MUCHY - 111

Pomoc psychologiczna dla osób dotkniętych przemocą w czasie pandemii

KATEGORIA: Poznań

Profesjonalną pomoc psychologiczno-terapeutyczną zaoferowały mieszkańcom samorządy tworzące Metropolię Poznań. Pod numerem 61 22 11 112 konsultanci czekają na kontakt ze strony osób dotkniętych przemocą domową w czasie pandemii. To kolejna odpowiedź stowarzyszenia 23 samorządów na sytuację związaną z koronawirusem.

Wiosenny lockdown i obecne poważne ograniczenia w przemieszczaniu mają też efekty uboczne. Dużo więcej czasu spędzanego w domach prowadzi niekiedy do pogłębienia lub wytworzenia sytuacji, w której jeden z członków rodziny stosuje przemoc wobec pozostałych. Rzadsze kontakty międzyludzkie dodatkowo ograniczają wsparcie spoza najbliższej rodziny i utrudniają kontakt ze specjalistami. Stąd pomysł samorządów tworzących Metropolię Poznań, by uruchomić pomoc skierowaną właśnie do osób dotkniętych przemocą domową. Temat został zainicjowany na listopadowym spotkaniu przedstawicieli samorządów tworzących Metropolię Poznań.

- To reakcja na sygnały, które do nas trafiają – podkreśla Tomasz Szrama, burmistrz Obornik – Często przypadkiem okazuje się, że długi czas spędzany w wąskim gronie wzmaga agresję ze strony bliskiej osoby. Człowiek w takiej sytuacji nie może liczyć na najbliższych, a z takim problemem na zewnątrz zwróci się tylko do kogoś, komu ufa. Dlatego postawiliśmy na zdalne wsparcie specjalistów.

Problem został zauważony przez Miasto Poznań, które już wcześniej zorganizowało telefoniczne porady ze strony konsultantów Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej. Ten pomysł postanowiły poszerzyć pozostałe samorządy Metropolii i do końca roku psychologowie i psychoterapeuci PCPS odbierają telefony od mieszkańców gmin i miast Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem i Tarnowo Podgórne.

PCPS zapewnia nieodpłatną profesjonalną pomoc psychologiczno-terapeutyczną. Dzwoniący pod numer telefonu 61 22 11 112 mogą skorzystać z konsultacji, poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji oraz terapii traumy. Usługi świadczone są zdalnie z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, Zoom, Skype, a także telefonicznie. W sytuacjach wyjątkowych, związanych z brakiem lub znaczącym utrudnieniem możliwości swobodnego skorzystania z pomocy oferowanej zdalnie, można skorzystać z bezpośredniego kontaktu ze specjalistą w Punkcie informacyjno-konsultacyjnym PCPS przy ul. Głogowskiej w Poznaniu (w bezpośrednim sąsiedztwie zintegrowanego centrum komunikacyjnego PKP/PKS).

Telefon 61 22 11 112 działa:
w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach16-20
we wtorki w godzinach 12-16
w piątki w godzinach 8-12.

Ta forma pomocy psychologicznej dla mieszkańców Metropolii Poznań dostępna jest do końca 2020. Może jednak zostać przedłużona.
Konsultanci PCPS udzielają wszelkich informacji i umawiają spotkania ze specjalistą (psychologiem, psychoterapeutą) w dogodnej formie i dogodnym terminie.

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań prowadzą również inne działania profilaktyczne oraz w reakcji na skutki pandemii.
Stowarzyszenie m.in. realizuje kampanię promującą zasadę DDM (Dystans Dezynfekcja Maseczka), wspiera szpitale (ponad 11 mln zł przede wszystkim na sprzęt) i sanepid (obsługa telefoniczna osób kierowanych na kwarantannę) czy pomaga radzić sobie z innym efektem ubocznym pandemii – projekt „Odważ się na zdrowie” skierowany jest do osób z nadwagą i otyłością.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK