THE WEATHER STATION - ROBBER

Skarpetki nie do pary? Proszę bardzo! - Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

KATEGORIA: Afera

W sobotę, 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do istoty zaburzenia powodującego wady wrodzone - trisomii 21. chromosomu.

Choć z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne wydarzenia okolicznościowe zostały odwołane bądź przełożone
(w Poznaniu był to IX Bieg na tak – Run of Spirit Stowarzyszenia Na Tak), to dzisiejsze święto możemy obchodzić w inny sposób – na przykład biorąc udział w drugiej odsłonie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #ZespolKolorowychSkarpetek. Inicjatywa Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej kochani” ma uświadamiać ludzi, że osoby z zespołem Downa nie różnią się od osób
pełnosprawnych – im także należy okazać szacunek, tolerancję i akceptację. W ramach kampanii informacyjnej stowarzyszenie opublikowało krótki filmik, w którym 8 wyjątkowych osób opowiada o swoich pasjach, marzeniach i życiu z dodatkowym chromosomem.

My natomiast możemy okazać solidarność z osobami z zespołem Downa, zakładając dziś dwie – a nawet… trzy, na znak dodatkowego chromosomu w 21. parze – różne skarpetki. Zdjęcie swoich skarpetek należy udostępnić na Facebooku lub Instragramie z hashtagiem
#ZespolKolorowychSkarpetek. 

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad nim objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa.

aut. Dagmara Kendzior

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK