GORILLAZ - ON MELANCHOLY HILL

Bez maseczek na zewnątrz od soboty, od 6 czerwca na wesela; rząd ogłosił kolejne luzowanie obostrzeń

KATEGORIA: Poznań

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń, które podzielone zostały na dwie części. Pierwsze zmiany wejdą w najbliższą sobotę. 

Od soboty 30 maja wchodzą następujące zmiany:
•   W przestrzeniach publicznych, na zewnątrz nadal należy zachować minimum dwumetrowy odstęp między osobami. Jednak zniesiony zostaje nakaz noszenia maseczek przy zachowaniu odstępów. Jeśli nie jesteśmy zachować odstępu dwóch metrów, to zalecane jest nakładanie maseczek.
•   Nakaz noszenia maseczek pozostaje w publicznych przestrzeniach zamkniętych takich jak sklepy, kościoły. 
•   Zniesione zostają limity osób przebywających w lokalach gastronomicznych i sklepach. Liczba klientów nie będzie już zależna od powierzchni sklepów. 

Od niedzieli 31 maja wchodzą zmiany:
•   Przestają obowiązywać limity wiernych w kościołach.
•   Na zewnątrz, w przestrzeniach otwartych będą mogły być organizowane zgromadzenia do 150 osób. 

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, siłownie, kluby fitness, solaria, salony masażu. Będą mogły być organizowane wesela, na których będzie mogło być obecne do 150 osób. W kinach i teatrach będzie mogło zostać zajętych tylko połowa miejsc, a widzowie muszą nosić maseczki. 

Nadal nie mogą być organizowane imprezy masowe, a na stadionach nie pojawią się kibice. Zamknięte pozostają dyskoteki i kluby muzyczne. Wciąż utrzymane są kontrole na granicach państwa, które będą obowiązywać co najmniej do połowy czerwca. Zakazane są loty międzynarodowe oraz większość przejazdów pociągów międzynarodowych. LOT na początku czerwca uruchamia loty, jednak będą to tylko loty wewnątrz kraju. Pozostają aktualne limity pasażerów w komunikacji publicznej i miejskiej. Szkoły i uczelnie wyższe w większości przypadków będą kształcić zdalnie. 

Tylko dziś wykazano 229 zakażeń COVID-19. Zmarła kolejna osoba. Łącznie w Polsce liczba osób zakażonych wynosi 22 303. Zmarło łącznie 1025 osób. Duża część specjalistów oraz lekarzy i naukowców twierdzi, że w Polsce nadal mamy wypłaszczony szczyt zachorowań. Liczba nowych zakażeń nie spada i utrzymuje się na poziomie 300-400 zakażeń każdego dnia (stan na poranek 27 maja). Jesteśmy jednym z kilku krajów w Europie, które nadal ma stałą liczbę zakażeń. Tylko Bułgaria ma sytuację podobną do Polski. W pozostałych krajach liczba osób zakażonych spada, nawet w tak mocno dotkniętych krajach jak Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. Zatem aktualne zostaje pytanie, czy powinny być znoszone obostrzenia, kiedy w Polsce jest taka liczba zakażonych. Na całym świecie łącznie liczba zakażonych przekroczyła 5,5 miliona. Zmarło 350 tysięcy osób, a wyzdrowiało 2,29 miliona osób. 

Tomasz Stankowski

fot. Adam Guz/KPRM

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK