GLASS ANIMALS - HOT SUGAR

Drewniany wielkopolski kościół nagrodzony w konkursie "Zabytek Zadbany" 2020

KATEGORIA: Poznań

W konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany" 2020 Kościół parafialny Świętego Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce otrzymał wyróżnienie w kategorii architektury i budownictwa drewnianego. Świątynia została wzniesiona w 1647 r. przez właścicieli wsi z fundacji rodziny Grudzińskich,; następnie była wielokrotnie przebudowywana. Nagrodzone prace objęły m.in. remont konstrukcji wieży, wymianę części szalunku i pokrycia dachu, ujednolicenie kolorystyczne elewacji, odkrycie spod tynków i konserwację polichromii wnętrza. Jury wyróżnienie przyznało Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce za szerokie spektrum i wysoką jakość prac konstrukcyjnych, budowlanych oraz konserwatorskich w kościele parafialnym Świętego Marcina Biskupa, które powstrzymały procesy destrukcyjne, utrwaliły substancję zabytkową oraz odsłoniły i uczytelniły oryginalny wystrój wnętrza.
 
„Zabytek Zadbany" jest przeznaczony dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków, kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oraz konserwatorów samorządowych. Mogą w nim brać udział obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych.

W tegorocznym konkursie wyróżnionych zostało 17 zabytków w sześciu kategoriach. Wśród nich były między innymi Biały Dom w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, wieża ciśnień w Malborku i siedziba Muzeum Zamkowego w Pszczynie. 

Konkurs ma ponadczterdziestoletnią tradycję, po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 r. Celem jest promocja właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK