Festiwal Moment

KATEGORIA: Festiwal

Data 23.03 - 21.04
Miejsce Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
Informacja
Festiwal Moment jest duchowym spadkobiercą Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej. Wydarzenie to powstało z inicjatywy studentów aktywnie działających w Kole Naukowym FotoLAB (dawniej EduArt) z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i ma zachęcać do spotkania się i prowadzenia dialogu między fotografami, fotoamatorami, artystami i społecznością studencką. W tym roku meritum wydarzenia pozostaje to samo, jednak jest ono przeniesione na większą skalę dzięki współdziałaniu FotoLABu wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików, Fundacją Pix.house, Galerią Sztuki Rozruch oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie.

Dziś niemal niemożliwym do ukrycia jest wpływ który wywiera na nas rzeczywistość w jakiej się znajdujemy. Pędzący, nieustannie zmieniający się świat działa nie tylko na nasze emocje, ale kształtuje również sposób w jaki myślimy. Ten bezustanne zmiany oraz nadmiar informacji potrafi przyjmować postać wręcz masową i tłumić zdolności refleksji, a nawet przeciążać receptory. „Poczekaj” to zwrot do odbiorcy mający skłonić go do zatrzymania, głębokiego oddechu, i zwrócenia uwagi na świat, który go otacza i w konsekwencji do przemyślenia jego konstrukcji. Ta sugestia stojąca w bezpośrednim kontraście do pędu cywilizacji, ściąga uwagę zarówno na problemy z nim związane, jak i zachęca również do zanurzenia się w tych momentach, które pozwalają się uspokoić i dojść do głosu tej części osobowości na co dzień zastąpionej działaniem i zdrętwiałej wręcz od nadmiaru bodźców. Wystawa „Poczekaj” kryje zatem pytania dotyczące drogi społeczeństwa w teraźniejszości, a także oferuje przestrzeń do wyrwania się z prądu informacji, spojrzenia wszystko z dystansu, zauważenia własnych przemyśleń oraz uczuć.

Ponadto w ramach Festiwalu w Galerii Pix.house do obejrzenbia jest wystawa "Bezkoniec"

Książka "Bezkoniec" jest pierwszą publikacją stworzoną przez uczestników Szkoły Dokumentu - nowej platformy edukacyjnej poznańskiej fundacji PIX.HOUSE. Razem z wystawą pod tym samym tytułem stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją wybranych przez siebie tematów. Ich autorzy to ludzie dojrzali, z dużym bagażem doświadczeń. W czasach galopującej komercjalizacji, marginalizacji roli prasy i ogromnej ilości niby dokumentalnych zdjęć, niewiele jest takich mądrych, wnikliwie i szczerze opowiedzianych historii. Od odbiorców wymagają one wrażliwości i wiedzy, a dla fotografów są ogromnymi wyzwaniami zawodowymi i etycznymi. Książka i wystawa przedstawiają świadectwa tego, że najważniejsza w pracy fotografa dokumentalisty jest otwartość na świat i tkwiąca w człowieku od tysiącleci potrzeba opowiadania. Dowodzą również umacniania się nowych, takich jak one, modeli publikacji, i wypełniają przestrzeń po mediach papierowych, w których takie historie pojawiały się wcześniej.
Mariusz Forecki - kurator

W Galerii Sztuki Rozruch:

Wystawa "Supernova 1A"

Świece standardowe to obiekty astronomiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie wyznaczać odległości we wszechświecie, dzięki nim znamy skalę naszego znaczenia, naszej „niewielkości”. Supernowe typu 1A są ich szczególnym rodzajem – biały karzeł pożerający swoją grawitacją pobliską gwiazdę, kanibalizujący swojego sąsiada, aż do przekroczenia granicy, za którą następuje eksplozja swoją jasnością przyćmiewająca jasność całej galaktyki. Zniszczenie, które rozrzuca po przestrzeni pierwiastki chemiczne będące początkiem nowych gwiazd, planet, a może nawet życia. Zniszczenie niesamowicie i zawsze tak samo jasne, będące nowym początkiem dla kogoś, a dla nas skalą bezkresu tak samo piękną jak i przerażającą. Pozostałe po niej światło jest śladem ostatecznej dychotomii, momentu w czasie i przestrzeni, gdy narodziny stykają się ze śmiercią. Stanowią one powiększenie świata, w którym na najgorszych wydarzeniach budujemy świetlaną przyszłość. Świata w którym wyciągamy wnioski, świata, który może zaistnieć. Zapraszamy artystów do eksplorowania tematu wybuchu, śmierci i narodzin, światła, przestrzeni i ciemności.
Krzysztof Ślachciak - kurator

Wernisaż Wystawy "Supernova 1A"
05.04.2024 godzina 19:00
Galeria Sztuki Rozruch
ul. Jackowskiego 5/7, Poznań

W Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie:

Wystawa "Za/Trzymane"

Żyjemy w czasach wszechogarniającego nas nadmiaru: myśli, zdarzeń, pragnień, wyzwań, pojęć, nakazów i oczekiwań. Trudno dzisiaj w pędzącym wokół nas świecie zatrzymać się chociaż na chwilę , aby zajrzeć w głąb siebie i nabrać refleksji. Pole sztuki, a w szczególności medium fotografii artystycznej są w pełni pokazać bogactwo tego co cenne, a często ukryte i przemilczane. Warto uwolnić więc te „za/trzymane” wartości i idee na zewnątrz, aby wybrzmiały pełną siłą i paletą emocji w formie wizualnej. Fotografia jest najbardziej otwartym i zrozumiałem medium komunikacji niewerbalnej, swobodnie przekraczającym granice języka, państw czy narodów.
Dziś niemal niemożliwym do ukrycia jest wpływ który wywiera na nas rzeczywistość w jakiej się znajdujemy. Wystawa "ZA\TRZYMANE" pozwoli w artystycznej formie wyzwolić te pozytywne pokłady idei i tęsknot na zewnątrz, podzielić się nimi z resztą społeczności. Wymienić postawy, zdania i wartości głęboko w nas tkwiące, jako wyjątkowy pomost z innymi twórcami - nabierając refleksji z pełną uważnością nad tym co zapomniane, a wartościowe. Ta wymiana wytworzy bardzo cenną i o wysokim potencjale platformę dyskusji w eklektycznym polu sztuki „tu i teraz”.
Marek Lapis - kurator

Wernisaż wystawy zbiorowej Okręgu Wielkopolskiego ZPAF pt. "Za/Trzymane"
06.04.2024 godzina 18:00
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie,
ul. Łubieńskiego 11, Gniezno
21.04.2024 godzina 19:00

Zamknięcie Festiwalu, Finisaż wystawy Supernova 1A,
Galeria Sztuki Rozruch
ul. Jackowskiego 5/7, Poznań

Festiwal Moment odbywa się pod patronatem i opieką Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski a organizowany jest przez Koło Naukowe FotoLAB działające na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK