OUTKAST - ATLIENS

Kultura w czasach zarazy

KATEGORIA: Kultura

Do sieci przenosi się nauka, praca i kontakty międzyludzkie. Nie inaczej jest z kulturą. W czasie, kiedy teatry, kina i sale koncertowe są zamknięte, a mieszkańcom Poznania zaleca się kwarantannę, instytucje kultury wychodzą odbiorcom naprzeciw i oferują uczestnictwo w wydarzeniach bez opuszczania domu.

Inicjatywę rozpoczął Teatr Nowy. 12 marca, w dzień zamknięcia siedziby teatru, transmitował na żywo zaplanowany na wieczór spektakl „Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka”. Przed ekranami zgromadziło się kilkakrotnie więcej osób niż pomieściłaby publika teatru. Teatr zainspirował tym samym innych polskich twórców do dzielenia się swoim repertuarem online.

O swoich spektaklach przypomina też Teatr Wielki. Chociaż wszystkie wydarzenia zaplanowane do 5 kwietnia zostały odwołane, na platformach streamingowych możemy bezpłatnie oglądać „Halkę” w reżyserii Pawła Passiniego i „Parię” Grahama Vicka – ostatnią zeszłosezonową premierę, którą na żywo mogliśmy oglądać tylko dwa razy. Obie autorstwa patrona poznańskiej opery, Stanisława Moniuszki.

Czy wiecie, że w obecnej siedzibie Baraku Kultury działałokiedyś biuro podróży Orbis? Zespół fundacji, zainspirowany historią miejsca, organizuje cykl wykładów „Barak Travel”, poświęconych różnych rejonom świata. Pierwsze spotkanie zaplanowano na piątek, 20 marca. I wprawdzie obecna sytuacja uniemożliwia zorganizowanie go przy Alejach Marcinkowskiego, ale – wzorem Teatru Nowego – zostanie przełożone do świata online. Na pierwszy rzut – Europa Zachodnia, po której przewodnikiem będzie prof. Krzysztof Moraczewski.

Polski Teatr Tańca w czasie kwarantanny zachęca do zapoznaniasię ze swoją działalnością, tym razem nie teatralną, a filmową. Na platformie Vimeo możemy zobaczyć krótkometrażowe filmy tańca, wyreżyserowane przez dyrektorkę teatru, Iwonę Pasińską – „Inicjację”, „Brzemię” i najnowszą produkcję zatytułowaną „Toporzeł”.

Do 25 marca swoją działalność zawiesiło także Centrum Kultury Zamek, gdzie aktualnie trwa wystawa „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć wystawy na żywo, mają okazję nadrobić to wirtualnie. Za pomocą serwisu Youtube w każdym momencie można przespacerować się wśród obrazów impresjonistów, a także przypomnieć sobie spotkanie literackie z Serhijem Żadanem, które odbyło się w ramach festiwalu Poznań Poetów. Na stronie ckzamek.pl można odwiedzić dwie wizualno-audialne ekspozycje przygotowane w ubiegłym roku przez Centrum Praktyk Edukacyjnych – „Nie widać” poświęconej osobom zmagającym się ze stwardnieniem rozsianym i „Małych historii”, których bohaterami są poznańscy seniorzy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Po oprowadzanie po wystawie w formie transmisji na żywo sięgnęła także Galeria Miejska Arsenał. 20 marca o godz. 13:00 dyrektor galerii, Marek Wasilewski będzie opowiadał o trwającej wystawie plakatów chorwackiego malarza i grafika, Borisa Bućana.

W najbliższą sobotę rozpocznie się internetowy cykl spotkań z muzyką eksperymentalną. Co tydzień, o godzinie 21:00 będziemy przenosić się do Pawilonu, skąd, w ramach rezydencji LASu, będą transmitowane live acty i sety dj’skie. W pierwszej odsłonie cyklu usłyszymy poznańskiego muzyka, Patryka Daszkiewicza, który zaprezentuje Radio Bluszcze.

Naprzeciw czytelnikom – czy w tym przypadku słuchaczom – wyszła też Biblioteka Raczyńskich, która w zeszłym tygodniu uruchomiła swoje konto na Spotify, gdzie regularnie udostępnia podcasty. W czwartek wystartowała seria „Kanon lektur nieczytanych”. Pomysł projektu powstał podczas rozmów z czytelnikami, uczniami i polonistami na niewdzięczny temat szkolnych lektur. Autorzy podcastu spoglądają na wybrane książki w niestandardowy sposób.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK