NOON - SATORI

Tydzień Sztuki Ukraińskiej 2025

KATEGORIA: Wydarzenie

Data 20-30 sierpnia 2025
Miejsce Poznań
Informacja
 Tydzień Sztuki Ukraińskiej 2025 w Poznaniu

Już czwarty rok z rzędu mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na wyjątkowe święto kultury ukraińskiej w sercu Poznania!
W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, przygotowaliśmy dla Was fascynujące wydarzenia na styku kultur: muzyka, teatr, performance, literatura oraz malarskie plenery pod chmurką.

Co nowego?
Szczególną uwagę poświęcimy Wasyliowi Stusowi — wybitnemu ukraińskiemu poecie i dysydentowi, który stał się symbolem walki o wolność słowa i tożsamość narodową. Przez swoją twórczość i niezłomną postawę inspirował i wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Otworzymy również twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego, który z niezwykłą czułością opisywał życie w ukraińskich wsiach. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową wystawę sztuki ludowej i lalek-  motanek!

PROGRAM TYGODNIA SZTUKI UKRAIŃSKIEJ 2025
20.08.25 godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Chata za wsią” WSTĘP WOLNY
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Zanurzcie się w świat dawnej ukraińskiej wsi — pełen magii, symboliki i codziennego piękna. 
Wystawa „Chata za wsią” prezentuje tradycyjne lalki-motanki, przedmioty codziennego użytku oraz rękodzieło inspirowane kulturą ludową Ukrainy, tak jak widział ją Józef Ignacy Kraszewski podczas swoich etnograficznych podróży po Podolu i Wołyniu w XIX wieku.

22.08.25 godz. 17:00
Dzień Poezji: "Wasyl Stus – głos sumienia" WSTĘP WOLNY
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
To opowieść o życiu i twórczości człowieka, który nie zamilkł nawet w obliczu prześladowań, więzienia i cenzury. W programie: fragmenty
wywiadów i wspomnień o Stusie, głośne czytanie poezji w języku ukraińskim i polskim — w wykonaniu aktorów oraz zaproszonych gości, otwarte czytanie – każdy z uczestników będzie mógł sięgnąć po wybrany wiersz i przeczytać go na głos.

23.08.25 godz. 12:00
Wystawa dziecięcych rysunków i spektakl plenerowy „Koza-Dereza” WSTĘP WOLNY
Młodzieżowy Dom Kultury #1, ul. Droga Dębińska 21
Zapraszamy dzieci na pełen radości i koloru dzień sztuki dziecięcej! Wystawę otworzą rysunki dzieci z Polski, Ukrainy i Kanady — stworzone wokół tematu „Bajka”. Każde dziecko może wziąć udział i dostarczyć własną pracę – wystarczy wyobraźnia, kredki i chęć pokazania swojej bajkowej wizji światu! Po wernisażu przeniesiemy się na zewnątrz, gdzie odbędzie się plenerowy, interaktywny spektakl pt. „Koza-Dereza” — oparty na ukraińskiej bajce ludowej. Dzieci będą mogły nie tylko oglądać, ale też współtworzyć opowieść, śmiać się, tańczyć i przeżywać przygody razem z bohaterami!

24.08.25 godz. 16:00
Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Wejściówki będą dostępne do odbioru w kasach CK Zamek na kilka dni przed koncertem.
Prosimy śledzić naszą stronę internetową oraz stronę CK Zamek, aby uzyskać aktualne informacje. Dziedziniec Zamkowy, CK Zamek, ul.Święty Marcin 80/82
Zapraszamy na wyjątkowy, pełen emocji wieczór z muzyką ukraińską na żywo – świętujmy Dzień Niepodległości Ukrainy razem, w sercu Poznania! Na scenie pojawią się ukraińskie zespoły i artyści, których muzyka łączy tradycję z nowoczesnością, serce z dźwiękiem. To nie tylko koncert – to moment wspólnoty i dumy. Zachęcamy wszystkich, by przyszli w wyszywankach – tradycyjnych haftowanych koszulach – jako symbol jedności, pamięci i tożsamości. Wspólnie zaśpiewamy Hymn Ukrainy, stworzymy żywy, kolorowy obraz solidarności i siły kultury, która przetrwa wszystko.

29.08.25 godz. 17:00
Dzień Performansu
Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja pod adresem e-mail: artclusterinfo@gmail.com.
Tego dnia scena zamieni się w żywe laboratorium emocji, symboli i przekazu – zapraszamy na Dzień Performansu, który pokaże siłę współczesnej sztuki ukraińskiej, zanurzonej w tradycji, ale mówiącej językiem „tu i teraz”. To będzie dzień odważnych emocji, nieoczywistych form i przestrzeni, w której sztuka mówi, pyta i czasem krzyczy.

30.08.25 godz. 11:00
Plener akwarelowy w Ogrodzie Botanicznym
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 165
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja pod adresem e-mail: artclusterinfo@gmail.com.
To moment, by zatrzymać się, połączyć ze światem przyrody i znaleźć ukojenie w sztuce. W dzisiejszych czasach, kiedy tak łatwo zapomnieć o relacji z naturą, taki kontakt z nią staje się nie tylko inspirujący, ale i terapeutyczny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK