FOO FIGHTERS - LET IT DIE

Rektor Politechniki przedstawił plan stopniowego powrotu do zajęć

KATEGORIA: Studia

Rektor Politechniki, prof. Tomasz Łodygowski, przedstawił dziś plan etapowego powrotu do prowadzenia zajęć na uczelni. Zastrzegł, że ma on obowiązywać w następnych pod warunkiem, że nie zostaną ogłoszone inne rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zalecenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkól Polskich.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy życie nie podyktuje nam konieczności zmian w przedstawianej propozycji. Jeśli jednak będziemy świadkami powolnego wprowadzania rozluźnienia w ograniczeniach to zamierzamy sekwencyjnie wprowadzać zasady, które, jak jeszcze w to wierzymy, pozwolą nam zakończyć ten rok akademicki do końca września - informuje prof. Łodygowski.

Wszystkie etapy powrotu do zajęć zostały przedstawione w tabeli zamieszczonej na stronie internetowej uczelni - Wiele z nich wymaga szczegółowego komentarza i lokalnego podjęcia decyzji, kierując się bezpieczeństwem pracowników i studentów, a także osiąganiem oczekiwanych dla danego poziomu kształcenia efektów uczenia się. Zostaną one uzgodnione w czasie spotkań z dziekanami i prodziekanami - dodaje Rektor Politechniki.

Rektor Łodygowski poinformował, że prawdopodobnie zajęcia na uczelni trzeba będzie zaplanować również na czerwiec i lipiec. Nowe plany zajęć dla laboratoriów mają stworzyć w najbliższym czasie dziekani wydziałów. Są oni także odpowiedzialni za ustalenie terminów zjazdów dla studiów niestacjonarnych.

Od 18 maja na uczelnię mają wracać doktoranci i studenci realizujący projekty badawcze i rozwojowe, dyplomanci prowadzący badania naukowe na użytek swoich prac dyplomowych i studenci studiów dualnych realizujący praktyki w zakładach pracy.  

Tydzień później mają się rozpocząć zajęcia w laboratoriach oraz lektoraty i ćwiczenia dla studentów niestacjonarnych. Wtedy pracę wznowią też Samorząd Studencki i Samorząd Doktorantów, przy założeniu, że w Biurze URSS DS1 będzie przebywało maksymalnie 8 osób jednocześnie. Koła naukowe będą mogły powrócić do pracy nad dużymi projektami naukowymi. Działalność wznowią także Biblioteka i Czytelnia, ale konieczne jest wypracowanie dla nich zasad bezpieczeństwa. 

Do 31 maja uczelnia sugeruje zakończenie wykładów, ćwiczeń i projektów w systemie zdalnym dla studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. 

Od 1 czerwca stopniowo na uczelnię mają wracać wszyscy studenci stacjonarni. Rozpoczną oni naukę wyłącznie w formie laboratoriów. Politechnika przewiduje konieczność opracowania regulaminu ochrony epidemicznej w laboratorium i przeprowadzenia 10-minutowego szkolenia na pierwszych zajęciach. Zakłada też zmniejszenie liczebności grup laboratoryjnych do połowy lub poniżej 10 osób. 

Na ten dzień uczelnia planuje otwarcie osiedla studenckiego. Zakwaterowanie w Domach Studenckich będzie przysługiwać na wniosek studenta. Politechnika zastrzega, że muszą to być studenci pracujący. Do tego czasu kierownictwo osiedla ma opracować regulamin i zasady zakwaterowania.

Po 15 czerwca uczelnia umożliwia rozpoczęcie egzaminów i zaliczeń online. Ich terminy i forma musi być uzgodniona ze studentami. Politechnika zastrzega, że musi się przygotować na konieczność zapewnienia możliwości identyfikacji studentów, kontroli przebiegu zaliczeń i umożliwienie weryfikacji ocen. 

Doktoranci mają zakończyć swoje zajęcia między 1 czerwca a 30 września. W tym czasie mają się też odbyć egzaminy i zaliczenia. Zajęcia słuchaczy studiów podyplomowych powinny zostać zakończone do 31 lipca.

Na sierpień Politechnika przewidziała przeprowadzenie praktyk i rekrutacji na studia. W tym czasie, o ile jest to możliwe, uczelnia zaleca ograniczenie działalności dydaktycznej. Jeżeli praktyki nie kolidują z zajęciami, to mogą się rozpocząć już w czerwcu. 

Sesja egzaminacyjna ma się rozpocząć 1 września. Egzaminy i zaliczenia potrwają do 16 września. Dzień później zacznie się sesja poprawkowa, która potrwa do końca miesiąca. Na początku września mają się odbyć egzaminy językowe.

Wszyscy doktoranci, studenci, pracownicy i nauczyciele akademiccy są zobowiązani do używania maseczek i rękawic. W czasie pracy na uczelni muszą też zachować odległość dwóch metrów od innych osób.

Chciałoby się wierzyć, że życie i nowe ograniczenia, które mogą nas jeszcze doświadczyć nie wpłyną na dewastację tego planu powrotu do naszej akademickiej aktywności. Dziękuję za wszelką aktywność dydaktyczną prowadzoną w tych nadzwyczajnych warunkach i życzę sił i niezmąconego innymi doświadczeniami dobrego zdrowia - podsumował Rektor Tomasz Łodygowski.

fot. Politechnika Poznańska

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK