VOO VOO - SIĘ PORUSZAM 1

Studia z przyszłością!

KATEGORIA: Studia

Senat Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zatwierdził w grudniu 2020 r. program nowych studiów stacjonarnych II stopnia o profilu praktycznym (studia dualne) na kierunku studiów Inżynieria Naftowa i Gazownicza (INiG), prowadzonych wspólnie z GAZ-SYSTEM na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNiG).
 
Celem studiów jest przygotowanie absolwentów o specjalistycznych kwalifikacjach zawodowych, którzy będą uczestniczyć w rozwiązywaniu najbardziej wymagających wyzwań branży energetycznej. Opracowany we współpracy ze spółką program studiów przygotuje absolwentów do realizacji zadań rozwojowych, a dzięki rozbudowanemu zakresowi praktyk zawodowych absolwenci
zdobędą także wiedzę i umiejętności wykorzystywane przy eksploatacji obiektów gazowej sieci przesyłowej.
 
Studia przyszłości
 
Właśnie te studia o profilu technicznym mogą być podstawą stabilizacji w życiu zawodowym. Zapewnią również możliwości samorealizację oraz uczestnictwa w projekcie transformacji energetycznej, w którym gaz stanowi kluczową rolę. Po ukończeniu tego kierunku studiów absolwenci będą mogli odnaleźć się w miejscach pracy związanych nie tylko z przesyłem gazu, ale także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze źródłami energii o neutralnym wpływie na środowisko. Efektywne wykorzystanie paliwa gazowego, stabilizującego działanie OZE, jest warunkiem dostosowania miksu energetycznego Polski do wymogów unijnych w zakresie ochrony klimatu. Są to działania obliczone na następne kilkadziesiąt lat.
 
Dodatkową istotną kwestią jest praktyczna strona zajęć i zdobycie kluczowych umiejętności, niezbędnych do pracy w sektorze energetycznym. Dzięki uzyskanemu doświadczeniu i kwalifikacjom absolwent tego kierunku będzie dla przyszłego pracodawcy profesjonalnym pracownikiem, przygotowanym zarówno teoretycznie jak i praktycznie.  

Dodatkowe plusy
 
Ukończenie studiów na kierunku INiG uprawnia także absolwentów m.in. do ubiegania się o uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń.
 
Studia dualne dla 12-20 studentów zostaną uruchomione od semestru letniego 2021 r. Zainteresowanych nimi studentów zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem kierunku TU
 
Transformacja energetyczna w Polsce  
 
- Polska realizuje ambitny plan uzyskania niezależności energetycznej m.in. dzięki inwestycjom w branży gazowniczej, takim jak Baltic Pipe łączący Polskę z Szelfem Norweskim, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu czy projekt terminalu pływającego w rejonie Gdańska. Do budowy tych inwestycji, a potem ich eksploatacji GAZ-SYSTEM potrzebuje wyspecjalizowanej kadry. Cieszę się, że Akademia Górniczo-Hutnicza wspólnie ze spółką przygotowała poświęcony branży program studiów, w ramach którego przyszli gazownicy będą się kształcić także praktycznie - powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. - W ten sposób zwiększamy naukowy potencjał techniczny polskich inżynierów - dodał Naimski.
 
- Dzięki uczestnictwu w studiach z profilowanym programem zawodowym i praktykom w GAZ-SYSTEM absolwenci będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy w firmach z sektora gazowniczego. Naszym celem jest współpraca ze specjalistami, którzy obsłużą w przyszłości powstającą infrastrukturę gazową. Najlepsi znajdą możliwość podjęcia zatrudnienia lub odbycia staży w spółce – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.
 
W ostatnich kilku latach popyt na gaz ziemny, transportowany siecią GAZ-SYSTEM, wzrósł o ponad 30%, a wdrażane w krajach UE ograniczanie emisji szkodliwych substancji dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na ten surowiec w celu niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
 
Plany inwestycyjne GAZ-SYSTEM przewidują wybudowanie ponad 2000 km przesyłowych gazociągów wysokiego ciśnienia do 2025 r., co nadaje wymiar praktyczny współpracy z WWNiG AGH w zakresie przygotowywania specjalistycznej kadry.


Artykuł sponsorowany

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK