IGA KOZACKA - TRZYMAJ ZA RĘKĘ

Gravelshard (Hugnes, Rupp, Trilla, Vicente)

KATEGORIA: Koncert

Data 2 czerwca 2024
Miejsce Klub Dragon
Informacja
 Czy w muzyce swobodnie improwizowanej istnieje pojęcie „supergrupy”? Oczywiście! By się o tym przekonać, należy pojawić się w Dragonie w pierwszą niedzielę czerwca!Wyjątkowo oryginalny i równie doświadczony niemiecki gitarzysta Olaff Rupp, amerykański power-bassman John Hughes i nasi świetni znajomi z Półwyspu Iberyjskiego, wybitni improwizatorzy – trębacz Luís Vicente i perkusista Vasco Trilla dwa lata temu postanowili sformować grupę i dać jej nazwę Gravelshard. Dziś są w kolejnej już trasie koncertowej, mają w rękach debiut fonograficzny  i postanowili umilić nam kilka chwil na scenie Małego Domu Kultury, grając jedyny koncert w Polsce! 

 Swobodny free jazz, niekonwencjonalne tekstury, brzmienia preparowane i świetne, wzajemne interakcje. Muzycy czują się w tym składzie doskonale, o czym mówią na każdym kroku.  To niemal gwarancja, iż ich swobodna improwizacja stać będzie na ekstremalnie wysokim poziomie.


GRAVELSHARD to kwartet będący efektem połączenia duetów Olaf Rupp & John Hughes i Luís Vicente & Vasco Trilla. To jakże eksplozywne zderzenie tworzy nieustannie zmieniający się kalejdoskop globalnych faktur i fragmentarycznych, melodyjnych odłamków. Muzyka Gravelshard jest całkowicie improwizowana, zbudowana z indywidualnego wkładu wszystkich czterech członków, stale dopasowywana i rekonfigurowana. Jej celem nadrzędnym jest zmiana słuchowego postrzegania liniowości, pierwszego planu i tła. Każdy występ kwartetu jest wyjątkowy i nieprzewidywalny, artyści nigdy nie popadają w stagnację, nigdy do końca nie rozładowują napięcia chwili. Na koncercie będzie można nabyć debiutanckie wydawnictwo Gravelshard, które ukaże się nakładem portugalskiej wytwórni Phonogram Unit.

John Hughes: kontrabas
John Hughes to amerykański kontrabasista mieszkający w Hamburgu, w Niemczech. Oprócz prowadzenia i współpracy z wieloma zespołami oraz pracy solowej, John komponuje dla małych zespołów, także organizuje koncerty jazzowe i free impro w Hamburgu. Masywne brzmienie Johna i nieograniczona kreatywność inspirują jego kolegów z zespołu i urzekają publiczność za każdym razem, gdy staje na scenie.

Olaf Rupp: gitara elektryczna
Wyjątkowa muzykalność Olafa Ruppa ewoluowała w rezultacie wieloletniego poświęcenia się uprawianiu swobodnej improwizacji, zarówno na gitarze klasycznej, jak i elektrycznej. Jego organicznie uformowane narracje nie powstają przez przypadek, nie są też w żaden sposób apodyktyczne w sytuacjach scenicznych. W grze Olafa zawsze widać ogromne skupienie i czyste intencje, niezależnie od dynamiki i intensywności danej chwili.

Vasco Trilla: perkusja
Filmowe podejście Vasco Trilli do jego rozbudowanej gry na perkusji jest widoczne w muzyce Gravelshard. Jest jednym z najbardziej aktywnych, wszechstronnych i kreatywnych perkusistów czasów nam współczesnych. Vasco nagrał ponad 80 albumów, począwszy od swobodnej improwizacji i jazz rocka, po rock progresywny, metal i muzykę ambient.

Luís Vicente: trąbka
Luís Vicente jest płodnym muzykiem i jednym z najbardziej charakterystycznych głosów trębackich w nowoczesnej muzyce improwizowanej. Skala i ciepło jego dźwięku odzwierciedlają ocean, nad którym mieszka. To niewyczerpane źródło inspiracji dla Luísa. Luís muzykuje w różnych formacjach na całym świecie, m.in. z muzykami o ogromnej głębi i witalności, choćby legendarnymi emisariuszami jazzu w osobach Williama Parkera i Hamida Drake’a.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK