Gala "Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników" – Uroczystość Literackiego Triumfu.

KATEGORIA: Kultura

Gala "Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników" – Uroczystość Literackiego Triumfu.

  16 maja 2024 roku, w Auli Artis w Poznaniu, odbyła się uroczysta Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz pierwsza edycja wręczenia Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie przyciągnęło miłośników literatury z całego regionu oraz z całej Polski. Gala była nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych twórców, ale również do refleksji nad kondycją współczesnej literatury.


Wyjątkowi goście i wspaniała atmosfera


  W tym roku na gali pojawiło się wielu znamienitych gości, a wśród nich znani pisarze, bibliotekarze oraz przedstawiciele świata kultury.
  Podczas gali było także miejsce na docenienie wielkopolskich bibliotekarzy i bibliotekarek.
Spośród bibliotek, które zgłosiły książki, wylosowanych zostało 10 nagród po 3 tys. zł na zakup nowości wydawniczych.
Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to coroczne święto obchodzone w województwie wielkopolskim, mające na celu uhonorowanie pracy bibliotekarzy oraz podkreślenie roli bibliotek w życiu społeczności lokalnych.
  Jest to doskonała okazja do promowania czytelnictwa, integracji środowiska bibliotekarskiego oraz zachęcania do korzystania z usług bibliotek. To również wspaniały moment na podkreślenie znaczenia bibliotek jako centrów kultury i edukacji w regionie.
Wydarzenie uświetnił koncert wokalisty i aktora Janusza Radka, któremu towarzyszył performance Doroty i Wojtka z Grupy Liquidacje.


Laureaci i nominowani


  Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
 
Nagroda była przyznawana w dwóch kategoriach.

  Laureatką w pierwszej kategorii “literatura dla dorosłych” została Małgorzata Lebda za książkę „Łakome”.
Natomiast w kategorii “literatura dla dzieci i młodzieży” triumfowali Michał Rusinek i Joanna Rusinek. Otrzymali nagrodę główną za swoje dzieło pod tytułem „Szalik. Czyli o Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.

Zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali po 50 tys zł, a dla pozostałych nominowanych była przewidziana nagroda po 3 tys zł.


Poniżej przedstawiamy nominowanych i laureatów w dwóch kategoriach:


Nominacje w kategorii "Literatura dla dorosłych":
Emilia Dłużewska, Jak płakać w miejscach publicznych
Mikołaj Grynberg, Jezus umarł w Polsce
Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Małgorzata Lebda, Łakome - wygrana
Jakub Małecki, Sąsiednie kolory

Nominacja w kategorii "Literatura dla dzieci i młodzieży":
Adam Mirek, Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą
Artur Gębka, Agata Dudek, Butelka taty
Michał Rusinek, Joanna Rusinek, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci - wygrana
Tomasz Samojlik, Adam Wajrak, Detektyw Wróbel i złamane pióro
Łukasz Wierzbicki, Marianna Oklejak, Co hrabia porabia? Listy spod góry Kościuszki


Przybliżenie nagrodzonych książek


  "Łakome" to poetycka podróż przez świat zmysłów i emocji, która zachwyca swoją intensywnością i głębią. Autorka, znana z wrażliwości i umiejętności oddawania subtelnych odcieni rzeczywistości, w tej książce jeszcze bardziej zagłębia się w tematy cielesności, pragnień i natury.

  Lebda używa wierszy jako narzędzia do badania relacji między człowiekiem a otaczającym go światem. W "Łakome" znajdziemy liczne odniesienia do natury, które są splecione z obrazami ludzkiej intymności i wewnętrznych przeżyć. Poezja Lebdy jest gęsta od metafor, a jednocześnie pozostaje klarowna i przejrzysta, co sprawia, że jej twórczość jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
W tej książce autorka kontynuuje swoje poszukiwania języka zdolnego wyrazić to, co niewyrażalne – pragnienia, tęsknoty, uczucia, które często umykają codziennemu słownictwu. "Łakome" to zbiór, który skłania do refleksji, zatrzymania się i zanurzenia w świecie poezji

  "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci" autorstwa Michała Rusinka i Joanny Rusinek to wyjątkowa książka, która w przystępny sposób przybliża najmłodszym czytelnikom postać wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej. Narracja prowadzona jest lekkim, dowcipnym językiem, który wciąga i bawi, a jednocześnie edukuje. Michał Rusinek, były sekretarz Szymborskiej, z niezwykłą czułością i szacunkiem przedstawia anegdoty z życia noblistki, podkreślając jej unikalne poczucie humoru i dystans do samej siebie.
Ilustracje Joanny Rusinek współgrają z tekstem, dodając mu wizualnej atrakcyjności. Książka nie tylko przybliża postać Szymborskiej, ale także inspiruje młodych czytelników do odkrywania poezji i literatury.
  "Szalik" jest więc nie tylko hołdem dla Wisławy Szymborskiej, ale także wartościowym narzędziem edukacyjnym, które w przystępny sposób wprowadza dzieci w magiczny świat literatury i poezji. To pozycja obowiązkowa dla młodych czytelników oraz dla rodziców, którzy chcą zainspirować swoje pociechy do literackich odkryć.


Refleksje i podziękowania

  Tegoroczna "Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników" udowodniła, że literatura jest nieodłącznym elementem naszej kultury i życia społecznego. To wydarzenie nie tylko promuje czytelnictwo, ale także łączy ludzi o różnych zainteresowaniach i gustach literackich, przypominając, że książki mają moc zbliżania ludzi i otwierania przed nimi nowych, fascynujących światów.

  Gala zakończyła się uroczystym bankietem, podczas którego laureaci mogli porozmawiać z czytelnikami oraz zaproszonymi gośćmi. Była to również doskonała okazja do wymiany literackich inspiracji oraz porozmawiania na interesujące tematy.

Emilia Świtalska

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK