OFF Opera

KATEGORIA: Wydarzenie

Data 22 czerwca - 24 września 2020
Miejsce
Informacja
Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Poznania przede wszystkim z warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking. W tym roku organizatorzy festiwalu deklarują powrót do korzeni - Poznań i jego przedmieścia staną się głównymi bohaterami edycji zatytułowanej “Głosy miasta”.

Poetyka miasta utkana jest z historii jego mieszkańców. Wiele z tych historii słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Mówią, że gdyby je zebrać, można napisać książkę. Taki zamysł towarzyszy twórcom Projektu TAXI, pierwszego z trzech cykli warsztatowych w ramach OFF Opery 2020. Kuratorki projektu - Ewelina Chatłas i Zuzanna Głowacka - do współpracy zaprosiły znanych muzyków i tekściarzy: rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) i Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”). W poniedziałek 22 czerwca artyści wyruszą w miasto w poszukiwaniu taksówkarskich opowieści, które w toku warsztatów zamienią w muzyczną narrację o stolicy Wielkopolski.

Kierowcy taksówek mają ogromną wiedzę o Poznaniu i jego mieszkańcach. Zza szyb “dryndy” obserwowali rodzący się kapitalizm i transformację kulturową. Ponadto są powiernikami ludzkich tajemnic. Często bywali świadkami małżeńskich zdrad, szemranych interesów czy chwil wielkiego szczęścia - mówi Zuzanna Głowacka, pomysłodawczyni projektu.

Warsztaty przybiorą nietypową formę - będą odbywały się m.in. podczas jazdy taksówką. Artyści odwiedzą także taksówkowe postoje, kultowe miejsca taksówkarskich spotkań, jak “Bar u Jędrusia” oraz siedzibę Zrzeszenia Transportu Prywatnego “Super Taxi” - głównego partnera projektu. Finał projektu odbędzie się 24 września w poznańskim klubie TAMA. Usłyszymy wówczas zebrane opowieści. W jakiej formie? Przekonamy się jesienią. 

Projekt TAXI rozpoczął się 22 czerwca i potrwa aż do jesieni. W programie OFF Opery znajdą się także dwa kolejne cykle warsztatów: “Poznańskie Rewiry” warsztaty dedykowane pracownikom branży gastronomicznej (start: 31 lipca 2020) oraz “Projekt Eki” skupiony na subkulturze bikiniarskiej (początek: 10 sierpnia 2020). Dopełnieniem tegorocznej edycji będą - tradycyjnie - miejskie koncerty organizowane na balkonach budynków w podpoznańskich miejscowościach: Swarzędzu, Czerwonaku i Pobiedziskach. Projekt zakończy finałowe widowisko 24 września 2020. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. 

Projekt OFF Opera 2020 - program edukacyjny” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK