CHŁODNO - TAŃCZ(MY)

Sydonia von Bork - szlachcianka walcząca o kobiecą sprawiedliwość

KATEGORIA: Kultura

W ostatnim czasie miałam przyjemność przeprowadzić krótki wywiad z Elżbietą Cherezińską, czyli autorką książki Sydonia. Słowo się rzekło. Jej najnowsza publikacja to powieść historyczna, która opowiada o losach Sydonii von Bork - szlachcianki pochodzącej ze słynnego rodu Borków, córki Ottona Bork i Anny von Schwicheldt.
  
  Książka przedstawia nam postać kobiety silnej, charakternej, czasem nawet lekko apodyktycznej. Powieść rozpoczyna się wprowadzeniem w świat rodu Borków. Sydonia von Bork to postać, która przez całą książkę zmuszona jest walczyć z systemem, bratem, który jest tyranem i oszustem, oraz oskarżeniami o czary. Mimo że w dzisiejszych czasach kobiety nie padają już ofiarami takich oskarżeń, to problem walki z systemem i niesprawiedliwym traktowaniem jest wciąż aktualny. Sama autorka przyznała w przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie, że jest to powieść feministyczna i poświęcona kobietom.

  Czy postać Sydoni von Bork jest dedykowana współczesnym kobietom? Jak dowiedziałam się od autorki - zdecydowanie tak. Od 1776 roku zakazano procesów czarownic w Polsce. I nie było już później procesów o czary, tylko były procesy o zniesławienie. Ktoś nazywał kobiety czarownicami, a one traktowały to jako przestępstwo i szły z tym do sądu, co oznaczało, że nawet w momencie w którym już nie sądzono czarownic, to pomówienie kogoś o to, że jest czarownicą było społeczną zniewagą, która mogła komuś popsuć życie. Czy dziś jest inaczej? Dzisiaj nadal kobiety nazywa się czarownicami, jeśli chce się komuś dokuczyć , albo jeśli chce się go w jakiś sposób zlekceważyć. Lecz zmieniło się jedno - dziś kobiety niewiele sobie z tego robią i niektórzy używają tego wyzwiska czarownic bardziej jako komplementu.

  Oprócz wyżej wspomnianego aspektu feministycznego, w powieści bardzo podobało mi się pieczołowite oddanie historii księstwa pomorskiego. Dawno nie zatopiłam się tak mocno w książce historycznej. W trakcie rozmowy z autorką zapytałam, dlaczego zdecydowała się pisać właśnie ten gatunek literacki.

  Autorka odpowiedziała mi, że interesuje się historią od dziecka, więc naturalnym jest, że chciała opowiadać historie przez małe h i przez wielkie h, a najlepszym sposobem, żeby przybliżyć czytelnikom przeszłość jest znalezienie dobrych bohaterów, dobrego fragmentu historii i dobrej narracji czyli tego przebiegu akcji, który będzie sprawiał, że czytelnicy będą go chcieli śledzić.

  Te wszystkie jakości można znaleźć w książce Sydonia. Słowo się rzekło. Jaki był los rodu Borków? Czy Sydonia von Bork wygrała walkę z okrutnym systemem? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w najnowszej powieści historycznej autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, którą gorąco polecam.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK