NOSOWSKA - ERA RETUSZERA

„Anhelli” poznańskiej opery na finał obchodów Dnia Teatru Publicznego

KATEGORIA: Kultura

W ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego Teatr Wielki w Poznaniu udostępnia kolejny tytuł w ramach akcji #OperaOtwieraArchiwum. Od dzisiaj zaprasza widzów na „Anhellego” Dariusza Przybylskiego – wizjonerski spektakl na podstawie poematu Juliusza Słowackiego.

Spektakl został zamówiony przez poznańską operę, a jego premiera odbyła się w grudniu 2019 roku. Dariusz Przybylski, jako pierwszy kompozytor, uzyskał dzięki niemu nominację do International Opera Awards w kategorii „objawienie”.

Spektakl w inscenizacji Margo Zālīte ze scenografią Doroty Karolczak rozgrywa się nie tylko na scenie, ale także na widowni. Poemat Juliusza Słowackiego posłużył tutaj za inspirację do rozważań o współczesnym świecie i odpowiedzialności człowieka wobec przyrody. Wśród solistów Joanna Freszel i Jan Jakub Monowid, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus.

- Jednym z tematów „Anhellego” jest odpowiedzialność człowieka względem środowiska. Dlatego też scenografka, Dorota Karolczak, wpadła na pomysł, żeby do tej kwestii podejść już w samym procesie produkcyjnym – w duchu zero waste zastanowić się, jak produkcja teatralna mogłaby radzić sobie z kwestią nadprodukcji odpadów. Dlatego scenografia powstawała z przedmiotów, które nasi widzowie mogli zostawić w holu kasowym. Były to bardzo, bardzo różne rzeczy i, co ciekawe, jeśli dostaliśmy T-shirty  to one nie służyły do stworzenia strojów, tylko stały się wyściółką dla trybun, a kolei butelki plastikowe albo zabawki zostały tak przetworzone, żeby stanowić część kostiumów – mówi Piotr Tkacz, rzecznik poznańskiej opery.

Operę możemy zobaczyć pod linkiem vod.teatrwielki.pl/anhelli-opera-poznan.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK