PHAROAH SANDERS - BLACK UNITY

Przegląd Kobiecych Filmów Górskich

KATEGORIA: Kino

Data 5-7 kwietnia
Miejsce Kino Muza
Informacja
Fundacja Wandalistki i KinoMuza już po raz trzeci organizują Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. Tym razem podczas 3 dni (5-7 kwietnia) zaprezentują 6 filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i wspinaczki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z gościniami specjalnymi: himalaistkami, wspinaczkami i podróżniczkami. Za tegoroczny program współodpowiedzialna jest sama Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserska, która przez ostatnie lata pracowała nad filmem dokumentalnym poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Premiera „Ostatniej Wyprawy – The Last Expedition” już w maju tego roku, czy reżyserka będzie chciała opowiedzieć o kulisach powstawania filmu?
 
Każda z sześciu projekcji zaplanowanych na tegoroczny przegląd przeniesie widzów w inne miejsce, inny czas, podaruje im unikatowe przeżycie – czynnikiem wspólnym będzie jeden mianownik, a właściwie duet: kobiety i wspinanie. To połączenie dopełni szczypta pięknych widoków, ekstremalnych przeżyć, aspektu niepełnosprawności w górach, łączenia pasji z macierzyństwem i drogi do odnalezienia siebie. Te wszystkie doznania i emocje zapewnią wyjątkowe projekcje ukazujące góry i wspinaczkę z kobiecego punktu widzenia.
 
Tak jak i w poprzednich edycjach, tak i podczas tego Przeglądu nie zabraknie silnych kobiecych postaci. Każdego dnia odbywać się będą także spotkania z inspirującymi kobietami środowiska górskiego.
 
W roli gościni pojawi się Dorota Rasińska-Samoćko, która ma na koncie11 ośmiotysięczników, a Daria Sieracka – Prezeska Fundacji Wandalistki porozmawia z nią o projekcie „Podwójna korona”, którego celem jest skompletowanie Korony Ziemi oraz Korony Himalajów i Karakorum.
 
Eliza Kubarska z kolejną gościnią Kingą Ociepką-Grzegulską – jedną z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania i bohaterką filmu „Mama” – poruszy trudny temat łączenia pasji do sportów ekstremalnych z macierzyństwem.
 
W ostatnim dniu Przeglądu odbędzie się spotkanie i rozmowy wokół Projektu Droga Kobiet #metoow podroży. W spotkaniu udział weźmie m.in. Dorota Szparaga –pasjonatka szlaków długodystansowych, która jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!
 
Projekt Droga Kobiet, który zainicjowała Aleksandra Wierzbowska (dokumentalistka, wspinaczka i podróżniczka), a współtworzony jest we współpracy z Fundacją Wandalistki i Centrum Praw Kobiet,skupia się na edukacji dotyczącej bezpieczeństwa kobiet w podróży, poprzez panele dyskusyjne, czy warsztaty. Dlatego podczas 2 dni Przeglądu będzie można uczestniczyć w warsztatach samoobrony – WenDo.
 
 
PROGRAM PRZEGLĄDU
 
Piątek, 5 kwietnia, godz. 20:00, Sala nr 1
·        „Not Alone” | reż. Heather Mosher (Kanada) | 44 min
·        „PASANG: In the Shadow of Everest” | reż.Nancy Svendsen (USA) | 72min
Po seansie spotkanie z DorotąRasińską-Samoćko. Spotkanie poprowadzi Daria Sieracka.
 
Sobota, 6 kwietnia, godz. 16:30, Sala nr 1
  • „Motherload” | reż. Zoya Lynch | 14     min    
  • „Mama” | reż. Wojtek Kozakiewicz (Polska) | 44 min
Po seansie spotkanie z KingaOciepką-Grzegulską. Spotkanie poprowadzi Eliza Kubarska.
 
Niedziela, 7 kwietnia, godz. 16:30, Sala nr 1
Podpisywanie książki Doroty Szparagi.
·        „An Accidental Life”  | reż. HennaTaylor (USA) | 86 min
·        „Postcards from the Verge” | reż. Natalia Koniarz (Polska) | 40 min
Po seansie spotkanie wokół Projektu„Droga Kobiet”, goście: Dorota Szparaga i inni.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK