PALMY - SERCA ORIGAMI

33 Showcase, 33 Records

KATEGORIA: Muzyka

W sobotę, 25 listopada 2023, w Poznaniu odbył się 33 Showcase. Wydarzenie zostało zorganizowane przez niezależną wytwórnię 33 Records i obejmowało dwie części, konferencyjną oraz koncertową. 
Showcase to formuła spajająca panele dyskusyjne z koncertami. Jest to miejsce spotkań osób związanych z branżą muzyczną, czyli m. in. dziennikarzy, artystów, managerów, agencji koncertowych itp. Stanowi to pewnego rodzaju łącznik dla muzyków, w celu promocji swojej twórczości. 

Konferencję ulokowano w Teatrze Animacji, znajdującym się w Centrum Kultury Zamek. Obejmowały ją cztery bloki tematyczne. 
“Którędy na showcase?” prowadziła Ewa Bujak, a gośćmi byli obecni na wszelkich festiwalach Sara Kordek, Tomek Bysiewicz i Hubert Kozera. Szczególnie był on skierowany do artystów, którzy zaczynają swoją przygodę na rynku. Dowiedzieliśmy się, że idea showcase'ów to miejsce, w którym mogą przedstawić swoją twórczość.
Pytanie, często pojawiające się w przestrzeni raczkujących muzyków, to 'jak przygotować się do wejścia do studia?'
Na to odpowiedzieli specjaliści od produkcji - Michał Wasyl, Kuba Dąbrowski oraz Iwona Skwarek, z którymi rozmawiał Jarosław Weidner.  
Również ciekawą dyskusję na temat zawodu artysty w naszym kraju, przeprowadził Edgar Hein. Głos zabrali ludzie na co dzień aktywnie wspierający i promujący kulturę, szczególnie w Poznaniu - Misia Furtak, Franek Sterczewski oraz Marcin Kostaszuk. Ostatnio coraz częściej poruszany jest w debacie publicznej ten temat, ponieważ na chwilę obecną nie ma żadnej ustawy regulującej tę kwestię.
Na koniec części konferencyjnej, mogliśmy wysłuchać Oli Budki, Kasi 'Noviki' Nowickiej i Artura Rawicza. Wspólnie z Weroniką “Zdzichą” Szymańską opowiadali o radiu i nie tylko, w dobie cyfryzacji. Byt analogowych mediów jest powiązany z przeniesieniem się wszelkich działań do sieci.

Po części wymiany myśli zaproszonych gości, przenieśliśmy się do Lokum Stonewall, gdzie czekały koncerty na dwóch scenach. 
Otwarcie należało do poznańskiego zespołu The Goldbricks. Łączą w sobie gitarowe brzmienie rocka z alternatywą. Członkowie aktywnie od lat działają na scenie w różnych projektach.
W klimaty indie popowe przeniósł nas Marek Niedzielski. Warto podkreślić, iż muzyka harmonicznie przeplata się z rytmami soulu oraz delikatnymi, przyjemnymi melodiami. Warto dodać, że artysta jednocześnie grał na perkusji i śpiewał, co nie jest aż tak częste w kapelach. 
Następnie na scenie zameldowały się śląskie Iksy, laureaci nagrody Festiwalu Fama. Dzięki grze słów w tekstach, oprócz doznań muzycznych, zapewniły liryczną interakcję z literaturą i filmami. Uwagę przykuwała charyzmatyczna wokalistka, Agata.
Dźwięki nowej fali popłynęły od zespołu mona polaski. Zaprezentowali oni kawałki ze swojej najnowszej płyty, która ukazała się w kwietniu bieżącego roku. Łodzianie pokazali odmienne podejście do gatunku, co zyskało ogromną aprobatę publiczności.
Tuż przed ostatnim koncertem, ogłoszono zwycięzców konkursu na kontrakt płytowy z wytwórnią 33 Records. Wcześniej jednak, w mediach społecznościowych, opublikowano wąskie grono siedmiu zespołów, które najbardziej zachwyciło jury spośród 120 zgłoszeń. Zwycięzca mógł zostać tylko jeden i okazała się nim grupa Martini Police, która nie kryła swojej radości z wygranej.
Po ogłoszeniu wyników, scenę, jako ostatni zespół, przejął Black Radio z Łodzi, którzy zostali laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu. Zagrali piosenki ze swojego świeżo upieczonego albumu. Uwagę przykuły “Planety”, które są nową interpretacją tekstu Grzegorza Ciechowskiego.
Zwieńczeniem wydarzenia było afterparty duetu Noviki z Mr. Lex.

Wszyscy występujący pokazali, że polska scena niezależna ma się na bardzo dobrym poziomie i jest w ciągłym rozwoju.
Wytwórni 33 Records gratulujemy organizacji wydarzenia i czekamy na trzecią odsłonę 33 Showcase w 2024 roku!

Jagna Jaśkowiak

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK