Akcja „Podziel się ubraniem na zimę” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

KATEGORIA: Studia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu po raz kolejny zorganizował akcję „podziel się ubraniem na zimę”. Do 8 grudnia będzie można wymienić swoją zimową odzież na kurtki i swetry które przyniósł do punktu ktoś inny.

Na czym polega akcja „podziel się ubraniem na zimę? 

Dzięki inicjatywie zorganizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu studenci oraz mieszkańcy mogą przynieść nieużywane przez siebie rzeczy i wymienić je na nowe. Warunkiem jest to, aby przyniesione ciuchy, szaliki, czapki były w dobrym stanie. Ważne jest to, aby nie było w nich dziur oraz żeby były wyprane. Taką odzież można powiesić na wieszakach w holu Collegium Maximum, gdzie mieści się stoisko. 

Kto korzysta z akcji „podziel się ubraniem na zimę”?
 

Najczęściej korzystają studenci zagraniczni, którzy po prostu nie przygotowali się na takie temperatury. Wiedzieli, że będzie chłodniej ale nie że aż tak – dodaje Wiktoria Górska z samorządu studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wolontariuszka akcji.

Oczywiście każdy student może skorzystać z takiej wymiany. Akcja przydaje się ludziom, którzy mieszkają daleko od domu, a akurat potrzebują czegoś ciepłego i niekoniecznie mają czas czy środki finansowe do tego, aby kupić nowe rzeczy.  

 „Podziel się ubraniem na zimę” to potrzebna inicjatywa. Wpisuje się w ideę  zero waste i less waste, czyli zmniejszania wytwarzania szkodliwych materiałów przez daną jednostkę w celu ochrony środowiska. Uczelnia twierdzi, że jest to wyraz wspólnej odpowiedzialności ekologicznej. „Działamy dla środowiska. Chcemy pokazać, że chodzenie w używanych rzeczach to nie jest wstyd, że to może być coś dobrego i coś co trzeba promować”.  

Jak działa stoisko?
 

Jeżeli pracownik, student czy mieszkaniec będzie chciał zabrać ze sobą daną rzecz ze stoiska, musi najpierw przynieść coś własnego. Odzież może oddawać każdy. Najwięcej ciuchów oddają studenci, ale zdarza się, że w akcji uczestniczą także mieszkańcy żyjący w pobliżu oraz pracownicy uniwersytetu. Inicjatorka przedsięwzięcia prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska, pełnomocniczka Rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni, zachęca wszystkich do przynoszenia swojej odzieży. 

 Podczas akcji zimowej ludzie przynoszą dużo bluz, swetrów, koszulek. Bardzo często przeglądając szafę, okazuje się, że dane ubranie jest już za małe lub zwyczajnie nam nie odpowiada. Wtedy można je przynieść do stoiska i wymienić na inną rzecz, która nam się podoba. Zimą największe zapotrzebowanie jest na kurtki, płaszcze, czapki oraz szaliki. – Kiedy pojawia się kurtka na wieszaku, niemal od razu pojawia się wielu chętnych – mówi Wiktoria. Najmniej jest spodni. Ludzie dość rzadko przynoszą także rękawiczki czy czapki, choć jest na to zapotrzebowanie, szczególnie gdy pojawiają się minusowe temperatury na zewnątrz.   

Akcja trwa od 4 do 8 grudnia od godziny 10 do 14 każdego dnia. Na UPP jest to wydarzenie cykliczne, które z każdą edycją cieszy się coraz większą popularnością. Akcja odbywa się także jesienią i latem. Latem ludzie najczęściej oddają koszule, cienkie bluzki czy sukienki. Z kolei jesienią, podobnie jak zimą, wzrasta zapotrzebowanie na swetry czy bluzy, koszulki z długim rękawem.  

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK