Piotr Budniak Essential Group - „Terms of Use”

KATEGORIA: Kultura

 W niedzielny wieczór, 19 maja 2024 roku, klub Blue Note w Poznaniu gościł jeden z najciekawszych polskich zespołów jazzowych - Piotr Budniak Essential Group.

  
Zespół, świętując 10-lecie swojej działalności, zaprezentował premierowy materiał zatytułowany “"Terms of Use". Koncert był częścią trasy obejmującej różne zakątki Europy. Skład zespołu tworzą wybitni muzycy młodego pokolenia: David Doružka na gitarze, Wojciech Lichtański na saksofonie altowym i sopranowym, Kajetan Borowski na fortepianie, Piotr Narajowski na kontrabasie oraz Piotr Budniak, uznawany za jednego z najaktywniejszych perkusistów swojej generacji.

    Zespół, mający na swoim koncie pięć świetnie przyjętych albumów zarówno w Polsce, jak i za granicą, ponownie oczarował publiczność swoim unikalnym brzmieniem. Od lat konsekwentnie pracują nad stylem, który łączy współczesny jazz, indie, muzykę filmową oraz improwizowaną. Ich muzyka, mimo wysokiego poziomu artystycznego, pozostaje przystępna nawet dla niewprawionych słuchaczy.

    Koncert rozpoczął się od saksofonowej solówki, która natychmiast wprowadziła widzów w trans. Hipnotyzująca muzyka pozwalała zanurzyć się w abstrakcyjny, nierealny świat dźwięków. Po przerwie, która pozwoliła widzom na chwilę oddechu, zespół ponownie wciągnął ich w muzyczną otchłań.

    David Doružka, czarując publiczność swoimi gitarowymi solówkami, nadawał muzyce niepowtarzalny charakter, podczas gdy Wojciech Lichtański na saksofonie dodawał kompozycjom głębi i melodyjności. Kajetan Borowski, z wirtuozerią poruszający się po klawiaturze fortepianu, tworzył harmonijne tła, które doskonale współgrały z głębokimi dźwiękami kontrabasu Piotra Narajowskiego, tworząc solidną i pulsującą podstawę rytmiczną dla całego zespołu. Piotr Budniak, mistrzowsko prowadząc zespół zza perkusji, pokazał pełnię swojego talentu, balansując między subtelnymi rytmami a dynamicznymi przejściami, co dopełniało magię tego wieczoru.

    Saksofonista, Wojciech Lichtański, często był wisienką na torcie, wchodząc do utworu w jego połowie, co sprawiało, że żaden utwór nie nudził. Najciekawszym aspektem koncertu była zdolność zespołu do łączenia dźwięków, które z chaosu tworzyły harmonijną całość. Po dłuższym wsłuchaniu się widz odkrywał ukrytą harmonię, dostępną tylko dla wtajemniczonych i obeznanych.
Wieczór zakończył się bisem, podczas którego zespół wykonał jeden ze swoich przedpremierowych utworów, co spotkało się z jeszcze większym entuzjazmem zgromadzonych.

    Niedzielny koncert był miłym akcentem na zakończenie weekendu. Był relaksujący, odprężający i regenerujący. Z przyjemnością wybrałbym się na podobne wydarzenie w przyszłości. Gorąco zachęcam Was do uczestnictwa w koncertach Piotr Budniak Essential Group - to niezapomniane doświadczenie muzyczne.
Jan Mazurczak

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK