Jesteś zdrowy? Oddaj krew

KATEGORIA: Poznań

Wzrastająca liczba osób hospitalizowanych i panująca epidemia koronawirusa sprawia, że krwiodawcy unikają wizyt w RCKiK. Niestety, krwi nie da się wyprodukować, a pacjenci nie mogą długo czekać na swoje operacje – dlatego jeśli jesteś zdrowy, oddaj krew. Nie musisz przy tym obawiać się spadku odporności organizmu. 

Fakt oddania 450 ml krwi nie powoduje w naszym organizmie negatywnych zmian – informuje zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Roman Klupieć. – Oczywiście, należy pamiętać, że po oddaniu krwi nie powinniśmy wykonywać znacznego wysiłku fizycznego.

Oddana krew nie zakazi nikogo koronawirusem. 

Zgodnie z informacjami Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie wirus pandemii nie przenosi się przez krew, co za tym idzie, nie ma możliwości zakażenia się za pośrednictwem składników krwi. Każda jednostka krwi jest badana zgodnie z obowiązującymi zaleceniami i procedurami, i jest w pełni bezpieczna – informuje Roman Klupieć. 

Na czas trwania pandemii RCKiK zmieniło procedury kwalifikacyjne dla dawców krwi. Każdy dawca przychodzący do centrum przechodzi wstępną preselekcję, która polega na wypełnieniu krótkiego kwestionariusza epidemiologicznego, wykonuje się też pomiar temperatury. Te czynności i inne zalecenia rekomendowane przez służby sanitarne powodują, że wydłuża się czas pobytu w siedzibie RCKiK.

Aby usprawnić proces kwalifikacji i nie marnować czasu krwiodawców,RCKiK wprowadziło możliwość rejestracji telefonicznej. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 61 886 33 54 od poniedziałku do piątku, między 7:30 a 14. Nie oznacza to, że ludzie bez uprzedniej rejestracji nie będą mogli oddać krwi – muszą jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na swoją kolej.  

Aby usprawnić proces kwalifikacji i nie marnować czasu krwiodawców, RCKiK wprowadziło możliwość rejestracji telefonicznej. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 61 886 33 54 od poniedziałku do piątku, między 7:30 a 14:00. Nie oznacza to, że ludzie bez uprzedniej rejestracji nie będą mogli oddać krwi – muszą jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na swoją kolej.  

Na ten moment krew można oddawać w siedzibach RCKiK – w Poznaniu mieści się ona przy ul. Marcelińskiej 44. Szczegółowe informacje na
temat oddawania krwi znajdziecie na stronie internetowej placówki. 

fot. RCKiK w Poznaniu

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK