MOTORBOATS - NIEISTOTNE

UAM podpisał „Deklarację prostego języka”.

KATEGORIA: Studia

Na ostatnim Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” liczne instytucje zdecydowały się poprzeć prosty język. Wśród wielu patronujących, znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Czym jest Deklaracja Prostego Języka? 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, gdzie odbyło się V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka”, od kilku lat zajmuje się propagowaniem prostego języka i sprawnej, skutecznej komunikacji. Biorący udział w zgromadzeniu Prof. Jarosław Liberek, polski językoznawca, zwracał uwagę, że chodzi przede wszystkim o zauważenie problemu i niwelowanie go tak jak tylko się da, poprzez „współpracę z innymi podmiotami i zahamowanie procesu komplikacji formalnej, która niszczy porozumienie” - tj. formułowanie prostszych wypowiedzi.  

Z czym wiąże się brak zrozumienia języka urzędniczego?

 Wielu obywateli skarży się na brak zrozumienia języka urzędowego, na natłok przepisów czy paragrafów, które wprawiają odbiorcę w konsternację. Zwolennicy idei prostego języka, pragną, aby różnego rodzaju umowy dokumenty czy pisma były nieskomplikowane, bardziej zrozumiałe. Podpisanie Deklaracji Prostego Języka przez językoznawców miało zwrócić uwagę na zaistniały problem. Profesor Liberek zwraca uwagę, że „jeżeli można powiedzieć krótko „kupić”, należy powiedzieć krótko: „kupić”, a nie: „dokonać kupna”, „dokonać transakcji kupna” albo „procedury transakcji kupna-sprzedaży”. 

Kto podpisał Deklarację Prostego Języka? 

 Poza UAM, pod ideą podpisał się także Urząd Miasta Poznań, Poznańskie Centrum Superkomputerowo–Sieciowe, Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna. Do programu dołączyły także Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie.  

Efekty pracy nad prostym językiem
 

BTU, czyli Baza Tekstów Urzędniczych, to przygotowana forma radzenia sobie z trudnymi tekstami, przez PCSS i jej wspólników. Osoba korzystająca z Bazy może przekopiować trudny urzędniczo tekst i dostaje odpowiedź zwrotną w postaci prostego tekstu. Pojawienie się nowości, sprawiło, że na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej otworzył się nowy kierunek studiów podyplomowych – Prosty język w instytucjach publicznych. Jak można przeczytać na stronie kierunku jest to ruch, który ma na celu wprowadzenie pewnych zasad dotyczących pisania, a także to idea dzięki której odbiorca będzie w stanie zrozumieć dany tekst bez dodatkowej potrzeby pytania o to specjalisty, niezależnie od wykształcenia czy kompetencji.  

Jaka jest treść Deklaracji Prostego Języka?
 

Dokładną treść Deklaracji Prostego Języka można przeczytać na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Najważniejsze punkty według organizatorów to:  
  – dążyć do tego, aby ich pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  –  tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;
  – uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
  – wprowadzać rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagować je wśród innych. 

Wiktoria Wyrwas 
fot. amu.edu.pl

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK