Większość studentów UAM w tym roku akademickim nie wróci na uczelnię

KATEGORIA: Studia

Wynika to z ostatniego Zarządzenia rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzeja Lesickiego, które wejdzie w życie 1 czerwca. Potwierdza ono zmianę w organizacji roku akademickiego: zajęcia potrwają do 16 lipca, a potem studenci udadzą się na przerwę wakacyjną do końca sierpnia. Naukę na miesiąc wznowią we wrześniu. Do tego czasu zdecydowana większość zajęć ma się odbywać zdalnie.

Nie dotyczy to zajęć dla studentów ostatnich lat studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Wyłączone są też zajęcia, które nie mogą być realizowane w trybie kształcenia zdalnego; związane z dostępem do infrastruktury laboratoryjnej, w tym dla doktorantów. O możliwości organizacji zajęć w tradycyjnej formie zadecydują dziekani wydziałów, kierownicy szkoły doktorskiej oraz kierownicy studiów doktoranckich i podyplomowych. Ma to być konsultowane z prorektorem ds. studenckich.

Decyzję o prowadzeniu zajęć zdalnych podejmują nauczyciele akademiccy, którzy muszą wziąć pod uwagę specyfikę przedmiotu i możliwości techniczne. Po ustaleniu formy zajęć i otrzymaniu zgody od uczelni na ich prowadzenie, o kursie internetowym muszą zostać poinformowani studenci. Można je przeprowadzić za zgodą co najmniej 2/3 studentów przypisanych do kursu. Jeżeli zajęcia się nie odbędą, to zostaną przeniesione na kolejny rok akademicki. Nauczyciele muszą zapewnić możliwość konsultacji dla studentów i doktorantów w formie zdalnej.

Studenci mogą odbywać praktyki i zajęcia terenowe wyłącznie za zgodą dziekana wydziału. Cały czas zawieszona jest studencka wymiana międzynarodowa.

W zajęciach prowadzonych na uczelni mogą brać udział wyłącznie osoby, u których nie występują objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, ból mięśni). 

Utrzymane restrykcje dotyczą też organizacji zaliczeń i egzaminów.

Od 1 czerwca br. możliwe będzie uzyskiwanie zaliczeń lub zdawanie egzaminów zaraz po zakończeniu określonych zajęć (przedmiotów, kursów, modułów) - informuje rektor Lesicki. - Student, który w czerwcu tego roku uzyska zaliczenia ze wszystkich przedmiotów i zda wszystkie przewidziane programem danego roku studiów egzaminy, nie musi martwić się tym, że okres zajęć dydaktycznych trwa do połowy lipca, a jego dalszy ciąg przewidziany jest we wrześniu. 

Letnia sesja egzaminacyjna (w tym poprawkowa) potrwa od 1 czerwca do 30 września. Wszystkie terminy zaliczeń muszą uzyskać akceptację dziekana wydziału. Szczegółowe wskazania dotyczące zaliczeń i egzaminów będą określone w osobnym zarządzeniu. 

Dziekani wyznaczą termin wniesienia opłat za naukę dla studentów ostatnich lat studiów z uwzględnieniem terminu egzaminu dyplomowego. Termin wniesienia opłat dla pozostałych studentów zostanie wyznaczony do 31 sierpnia 2020 r.

Samorząd Studentów UAM zapowiedział, że wystosuje pismo do rektora w sprawie opłat edukacyjnych za studia niestacjonarne.

W domach studenckich mogą zamieszkać osoby uczestniczące w zajęciach na uczelni. Przydzielenie pokoju może też nastąpić na wniosek studenta lub doktoranta. Tu potrzebna jest zgoda kanclerza uczelni. W akademikach nadal zabronione są wizyty zewnętrznych gości. Studenci, którzy nie uzyskali ponownego zakwaterowania muszą odebrać swoje rzeczy do 30 czerwca. 

Do końca roku akademickiego konferencje i inne wydarzenia organizowane przez uczelnię mogą się odbywać jedynie w formie zdalnej. Zawieszone są zagraniczne wyjazdy służbowe i tradycyjny udział w konferencjach naukowych. Do odwołania nie można też korzystać z obiektów sportowych uczelni. 

Co do zasady pracownicy uczelni mają wykonywać swoje obowiązki w formie pracy zdalnej, za wyjątkiem prac niezbędnych dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania Uniwersytetu. Warunki powrotu do pracy na uczelni mają określać kanclerz i kierownicy jednostek naukowych.

Decyzje te winny uwzględniać z jednej strony potrzeby uczelni, ale z drugiej brać pod uwagę zróżnicowaną sytuację poszczególnych pracowników, np. sposób docierania do pracy, fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego z osobami szczególnie narażonymi na infekcję koronawirusem albo opiekę nad dziećmi - wyjaśnia prof. Andrzej Lesicki.

Powrót na uczelnie będzie się odbywać przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa określonych przez organy państwa.

fot. UAM

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK