BRZOZOWSKI & WIRASZKO - NIE IDZIESZ SAM

Pierwsza wystawa w Galeriach Miejskich UAP dostępna w czasie pandemii

KATEGORIA: Poznań

Niestety bez wernisażu, ale można przyjść osobiście do galerii i „na żywo” zobaczyć pierwszą otwartą wystawę w czasach pandemii. W galerii miejskiej Duża Scena UAP przy ulicy Wodnej w Poznaniu otwarto wystawę „Obszary Sztuki”, gdzie prezentowane są prace kilkudziesięciu artystów. Ciekawostką jest to, że jedną z prac autor Łukasza Wyśmierski namalował na ścianie wewnątrz galerii na kilkanaście godzin przed otwarciem wystawy. Jest to reprodukcja jego obrazu zatytułowanego „Przestrzeń Ruchu”.
 
„Obszary Sztuki” to wystawa prezentująca dorobek artystyczny kilkudziesięciu artystów z Poznania i kraju. Jest wystawą towarzysząca 39. edycji konkursu im. Marii Dokowicz, który miał miejsce jesienią 2019 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wystawa podejmuje temat, który dotyczy granicy między komunikacją wizualną, kulturą masową, kulturą popularną a sztuką.  Prezentowane prace odpowiadają na pytanie, jaka jest rola sztuki a jaka jest rola pewnych działań artystycznych, które wpisują się bezpośrednio w kulturę popularną.
 
Istotnym zagadnieniem wynikającym z połączenia sztuki i życia jest uczestnictwo bądź anektowanie obszarów należących do kultury masowej. Język komunikacji wizualnej współtworzy tę powszechność. Charakteryzuje się uproszczeniami, skondensowanym przekazem i dąży do jak największej transparentności zawartych treści. Z jednej strony, transparentny przekaz jest łatwy i czytelny w odbiorze, z drugiej tworzy reżim ważności wytwarzając presję na odbiorcy - mówi dr hab. Maciej Kurak prof. UAP – kurator wystawy.
 
Jedną z prac  jest „Przestrzeń ruchu”, autorstwa Łukasza Wyśmierskiego. To reprodukcja obrazu o tym samym tytule, który w 2016 roku został sprzedany na aukcji w największym i najstarszym domu aukcyjny w Polsce, DESA Unicum w Warszawie.
 
Wykonanie takiej samej pracy na płótnie a na ścianie w galerii różni się tym, że w studio można wyjść z płótnem zobaczyć pod światło czy nie ma jakiegoś zacieku, czy kolor dobrze kryje itd., a w galerii mamy sztuczne światło. Pracuje się na ścianie na innej wysokości – w tym przypadku pracowałem na drabinie – jest inna perspektywa – mówi Łukasz Wyśmierski, autor pracy „Przestrzeń ruchu”.
 
Wystawę „Obszary Sztuki” możecie oglądać w Galerii Duża Scena UAP w godzinach otwarcia galerii, od 21.05.2020r. do 30.06.2020r. W pomieszczeniu obowiązuje reżim sanitarny. W galerii jednocześnie nie mogą przebywać więcej niż 4 osoby. Każda z osób odwiedzających wystawę powinna mieć zasłonięte usta i nos.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie w na stronie UAP.

Źródło i fot.: UAP

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK