LAURYN HILL - DOO WOP (THAT THING)

Tryumf koloru

KATEGORIA: Wystawa

Data 10 września - 11 grudnia 2022
Miejsce CK Zamek
Informacja
PierreBonnard, Lucien Pissarro, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Signac, Alfons Mucha. Co ich łączy? Dzieła między innymi tych wielkich twórców z fin de siècle, które stanowią podwaliny sztuki współczesnej, zobaczymy w Centrum Kultury ZAMEK.

Jesień upłynie nam w atmosferze poszukiwań koloru i zagłębiania się w jego istotę. W przestrzeniach Zamku pokażemy ponad 100 prac graficznychwykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Maurice Denis, Eugène Grasset, Henri Gabriel Ibels, Auguste Lepère, Lucien Pissarro, Pierre  Puvis de Chavannes, Paul-Élie Ranson, HenriRivière, Auguste Renoir, Paul Signac, Henri de Toulouse-Lautrec, Édouard Vuillard, Jacques Villon czy długo z Francją związanych: Georges de Feure, Alfons Mucha, Félicien Rops i Alfred Sisley.


Zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego (znakomitego kolekcjonera, darczyńcy i mecenasa sztuki),pozwoli prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której dotąd obowiązywał prymat czerni i bieli. Koniec wieku XIX we Francji przyniósł gwałtowny rozwój tej gałęzi sztuki, która często służebna wobec reporterskiego obowiązku czy reklamowego apetytu, zyskała nowy wymiar i charakter. Nastąpił przełom – nie
tylko kalendarzowy – który przyniósł sławę peintres graveurs (malarzom-grafikom)i nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki.

Kolekcję dzieł prezentowanych w Zamku uzupełnią m.in. plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego MuzeumTechniczno-Przemysłowego.   

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, na który złożą się specjalnie przygotowane
lekcje, spotkania, wykłady i warsztaty.
Program zbudowany jest wokół zagadnienia koloru, jego istoty, natury, właściwości, struktury, historii, zastosowań. W trakcie wydarzeń będziemy się skupiać zarówno na kolorze w kontekście grafik, jak i kolorów, które można dostrzec w Zamku. Podczas wykładów słuchacze i słuchaczki dowiedzą się więcej o kolorze jako zjawisku występującym w przyrodzie, zgłębią tajniki pigmentów i ich wykorzystania w grafice przemysłowej. Ponadto poznają sposoby użytkowania koloru w kulturze masowej a także znaczenie poszczególnych barw w rozmaitych tradycjach świata.


Spotkania w formie wykładu będą poświęcone kilku wybranym przykładom – grafikom eksponowanym na wystawie. To znakomita okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale i poćwiczyć oko – tak, by nie tylko patrzeć, ale też widzieć. Będziemy sobie odpowiadać na pytanie „jak to jest zrobione”, eksplorować kwestię formy.


Cykl warsztatów umożliwi osobom dorosłym i dzieciom wypróbowanie swoich umiejętności praktycznych, nauczymy się procesu tworzenia i przenoszenia grafik na różne materiały. Natomiast lekcje skierowane do młodzieży szkolnej przybliżą świat kolorów, ich nazewnictwa i zastosowania.

Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Taka forma poznawania ekspozycji cieszyła się ogromną popularnością w trakcie wystawy „Antoni Gaudí”. Specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadzi zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK