnie taki wyznacznik, że utwór jest w 100% w zgodzie z moim poczuciem muzyki, wrażliwości.

ROYAL BLOOD - TYPHOONS

„Oto on. Nie możemy uwierzyć, że w końcu możemy podzielić się z wami tą informacją. Jesteśmy obaj niesamowicie dumni, mogąc ogłosić, że nasz trzeci album „Typhoons” ukaże się 30 kwietnia i jest już dostępny w pre-orderze” – informują Royal Blood.

'Typhoons' to najnowszy singiel zespołu, który miał premierę 21 stycznia.
Piosenka mówi o prawdziwym zatraceniu się we własnych myślach, w piekielnym stopniu. Opowiada także o tym, jak ciemne zaklęcia, podobnie jak burze, nie są trwałe.
Utwór był jednym z tych wyjątkowych momentów, w których proces twórczy w ogóle nie przypominał pisania. To było bardziej jak przywiązanie do ziemi i otrzymanie natchnienia w postaci świętej błyskawicy.

BRODKA & SCOTTIBRAINS - WRONG PARTY

Brodka powraca z nowym singlem „Wrong Party" w międzynarodowym towarzystwie.
Utwór jest wynikiem współpracy z zespołem Scottibrains, który tworzą: Dan Carey - szef wytwórni Speedy Wunderground i uznany producent muzyczny (m. in. Fontaines D.C., Warmduscher czy Black Midi), Oly Bayston z Boxed In oraz perkusista  Liam Hutton.

"Wrong Party" ukazuje się pod szydlem jednej z najciekawszych obecnie, niezależnych wytwórni Speedy Wunderground.  Artystka ponownie wychodzi poza strefę dobrze znanych jej krajobrazów dźwiękowych i tworzy muzykę na własnych zasadach.

„Czasami odczuwamy silny pociąg do osoby lub sytuacji, która jest dla nas zła, mamy świadomość, że się sparzymy, ale pożądanie jest tak silne, że nie możemy się mu oprzeć. O tym jest właśnie „Wrong Party" - mówi Brodka.

W tym roku czeka nas znacznie więcej muzyki Brodki - na późną wiosnę zaplanowano premierę jej nowego albumu.

OXFORD DRAMA - NOT MY FRIEND

Po dwóch świetnie przyjętych płytach - 'In Awe' z 2015 i 'Songs' z 2018 roku - przyszła pora na napisanie kolejnego rozdziału w historii wrocławskiej formacji.
Wydany 14 stycznia singiel 'Not My Friend' zapowiada trzeci album grupy.
Krążek 'What’s The Deal With Time?' swoją premierę ma mieć wiosną tego roku.

Oxford Drama tworzą Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka.

IZZY AND THE BLACK TREES X KEV FOX - THE STATION

Utwór „The Station” wyprodukowany w ramach cyklu 'Estrada w Sieci: Duety' przez Miasto Poznań i Estradę Poznańską to romans zadziornych, zimno-falowych gitar, post-punkowej perkusji oraz dwóch przeplatających się głosów Izzy i Keva. Piosenka podszyta jest niepokojem obecnych czasów, ukazuje nieustanne dążenie ludzkości do odkrywania tego co jeszcze nam nieznane.

Rok 2020 był trudnym czasem dla nas wszystkich, ale przyniósł też pozytywne i nieoczekiwane wydarzenia, jakim było nagranie utworu "The Station" z Kevem. Nagranie numeru oraz wideoklipu było kreatywnym wyzwaniem i czystą przyjemnością! - zdradza Iza 'Izzy' Rekowska.

BYTY - MOON

'Moon' pochodzi z wydanej 8 stycznia trzyutworowej EPki '3EP'.
Gościnnie w utworze na basie gra Wojtek Chroboczyński (Kwiaty).

BYTY to gdańskie trio muzyczne osadzone w muzyce elektronicznej.
Zafascynowani stylistyką lo-fi oraz wczesnymi winylowymi nagraniami jazzowymi, poprzez ciepłe szumy i szmery stwarzają niepowtarzalny klimat. Utwory okraszone wokalem Katarzyny Siepki zyskują na sensualności i melodyce, będącą doskonałą równowagą dla ciasnych i rytmicznych podkładów Pawła Przyborowskiego i Sebastiana Lipińskiego.

PATRICK THE PAN - TROCHĘ MNIEJ

'Trochę Mniej' to pierwszy singiel, który zapowiada czwarty album Patrick The Pan (premiera latem '21).

"Trochę Mniej" jest odpowiedzią na 2020 rok, podczas którego miało miejsce wiele negatywnych zdarzeń w Polsce i na świecie.
Z jednej strony, są to kwestie dotyczące nas wszystkich i wypada to wiedzieć, być na bieżąco. Z drugiej strony nadmiar informacji ma kiepski wpływ na społeczeństwo i jego zdrowie psychiczne. Największą ulgę przynosi jednak odcięcie się od natłoku newsów i skupienie się na tym co i kto jest z nami tu i teraz.

Utwór został napisany wiosną 2020 roku podczas lockdownu.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK