OFF Opera

KATEGORIA: Wydarzenie

Data 22 lipca - 14 sierpnia
Miejsce
Informacja
OFF Opera to poznański festiwal sztuk społecznych. W jego 8. edycji znajdą się m.in. warsztaty, koncerty, instalacje czy spektakl teatru tańca z udziałem publiczności. Interdyscyplinarny charakter projektu wynika z inspiracji teatrem operowym – operę rozumiemy tu jako hybrydową formę, w której zwyczajne zdarzenia opisane językiem muzyki, teatru czy sztuk wizualnych, nabierają sprawczej mocy. Chcemy podkreślać zakorzenienie tej dziedziny sztuki w problematyce społeczno-kulturowej, a w proces tworzenia kolejnych dzieł „off-operowych” włączać różnorodne grupy, subkultury i społeczności.

OFF Opera to przestrzeń twórczego dialogu. Wszystkie festiwalowe wydarzenia powstają w procesie warsztatów. Dotychczasowe projekty to m.in.: Dziewczyny: pogłosy z udziałem Jacka „Budynia” Szymkiewicza (2018), Projekt TAXI z udziałem Łony (2020) czy Kongres: 2071 – off-opera w reż. Zdenki Pszczołowskiej (2021). Ważne jest dla nas spotkanie i naturalna wymiana doświadczeń, które stają się punktem wyjścia do artystycznych działań, będących jednocześnie nauką uważności i zrozumienia. Pozwala to by wybrzmiał głos tych, których czasem nie chcemy słuchać lub tych, którzy mówią zbyt cicho.

Tegoroczny temat festiwalu — ROMANTYCZNY NURT jest inspirowany dorobkiem epoki literackiego i muzycznego romantyzmu. Zaproszeni twórcy i twórczynie reinterpretują jego dziedzictwo — pokazują go jako żywy i współczesny nurt społeczno-kulturowy. Bo romantyczne
mogą być zarówno aktywizm, branie odpowiedzialności za otoczenie, jak i empatyczne słuchanie. Do głosu w tym roku dochodzi także dzika natura — przede wszystkim wysychające poznańskie jeziora i rzeki, wokół których skupiona jest większość wydarzeń społeczno-artystycznych.

Finał festiwalu odbędzie się 13 i 14 sierpnia i będzie podsumowaniem kilkumiesięcznych procesów warsztatowych. Pierwszego dnia zobaczymy spektakl teatru tańca „Pieśni żałobne” w choreografii Moniki Błaszczak, dialogujący z ekosystemem poznańskiej rzeki Cybiny, wysychającej na skutek zmian klimatycznych. Muzyczną materią wydarzenia będą nowe interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu chóru Pogłosy pod batutą Joanny Sykulskiej, z muzyką Karola Nepelskiego. Dramaturgię spektaklu tworzy Patrycja Kowańska, za kostiumy odpowiedzialny jest Wiktor Krajcer.

Drugiego dnia finału wystąpią m.in. Szegetz, Zuza Wrońska i Igor Nikiforow. Weźmiemy udział w szeregu artystycznych wydarzeń opowiadających o jeziorach: Rusałce, Strzeszyńskim i Kierskim, widzianych oczami różnych grup społecznych. Zobaczymy także najnowszy film Marcina Kluczykowskiego. W tworzenie projektów zaangażują się m.in. harcerze i harcerki, wędkarze, morsy, plażowiczki, lokalni aktywiści i naukowczynie, a także inne osoby, które lubią spędzać czas nad wodą.

W 8. edycji OFF Opery po raz pierwszy pojawią się także działania wpisujące się w nurt sztuk wizualnych. Artystka i aktywistka wodna Daria Mielcarzewicz zaprosi nas na wystawę „Profundum” do ABC Gallery. Wernisaż jest wynikiem jej długofalowych badań, spacerów i obserwacji jezior. Z kolei architekt i rzeźbiarz Łukasz Spychaj w duecie z hydrologiem Kamilem Jawgielem zaingerują w przestrzeń poznańskich lasów, tworząc nad Rusałką obiekt mikroretencji, mający zwrócić uwagę na znikające zasoby wody

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK