FAITH NO MORE - EASY

Od poniedziałku zacznie działać Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania na Starym Mieście

KATEGORIA: Poznań

Zgodnie z przyjętą w styczniu uchwałą Rady Miasta, teren osiedla Stare Miasto objęty zostanie Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania Centrum. Pierwotnie jej uruchomienie planowano na 1 kwietnia, jednak ze względu na obowiązujący stan epidemii koronawirusa, zdecydowano o zmianie tej daty na 1 czerwca. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe stawki za parkowanie na terenie Starego Miasta, a także cena i warunki uzyskania abonamentu dla mieszkańców.

Stawki za postój w ŚSPP Centrum (Stare Miasto):
1-sza godzina: 7 zł
2-ga godzina: 7,40 zł
3-cia godzina: 7,90 zł
Każda kolejna godzina: 7 zł
ŚSPP Centrum funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty w godzinach 8:00 – 18:00.

Podstawą do utworzenia ŚSPP jest znowelizowana ustawa o drogach publicznych. Pozwala ona zmienić stawki za postój pojazdów oraz wprowadzić opłaty również w weekendy. Stawki można zwiększyć maksymalnie do 0,45% minimalnego wynagrodzenia, czyli do 11,70 zł za pierwszą godzinę parkowania i nawet 16,80 zł za trzecią.

1 czerwca obowiązywać zaczną nowe warunki uzyskania abonamentu mieszkańca, uprawniającego do parkowania w wybranym sektorze strefy na preferencyjnych warunkach. Zakupić go będą mogły tylko osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy na obszarze danego sektora SPP i płacące podatki na rzecz miasta Poznania. Zmiany dotyczą również wysokości opłat za abonament. Od kilkunastu lat koszt abonamentu utrzymywał się na poziomie 10 zł  miesięcznie. Po zmianie cena wyniesie 30 zł miesięcznie. Mieszkańcy, którzy wykupią abonament na 12 miesięcy z góry, otrzymają jeden miesiąc gratis.

Nie zmieni się wysokość abonamentu mieszkańca na kolejny pojazd – będzie on kosztować 150 zł miesięcznie.

Ważną zmianą dla osób wykupujących abonament będzie możliwość korzystania z pojazdów użyczonych, ale tylko instytucjonalnie czyli na zasadzie leasingu, kredytu czy samochodu służbowego. Nie będzie już można zakupić abonamentu na samochód użyczony przez członka rodziny czy inną osobę fizyczną.

Miesiąc później Śródmiejska SPP pojawi się na Jeżycach, od Roosevelta do Polnej. 

Stawki za postój w ŚSPP Jeżyce:
1-sza godzina: 5 zł
2-ga godzina: 6 zł
3-cia godzina: 6,90 zł
Każda kolejna godzina: 5 zł
ŚSPP Jeżyce funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty w godzinach 8:00 – 18:00.

Poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o tereny Wildy i Łazarza zostało zaplanowane na 1 października. W przypadku obu tych dzielnic, SPP obejmie obszar na północ od ul. Hetmańskiej. Jej wprowadzenie połączone będzie ze zmianami w organizacji ruchu, uporządkowanie parkowania i uwolnienie chodników zastawianych przez auta. Strefa Płatnego Parkowania będzie nadal obowiązywać na terenie Jeżyc pomiędzy Polną a Przybyszewskiego.

Stawki za postój w SPP:
1-sza godzina: 3,50 zł
2-ga godzina: 4,20 zł
3-cia godzina: 4,90 zł
Każda kolejna godzina: 3,50 zł
SPP będzie działać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.

Źródło i fot.: ZDM

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK