THE WOMBATS - GREEK TRAGEDY

WRZESIEŃ W BARAKU KULTURY

KATEGORIA: Kultura

We wrześniu Barak Kultury zaprasza w Poznaniu na pokazy trzech filmów i spotkanie czytelnicze.

11.09
Projekcja filmu „Młodość Astrid”
Dyskusję po projekcji poprowadzi krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki.

Film biograficzny reżyserki Pernille Fischer Christensen przedstawia historię szwedzkiej pisarki literatury dziecięcej Astrid  Lindgren – autorki „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pipi Pończoszanki”. Lindgren już jako starsza pani, otrzymuje listy od dzieci z całego świata, które zmuszają ją do powrotu myślami do przeszłości i dokonywanych przez nią, często niezrozumiałych, wyborów. Poruszająca historia młodości pisarki, w retrospektywny sposób ukazuje nieznane i często szokujące wydarzenia z życia Astrid. Reżyserka skupiła się głównie na sferze prywatnej pisarki, akcentując jej siłę charakteru i niezależność.

19.09
Projekcja filmu „Miłość bezwarunkowa”
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Rafałem Łysakiem.

„Miłość bezwarunkowa” to film dokumentalny w reżyserii Rafała Łysaka, ukazujący niezwykłą więź autora dokumentu ze swoją babcią. Na przeszkodzie ich relacji staje homoseksualizm Rafała, z którym kobieta nie może się pogodzić. Wierzy w to, że jedynie znalezienie partnerki i założenie rodziny da mu szczęście. Wzruszająca historia dwojga bardzo bliskich sobie osób, pomiędzy którymi pojawia się bariera, pokazuje jak wielka jest miłość i jak wiele może przezwyciężyć. Emocje, które towarzyszą starszej pani balansują między głęboką rozpaczą, wyparciem i tytułową miłością bezwarunkową.

25.09
Nova od Nova: Projekcja filmu „Mężczyzna imieniem Ove”
Dyskusję po projekcji poprowadzi krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki.

Film szwedzkiego reżysera Hannes’a Holma przedstawia historię sześćdziesięcioletniego Ove pogrążonego w żałobie. Mężczyzna nie może pogodzić się ze śmiercią swojej żony, która sprawia, że jego życie traci sens. Tytułowy Ove staje się zrzędliwym starcem, uprzykrzającym życie mieszkańcom miasteczka, w którym żyje. Mężczyzna kilka razy próbuje popełnić samobójstwo, jednak za każdym razem przeszkadzają mu w tym nowi sąsiedzi – irańska imigrantka, jej mąż oraz dwójka dzieci. Te zdarzenia odegrają znaczącą rolę w zmianie, którą dzięki nowo przybyłym, przejdzie Ove.

27.09
Spotkanie czytelnicze z Kazimierzem Rajnerowiczem

Właśnie do księgarń trafiła książka Kazimierza Rajnerowicza poświęcona rockowo-alternatywnemu zespołowi Cool Kids of Death. Autor sam siebie nazywa psychofanem Cool Kids of Death, co nie przeszkadza mu prezentować historię grupy w sposób konkretny i pozbawiony laurkowatości. Nie jest to jednak wyłącznie biografia grupy muzycznej. Jak słusznie zauważyła Anna Dziewit-Meller to raczej „Generacja Nic doczekała się niezłej biografii”. W książce znaleźć też można panoramę przemian, jakie zaszły w Łodzi w latach 90. XX wieku, które miały wpływ na późniejszych założycieli Cool Kids Of Death.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK