SWEET TRIP - AIR SUPPLY

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce może go mieć nawet 400 tysięcy osób

KATEGORIA: Poznań

Są obok nas, choć często ich nie dostrzegamy. Inaczej niż my postrzegają rzeczywistość i funkcjonują w swoim własnym, zwykle niezrozumiałym dla nas trybie. Często unikają kontaktu wzrokowego, bywają zalęknione, a nawet mogą się samookaleczać. 

Osoby ze spektrum autyzmu prowadzą inne życie niż większość z nas. Trudności, z którymi borykają się na co dzień, są niewyleczalne, a różnego rodzaju terapie pomagają im funkcjonować w otaczającym nas świecie. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, znany także jako Niebieski dzień, gdyż co roku o tej porze budynki takie jak Empire State Building, gmach opery w Sydney czy warszawski Pałac Kultury i Nauki świecą się na niebiesko, symbolicznie okazując solidarność z osobami autystycznymi. A ich jest znacznie więcej niż przypuszczamy. 

Jest mnóstwo osób ze spektrum autyzmu, które nie mają go zdiagnozowanego – mówi doktor Anna Kostiukow z Katedry i Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego. – Mieszkają w mniejszych miejscowościach, gdzie dziecko dostało od razu diagnozę niepełnosprawności intelektualnej i poszło do szkoły specjalnej.

Cechy osób ze spektrum autyzmu bywają mylące. Brak mimiki,czasami problemy ze słuchem, a nawet urojenia czy omamy – autyzm ma różne oblicza. – Mówi się, że jak znasz jedną osobę z autyzmem, to znasz jedną osobę – dodaje doktor Anna Kostiukow. 

Tak odmienne zachowania mogą czasem sugerować niepełnosprawność intelektualną, jednak w większości przypadków ona nie występuje. Przez różne oblicza autyzmu ciężko postawić odpowiednią diagnozę, która zaś wymaga licznych obserwacji, współpracy lekarzy i psychologów. Wczesna diagnoza jest ważna, gdyż im później wykryje się u dziecka spektrum autyzmu, tym trudniej będzie mu pomóc. W szczególnie ciężkiej sytuacji znajdują się dorosłe osoby autystyczne, u których wcześniej nie stwierdzono spektrum autyzmu bądź pomylono je z niepełnosprawnością – przez nasilające się trudności często nie mogą sobie same poradzić w życiu i przebywają w domu, skazane na pomoc najbliższych. Dlatego ważna jest obserwacja swojego dziecka i badanie go u specjalistów. Odpowiednio wcześnie wdrożona indywidualna terapia może sprawić, że dziecku łatwiej będzie poradzić sobie w późniejszym życiu i znaleźć pracę. 

Choć spektrum autyzmu bada się od około 50 lat, wciąż nie wiadomo, jaka jest jego etiologia. – Mówi się o tym, że przyczyny szukamy w genach, bardzo dużo badań odnosi się do genetyki i druga część to środowisko, czyli to, w jakim obszarze się znajdujemy, jak to
środowisko dynamicznie się zmienia, co spożywamy, co jemy, gdzie przebywamy 
– dodaje Piotr Poniewierski z Katedry i Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego. 

Dodaje też, że nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że szczepionki wywołują autyzm.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 1 na 100 dzieci ma spektrum autyzmu. Oznacza to, że w Polsce może to być 400 tysięcy osób.

Dagmara Kendzior 

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK