Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza

KATEGORIA: Wydarzenie

Data 29 listopada - 1 grudnia 2024
Miejsce Poznań
Informacja
już po raz szósty w ostatni weekend listopada spotkamy się w Poznaniu, mieście chórów, by wspólnie celebrować największe polskie święto chóralne, jakim niewątpliwie jest Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza.

Do stolicy Wielkopolski zjadą się melomani, chórzyści, chórmistrzowie, a także wszyscy ci, którzy upatrują wielką wartość w śpiewie zespołowym i doceniają jego istotność w tworzeniu polskiej kultury i tożsamości. Owo chóralne święto przyniesie możliwość uczestnictwa w wielu koncertach organizowanych na terenie Poznania i okolic, propozycję interesujących warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Polski i z zagranicy, a nade wszystko tzw. konkursów – spotkanie zwycięzców najstarszych i najważniejszych krajowych konkursów chóralnych w danym roku, którzy – poprzez wspomniane zwycięstwa – otrzymali nominację do szlachetnej rywalizacji i będą mieli szansę zaprezentować swój kunszt, walcząc o miano
najlepszego z najlepszych.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza (GPPCh) to idea, która zrodziła się w roku 2018. W jej centrum znajduje się konkurs konkursów – rywalizacja zwycięzców sześciu najstarszych krajowych konkursów chóralnych (odbywających się w: Międzyzdrojach, Legnicy, Barczewie, Rumi, Bydgoszczy, Bielsku-Białej), którzy pod koniec listopada w Poznaniu walczą o miano najlepszego z najlepszych w danym roku. Pomysł na tego rodzaju wydarzenie zainspirowało Europejskie Grand Prix Chóralistyki (European Grand Prix for Choral Singing), które corocznie zrzesza zwycięzców sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Europie. Za patrona GPPCh obraliśmy jedną z najwybitniejszych postaci chóralistyki polskiej XX wieku, wychowawcę pokoleń chórzystów i chórmistrzów, a przede wszystkim twórcę słynnych na całym świecie Poznańskich Słowików – prof. Stefana Stuligrosza. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym GPPCh jest Marek Gandecki, dyrektorem organizacyjnym – Krzysztof Panek, a dyrektorką biura – Małgorzata Pawłowska.

Każdemu z kolejnych Grand Prix Polskiej Chóralistyki towarzyszy idea przewodnia, a tegoroczna, szósta edycja podejmie temat zespołowego wykonawstwa wokalnego. Będziemy o nim rozmawiać, podziwiać jego prezentacje, a także realizować je wspólnie. 

HARMONOGRAM OGÓLNY
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza

Niedziela, 24 listopada – czwartek, 28 listopada
Koncerty towarzyszące w różnych miejscach Poznania i Wielkopolski

Piątek, 29 listopada, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
Warsztaty, wykłady i spotkania
Koncert inauguracyjny (wystąpi m.in. zespół Sjaella)

Sobota, 30 listopada, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
Warsztaty, wykłady i spotkania
Koncert specjalny (wystąpią Białostocki Chór Żeński pod dyr. Anny Olszewskiej i Zespół
Wokalny „Minimus”, kier art. Sławomira Raczyńska)

Niedziela, 1 grudnia, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Przesłuchania konkursowe
Koncert laureatów

Poniedziałek, 2 grudnia, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
Warsztaty dyrygenckie organizowane we współpracy z Katedrą Dyrygentury Chóralnej
poznańskiej Akademii Muzycznej

Link do strony
https://gppch.pl

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK